reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

16

09 2023

Dziś Piknik Historyczny w Łąkach


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Dziś o godz. 14.00 rozpocznie się ósma edycja Rodzinnego Pikniku Historycznego w Grodzisku Mazowieckim. Mieszkańcy jak co roku mogą spodziewać się wielu atrakcji.


Pikniki historyczne w grodziskich Łąkach to już tradycja. W ubiegłym roku czyli podczas VII edycji piknik był szczególny, bo związany był z obchodami 500-lecia Grodziska i nawiązywał do powstania miasta. W tym roku z kolei obchodzimy inną okrągłą rocznicę – 160-lecie Powstania Styczniowego, czyli narodowego zrywu przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 r., w Królestwie Polskim i 1 lutego na Litwie i trwało aż do jesieni. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. W powstaniu uczestniczyli też grodziszczanie. – Swój udział w powstaniu styczniowym mieli także mieszkańcy Grodziska, który w tym okresie stał się areną walk powstańczych i zapleczem konspiratorów, zaś podgrodziskie wsie i majątki pełniły rolę tajnych magazynów broni. Na naszym terenie operował oddział „Dzieci Warszawy”, w pomoc powstaniu zaangażowani byli grodziscy kolejarze, a wśród uczestników walk i osób udzielających wsparcia polskim powstańcom odnaleźć możemy wielu znanych obywateli miasta, w tym burmistrza Jana Wolframa oraz rodzinę Mokronoskich – podkreśla Łukasz Nowacki, popularyzator wiedzy o historii i kulturze Grodziska, jeden z organizatorów pikniku.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Piknik historyczny pod hasłem „Nad nami Orzeł Biały...” rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa aż do godz. 21.00 zapewniając mieszkańcom wiele atrakcji. Będą pokazy tańca, przemarsze i prezentacja wojsk, pokaz mody z tamtej epoki, nie zabraknie też potyczek, pokazów tańca. Wieczorem wystąpi zespół Żywiołak, a piknik zwieńczy spektakl teatru ognia Bohema.

Poza zaplanowanymi na podane godziny atrakcjami do dyspozycji uczestników przez cały czas trwania imprezy dostępne będą stanowiska rękodzielników, dioramy rekonstruktorów, warsztaty prowadzone przez ZDR 3 plus i harcerzy ZHP, gra plenerowa w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Konsultacyjnej, namioty klubów seniora z Łąk i Zabłotni oraz Grodziskiego Klubu Szermierczego, a także wystawców komercyjnych, kuchnia polowa i budka z lodami. W czasie naszego wydarzenia odbywać się będzie także Ekopiknik przygotowany przez Urząd Miasta i Gminy Grodzisk Maz.

Dziś Piknik Historyczny w Łąkach - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.