reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

16

09 2023

Dziś Piknik Historyczny w Łąkach


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Dziś Piknik Historyczny w Łąkach - Grodzisk News


Dziś o godz. 14.00 rozpocznie się ósma edycja Rodzinnego Pikniku Historycznego w Grodzisku Mazowieckim. Mieszkańcy jak co roku mogą spodziewać się wielu atrakcji.


Pikniki historyczne w grodziskich Łąkach to już tradycja. W ubiegłym roku czyli podczas VII edycji piknik był szczególny, bo związany był z obchodami 500-lecia Grodziska i nawiązywał do powstania miasta. W tym roku z kolei obchodzimy inną okrągłą rocznicę – 160-lecie Powstania Styczniowego, czyli narodowego zrywu przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 r., w Królestwie Polskim i 1 lutego na Litwie i trwało aż do jesieni. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. W powstaniu uczestniczyli też grodziszczanie. – Swój udział w powstaniu styczniowym mieli także mieszkańcy Grodziska, który w tym okresie stał się areną walk powstańczych i zapleczem konspiratorów, zaś podgrodziskie wsie i majątki pełniły rolę tajnych magazynów broni. Na naszym terenie operował oddział „Dzieci Warszawy”, w pomoc powstaniu zaangażowani byli grodziscy kolejarze, a wśród uczestników walk i osób udzielających wsparcia polskim powstańcom odnaleźć możemy wielu znanych obywateli miasta, w tym burmistrza Jana Wolframa oraz rodzinę Mokronoskich – podkreśla Łukasz Nowacki, popularyzator wiedzy o historii i kulturze Grodziska, jeden z organizatorów pikniku.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Piknik historyczny pod hasłem „Nad nami Orzeł Biały...” rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa aż do godz. 21.00 zapewniając mieszkańcom wiele atrakcji. Będą pokazy tańca, przemarsze i prezentacja wojsk, pokaz mody z tamtej epoki, nie zabraknie też potyczek, pokazów tańca. Wieczorem wystąpi zespół Żywiołak, a piknik zwieńczy spektakl teatru ognia Bohema.

Poza zaplanowanymi na podane godziny atrakcjami do dyspozycji uczestników przez cały czas trwania imprezy dostępne będą stanowiska rękodzielników, dioramy rekonstruktorów, warsztaty prowadzone przez ZDR 3 plus i harcerzy ZHP, gra plenerowa w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Konsultacyjnej, namioty klubów seniora z Łąk i Zabłotni oraz Grodziskiego Klubu Szermierczego, a także wystawców komercyjnych, kuchnia polowa i budka z lodami. W czasie naszego wydarzenia odbywać się będzie także Ekopiknik przygotowany przez Urząd Miasta i Gminy Grodzisk Maz.

Dziś Piknik Historyczny w Łąkach - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Super piknik był i podobał się dla mnie choć nie byłem.

Kosimazaki
26-09-2023 16:59
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.