Przed nami pierwsza tura wyborów prezydenckich, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 maja. Zanim jednak Polacy udadzą się do urn, by oddać głos na swojego kandydata, czeka nas okres ciszy wyborczej. Rozpocznie się ona dokładnie o północy z piątku na sobotę (z 16 na 17 maja) i potrwa aż do zakończenia głosowania w niedzielę, czyli planowo do godziny 21.00.
Cisza wyborcza to czas, który ma zapewnić wyborcom możliwość spokojnego zastanowienia się i podjęcia ostatecznej decyzji bez presji generowanej przez jakąkolwiek agitację polityczną.
Czego nie wolno robić w trakcie ciszy wyborczej?
Przepisy Kodeksu wyborczego są w tej kwestii bardzo precyzyjne. W okresie ciszy wyborczej kategorycznie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej. Oznacza to w praktyce, że nie wolno:
• Organizować wieców, pochodów, manifestacji czy jakichkolwiek innych zgromadzeń związanych z wyborami.
• Wygłaszać przemówień, publicznie zachęcać lub zniechęcać do głosowania na konkretnych kandydatów lub komitety wyborcze.
• Rozpowszechniać materiałów wyborczych, takich jak ulotki, plakaty (nowe – te, które wiszą legalnie przed rozpoczęciem ciszy, mogą pozostać), czy gadżety wyborcze.
• Emitować audycji i programów wyborczych w radiu, telewizji, a także publikować płatnych materiałów wyborczych w internecie.
• Publikować sondaży dotyczących przewidywanych wyników wyborów lub zachowań wyborczych. Dotyczy to zarówno profesjonalnych badań opinii publicznej, jak i amatorskich ankiet.
• Nakłaniać do głosowania w określony sposób w lokalu wyborczym lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
• Aktywnie promować treści wyborcze w internecie, w tym w mediach społecznościowych (np. poprzez nowe posty, płatne reklamy, intensywne udostępnianie).
Co jest dozwolone podczas ciszy wyborczej?
Cisza wyborcza nie oznacza całkowitego zakazu rozmów na tematy polityczne czy informowania o samych wyborach. Dozwolone jest:
• Zachęcanie do wzięcia udziału w wyborach – o ile nie wskazujemy, na kogo głosować.
• Prywatne rozmowy na temat kandydatów i preferencji wyborczych, prowadzone w gronie rodziny czy znajomych, które nie mają charakteru publicznej agitacji.
• Informowanie przez media o przebiegu głosowania, np. o frekwencji (po oficjalnym podaniu przez Państwową Komisję Wyborczą), o incydentach wyborczych, czy o tym, gdzie i jak głosować.
Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. Wysokość grzywny może wynosić od 20 do nawet 5 tysięcy złotych.
Znacznie surowsze konsekwencje finansowe przewidziane są za publikowanie sondaży dotyczących wyników wyborów w czasie trwania ciszy. Za takie działanie grozi kara grzywny w wysokości od 500 tysięcy do 1 miliona złotych.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Warszawska Kolej Dojazdowa ma w swoim taborze nie tylko pociągi do przewożenia pasażerów. To także szereg pojazdów niezbędnych do prac serwisowych i technicznych. Przewoźnik oznajmił niedawno, że zakupiono nowoczesny pojazd manewrowy
Pięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia ognia, który pojawił się w domu jednorodzinnym w Starych Budach. Strażacy przekazali konkretnie, iż płonął ganek przed wejściem do domu.
Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD) ogłosiła zmiany w kursowaniu pociągów, które będą obowiązywać przez całe wakacje. Nowy, letni rozkład jazdy wejdzie w życie 1 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2025. Pasażerowie powinni przygotować się na korekty w częstotliwości kursów, zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy.
Przygotujcie się na wieczór pełen inteligentnego humoru, wzruszających piosenek i trwałych wspomnień! Centrum Kultury przy ulicy Spółdzielczej 9 stanie się sceną wyjątkowego wydarzenia: jubileuszu Andrzeja Poniedzielskiego.
Zakład energetyczny podał listę adresów w regionie, pod którymi odetnie prąd. Będzie to spowodowane konserwacją sieci elektroenergetycznej.
Mieszkańcy Milanówka mogą spodziewać się znaczącej poprawy jakości oświetlenia ulicznego. Trwa przetarg na wymianę dotychczasowych opraw sodowych na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu w mieście.
Rozpoczęty przed południem Festiwal Planszowy Grodzisk cieszy się spodziewanym powodzeniem wśród entuzjastów planszówek, karcianek i zmagań strategicznych. Powietrze zelektryzowane jest od wysiłku szarych komórek graczy, ale właśnie o kreatywną zabawę w miłej atmosferze tu chodzi. Chcesz poczuć te fluidy przyjdź i zagraj!
Podkowa Leśna otrzymała w darze od prywatnych właścicieli wyjątkowy prezent. Choć podarowana działka jest niewielkich rozmiarów to znajdująca się na niej figurka jest dla miasta niezwykle cenne. To postać Jezusa Chrystusa na postumencie – obiekt znany jako kapliczka Lilpopów. Miasto już snuje plany konserwacji pomnika.
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.