Grodzisk obchodził będzie dziś ważną rocznicę w historii miasta. Dokładnie 84 lata temu, w lutym roku 1941, okupant niemiecki przeprowadził akcję likwidacji getta. Samorządowcy w towarzystwie kombatantów i i mieszkańców złożą kwiaty pod pomnikiem w miejscu dawnej synagogi.
Znawcy historii miasta szacują, że w wyniku akcji likwidacyjnej z getta wysiedlono blisko sześć tysięcy obywateli żydowskich, w tym liczącą ponad trzy tysiące osób grupę mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. Na liczbę wysiedlonych Żydów składali się również mieszkańcy okolicznych miejscowości, m.in. Brwinowa, Milanówka, Nadarzyna i Podkowy Leśnej. Wszyscy zostali następnie wywiezieni do getta w Warszawie, a stamtąd później trafili do obozów zagłady.
Grodziskie getto powstało na rozkaz hitlerowskich Niemiec dwa miesiące wcześniej. 1 grudnia 1940 r. Żydzi zostali wyrzuceni ze swoich mieszkań i umieszczeni w getcie, ich mienie przejął Komisaryczny Zarząd Nieruchomości Żydowskich. Na niewielkim obszarze ograniczonym ulicami Berka Joselewicza (dziś Obrońców Getta), 11 Listopada, Limanowskiego, pl. Piłsudskiego (ob. pl. Wolności) i pl. Legionów (obecnie pl. Króla Zygmunta Starego) zamknięto kilka tysięcy osób.
Akcja likwidacyjna zgodnie z rozporządzeniem okupanta przeprowadzona została w dniach od 10 do 14 lutego, choć powojenne raporty mówią o tym, że wywózki trwały od 12 do 20 lutego.
–Powracając do tragicznych lutowych dni 1941 roku, które na zawsze odmieniły oblicze miasta, warto choć na chwilę wskrzesić pamięć o grodziskich Żydach, którzy przez wieki tworzyli tożsamość i koloryt naszego miasta oraz przyczyniali się do jego rozwoju – mówi Łukasz Nowacki, główny specjalista ds. tradycji i historii Grodziska.
Aby upamiętnić tę rocznicę, pod pomnikiem przy ul. Obrońców Getta złożone zostaną kwiaty. Uroczystość zaplanowano na godz. 15.00. A godzinę później w Mediatece odbędzie się koncert okolicznościowy, który zarazem otworzy XI Grodziskie Spotkania Wielokulturowe Sploty. (Pełen program festiwalu przedstawialiśmy TUTAJ.)
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
W maju miną trzy lata od ustanowienia grodziskiej uchwały krajobrazowej mającej na celu uporządkowanie przestrzeni publicznej i oczyszczenie jej z niezbyt estetycznych reklam. Urząd zapewnia, że założenia uchwały działają i widać to gołym okiem...
Jaktorów już wkrótce zakupi na potrzeby uczniów z terenu gminy nowy autobus szkolny. Dzięki temu uczniowie będą mogli docierać do oraz ze szkoły w wygodny i bezpieczny sposób.
Wraz z nadchodzącą wiosną rusza także kolejna odsłona policyjnych debat o bezpieczeństwie w regionie. Jedna z nich już w tę środę (19 marca) w Milanówku.
Z mieszanymi uczuciami spędzili niedzielę kibice sportowi w Grodzisku Mazowieckim. Siatkarze Sparty niejako zgodnie z planem pokonali ostatni w tabeli zespół rezerw Lechii Tomaszów Mazowiecki. Dość niespodziewanie natomiast przegrali tenisiści Dartomu Bogorii i utrudnili sobie kwestię organizacji turnieju finałowego o mistrzostwo Polski.
Warszawska Kolej Dojazdowa przyzwyczaiła nas przez lata, że jest absolutnie najpunktualniejszym przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Dane za ubiegły rok potwierdzają tę hegemonię – wukadka okazała się najbardziej punktualna także w 2024.
Pogoń Grodzisk odniosła w sobotę pewne zwycięstwo nad Skrą Częstochowa, czym bardzo ucieszyła kibiców zgromadzonych na stadionie przy al. Mokronoskich 4. Nie zabrakło też okazji do efektownych ujęć dla fotografów. Dowód? Zdjęcia, które nadesłał do nas pan Dawid, a które publikujemy poniżej.
W rejonie sklepu Carrefour przy ul. Żyrardowskiej w Grodzisku doszło w m do kolizji z udziałem trzech pojazdów osobowych.
Grodziska gmina po raz kolejny zaoferuje darmowe podanie preparatów przeciw wściekliźnie dla czworonogów, których właścicielami są mieszkańcy grodziskiej gminy. Jak na razie jest w trakcie rozstrzygania przetargu.
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.