18 12 2019

Dziki przy 3 Maja. Zachowaj ostrożność

18.12.2019, godz.: 16:52
Dziki przy 3 Maja. Zachowaj ostrożność
Fot. Czytelniczka Agnieszka

Rozrastająca się populacja dzików wraz ze z wzrostem urbanizacji sprawiły, że coraz częściej znajdujemy się z tymi zwierzętami na kursie kolizyjnym. Dziś napisała do nas czytelniczka, która zauważyła dziki przy ul. Skromnej, sąsiadującej z 3 Maja.

– Dziki w Grodzisku na ul. Skromnej. Może napiszecie informację dla mieszkańców, by uważali. Ludzie chodzą tą drogą na spacery z psami, a dziki są na prawdę duże – pisze pani Agnieszka, która nadesłała również zdjęcia i film wykonane wczoraj wieczorem.

Dziki w poszukiwaniu pożywienia coraz częściej podchodzą do domów, przy który mogą znaleźć odpadki jedzenia, czyli łatwą zdobycz. Wyrzucane przez mieszkańców obierki, nadgniłe owoce, czy warzywa są przysmakiem dla dzików. Jeżeli poczują zapach jedzenia mogą nawet staranować ogrodzenie.

Urzędnicy apelują o zabezpieczanie kompostowników, aby zwierzęta nie miały do nich dostępu, najlepiej solidnie je ogrodzić. Inaczej dziki przyzwyczają się do odwiedzin, bo będą wiedziały gdzie znajdą jedzenie. Zwierzęta te potrafią być jednak bardzo niebezpieczne, szczególnie locha, przy której są małe. Wtedy może być agresywna.

A co zrobić gdy spotkamy dzika na swej drodze? Przede wszystkim zachowajmy spokój, nie wykonujmy gwałtownych ruchów. Jeśli zwierze nas nie dostrzegło, należy spokojnie się wycofać i nie podchodzić do zwierzęcia.

Nie wolno łapać dzika, szczuć psem czy zapędzać w miejsca, z których nie ma ucieczki. Zdenerwowane zwierzę z pewnością zaatakuje! Aby przepłoszyć zwierzę z dalszej odległości, należy głośno tupać i szybko machać rękami. W żadnym wypadku nie wolno gonić dzika.

W sytuacji, gdy dziki pojawiają się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych należy poinformować straż miejską, tel. 986.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata