15 10 2020

Działalność basenów i siłowni zawieszona, restauracje czynne krócej. Nowe obostrzenia

15.10.2020, godz.: 18:20
Działalność basenów i siłowni zawieszona, restauracje czynne krócej. Nowe obostrzenia
Fot. Facebook/Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformowali o nowych obostrzeniach mających znacznie ograniczyć transmisję koronawirusa. Najbardziej dotknięte nimi zostaną siłownie i baseny, których działalność zostanie zawieszona.

– Wciskamy hamulec, nie w trybie delikatnego hamowania, tylko z całej siły. Jest to konieczne żeby obronić wydolność naszej służby zdrowia. Jesteśmy w sytuacji kiedy pandemia przyspiesza. Dzisiejsza liczba nowych zakażeń wynosząca 8100 świadczy już o tym, że przyspieszenie w rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy – powiedział na dzisiejszej konferencji Adam Niedzielski, minister zdrowia. Od 17 października będą obowiązywać nowe obostrzenia w strefach żółtej i czerwonej. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych, które zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj w tym powiat grodziski, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00   wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Fot. Facebook/Kancelaria Premiera

Strefa czerwona:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
 • Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej.
Fot. Facebook/Kancelaria Premiera

– Musimy przerwać rozprzestrzenianie się wirusa za wszelką cenę. Jak będzie wyglądać skala pandemii za dwa-trzy tygodnie zależy od przestrzegania naszych obostrzeń, rygorów, zakazów, nakazów i zaleceń. To jest to światełko w tunelu. Pamiętamy po poprzedniej fali, że po kilku tygodniach było już lepiej, była zauważalna poprawa sytuacji, ale każdy się musi przystosować do tych zmian, które są wprowadzane – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Fot. Facebook/Kancelaria Premiera

Szef rządu zaapelował do seniorów aby zostali w domu. – Najbardziej narażeni na zgon są osoby starsze powyżej 65-70. roku życia. Chrońmy osoby starsze. Nasza strategia w szczególności dotyczy ochrony osób starszych, żeby mogły się znajdować w samoizolacji i przez to unikać zarażenia – podkreślił premier. Dodał, że wolontariusze, samorządy, lokalne ośrodki pomocy społecznej, harcerze, czy wojska obrony terytorialnej pomogą w dowiezieniu posiłków czy niezbędnych lekarstw i innych artykułów. – Jestem pewien, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie tych kilka tygodni, pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii – powiedział dziś Morawiecki.

💬︎ 2

Dodaj Komentarz

2 odpowiedzi na “Działalność basenów i siłowni zawieszona, restauracje czynne krócej. Nowe obostrzenia”

 1. emeryt pisze:

  z jednej strony apelują do seniorów o pozostanie w domach,z drugiej namawiają do zakupów w godzinach wyznaczonych tj.10.00-12.00.idiotyzmy prześcigają się w tempie sprinterskim.

 2. Marcin pisze:

  Powiedzcie mi bo chyba nie rozumiem tej głupoty… jeżeli goście restauracji mogą przebywać w niej do godziny 21 to jaka będzie różnica jak by posiedzieli godzine dłużej??? Czy ta jedna godzina ma zbawić ludzkość… ja pier….le kto to wymyśla? Debil?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.