reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

23

09 2016

Duży festiwal folkowy w Grodzisku po raz drugi


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Duży festiwal folkowy w Grodzisku po raz drugi - Grodzisk News


Po umiarkowanym sukcesie zeszłorocznej, pierwszej edycji imprezy Grodzisk Folk Fest organizatorzy poszli za ciosem i na ten rok przygotowali kolejną odsłonę festiwalu. Oznacza to trzy dni wypełnione klimatami folkowymi z różnych stron świata. Będzie barwnie zarówno pod względem muzycznym, jak i kulturalno-obyczajowym, a wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Grodzisk Folk Fest 2016 rozpocznie się 5 i potrwa do 7 października. W tym czasie zaplanowano szereg koncertów folku mającego rozmaite oblicza i pochodzenie, nie zabraknie również świetnych muzycznych mieszanin gatunkowych. Pojawią się zespoły mające w składzie zarówno Polaków, jak i artystów rodem z Gambii czy Senegalu.

I tak wszystko zacznie się w środę 5 października o godz. 19.00 od koncertu, a po nim jam session w restauracji Babie Lato. Wystąpi Duet Buba Badjie Kuyateh i Michał Górczyński. Skupia się on na procesie improwizacji, która uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad różnymi doświadczeniami kulturowymi. Utwory rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia muzyki klasycznej z muzyką afrykańską. Tematy, melodie to efekty emocji, reakcji na nowe obrazy.

Kolejnego dnia, także o godz. 19.00 w przydworcowej Przestrzeni Kulturze Przyjaznej (poczekalnia), wyjątkowy wielogłosowy koncert da formacja Werchowyna. Zespół powstał w 1991 roku z inicjatywy studentów uczelni warszawskich, związanych ze środowiskiem Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich. Zaczynali jako grupa przyjaciół śpiewających przy ogniskach pieśni zasłyszane podczas górskich wędrówek. To właśnie spotkania z górami, z żyjącymi w nich ludźmi i ich muzyką zadecydowały o artystycznym obliczu zespołu. Obecnie śpiewają pieśni z terenów Łemkowszczyzny, różnych regionów Ukrainy, Białorusi i Rosji. Inspiracją są dla nich ludowe źródła. W śpiew wkładają własne uczucia i emocje. Dzięki temu zapomniany nierzadko folklor staje się bliższy współczesnemu słuchaczowi.

Po występie zaplanowano potańcówkę, na której przygrywać będzie Orkiestra Macieja Kierzkowskiego, który w Grodzisku dał się poznać nie tylko jako muzyk lecz także jako animator i współautor folkowych widowisk teatralno-muzycznych o Józefie Chełmońskim, Feliksie Dzierżanowskim, Fryderyku Chopinie. Zespół obok lidera skupia wybitnych instrumentalistów grających muzykę z wielu zakątków świata. Zespół zagra w składzie Karol Podkul (akordeon), Przemysław Skałuba (klarnet, saksofon), Mariusz Kielan (skrzypce), Maciej Kierzkowski (bęben huculski).

Niejako na deser zaplanowano program trzeciego dnia festiwalu. 7 października zagrają kolejno: kapela Hanki Wójciak, Mamadou & Sama Yoon oraz znana szerzej polskiej publiczności grupa November Project. Wszystkie odbędą się w Sali widowiskowej grodziskiego centrum kultury. Początek znów o godz. 19.00.

Kapela Hanki Wójciak wykonuje muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej. W twórczości zespołu słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy oraz wokalną improwizację. Prostota i powtarzalność przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Autorskie teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, zaś zawarte w nich archaizmy, to słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary, które przydają piosenkom baśniowości i ludowości.

Mamadou & Sama Yoon to wciągające rytmy z pogranicza etno, folku, afrobeatu, orientu i reggae, które hipnotyzują i porywają do tańca. Zespół powstał z inicjatywy Mamadou Dioufa ? charyzmatycznego senegalskiego artysty mającego na koncie płyty z takimi artystami jak Włodzimierz Kiniorski czy Voo Voo ? oraz saksofonisty Grzegorza Rytki (DAAB, Szwagierkolaska). Artyści zaprosili do współpracy muzyków grających w innych znanych polskich zespołach (T.Love, Kapela ze Wsi Warszawa, Kayah & Transoriental Orchestra). W wyniku spotkania wielu różnorodnych osobowości muzycznych narodził się multikulturowy projekt, wnoszący oryginalny słowiańsko-afrykański powiew na scenę muzyki świata. Koncerty są podróżą poprzez kulturę i zwyczaje afrykańskie, zaś w połączeniu

November Project to jedenaście barwnych postaci dla których wiek, zainteresowania muzyczne oraz niepełnosprawność nie stanowią żadnych przeszkód we wspólnym tworzeniu muzyki. Zachwycają wyjątkowym brzmieniem, które w połączeniu z charakterystycznymi tekstami Paprodziada, tworzy niebanalną mieszankę pozytywnych wibracji. Muzyka reggae - będąca punktem wyjścia twórczości November Project - prezentowana jest przez nich w wielu obliczach. Każdy utwór zaskakuje wyjątkowym charakterem. Zespół tworzy od wielu lat oraz nieustannie szuka nowych brzmień i możliwości. W twórczości nie stawiają żadnych granic ani barier. Za to zarażają pozytywną energią.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.