22 01 2020

Dron antysmogowy już działa

22.01.2020, godz.: 08:11
Dron antysmogowy już działa
Fot. jaktorow.pl

Jaktorowska gmina od kilku dni prowadzi kontrole antysmogowe za pomocą drona. Jak na razie nie stwierdził nieprawidłowości, co bardzo dobrze świadczy o mieszkańcach skontrolowanych miejsc.

Kontrole rozpoczęły się 17 stycznia. Dron ma sprawdzać, czy w dymach unoszących się nad domami znajdują się trujące substancje wydobywające się m.in. z palonego plastiku, gum, czy lakierowanego drewna. W pierwszej kolejności dron sprawdził centrum Jaktorowa oraz Międzyborowa oraz sołectwo Sade Budy. – Podczas kilku godzin lotów (zarówno piątkowej nocy jak i w weekend) nie stwierdzono na żadnej z posesji spalania niedozwolonych materiałów. W tym miejscu gratulujemy mieszkańcom naszej gminy, ponieważ jak widać możliwe jest bycie ekologicznym przy ogrzewaniu własnego domu – poinformował jaktorowski magistrat.

Jednak kontrole na terenie gminy będą trwać do wiosny i to nie tylko z powietrza. Pracownicy Referatu Bezpieczeństwa, Informatyki i Monitoringu Urzędu Gminy Jaktorów również mają urządzenia pomiarowe, które z ziemi umożliwiają sprawdzenie stanu powietrza oraz składu spalin. Jednocześnie urzędnicy proszą mieszkańców o zgłaszanie sytuacji, gdy widzą, że ktoś spala toksyczne materiały na adres mailowy bezpieczenstwo@jaktorow.pl

💬︎ 6

Dodaj Komentarz

6 odpowiedzi na “Dron antysmogowy już działa”

 1. Mieszkaniec Gminy pisze:

  Gratulujemy!
  prosimy o wiecej czyjników w gminie z dostępem online np Airly?

 2. Ada pisze:

  to świadczy tylko o zaangażowaniu strażników; w Grodzisku sądząc po ilości kar też w piecu nikt nie pali butami i śmieciami. Wcale.

 3. Hubert pisze:

  Trzeba jeszcze dodać, że jak jest duży wiatr, to buty i opony mogą iść w ruch, bo ani dronem latać nie będzie można, ani zrobić miarodajnych pomiarów.
  No i pytanie czy Straż Miejska pracuje zawsze w godzinach wieczornych i w weekendy, czy to był tylko jednorazowy dyżur.
  Pod Grodziskiem niestety tak dobrze nie ma i jak wychodzę wieczorem z psem na pola, to czuć czym sąsiedzi palą.

 4. XXL pisze:

  Mieszkam w centrum Grodziska i nie da się normalnie oddychać w okolicach Bałtyckiej Limanowskiego czuć dym czad ze spalania chyba węgla i nie jest to fajne jak wychodząc z domu musisz wdychać to pełną piersią , a na deser wdychasz spaliny ze starego samochodu z silnikiem na olej napędowy .
  W innych częściach miasta też nie jest lepiej .
  Jeżeli nie pozbędziemy się pieców na węgiel to nic się nie zmieni .
  Stworzyć takie warunki finansowe żeby opłacało się zmienić węgiel choćby na gaz .
  Podobnie jak ze śmieciami segregujesz płacisz mniej- nie płacisz więcej i tu pole do działania dla władz gminnych .

 5. NikNik pisze:

  Jak zwykle pieniądze idą nie w tym kierunku co trzeba. Po pierwsze wspierać „realnie” a nie wirtualnie na papierze zmianę sposobu ogrzewania. Po drugie sprawdzać jakość materiału opałowego u producentów. Z własnego doświadczenia wiem, że w tej chwili nie ma żadnej kontroli nad tym co pakują wytwórcy do ogólnie używanych brykietów z „trocin drewnianych”. Mam np. u siebie próbki brykietów wytworzonych ze starych płyt meblowych z melaminą. Standardem jest pakowanie pyłu kamiennego lub węglowego do brykietów, to w zasadzie norma. To są po prostu oszustwa na wielką skalę i co? I nic, nie ma nikogo kto byłby zainteresowany tematem. Ani wydział ochrony środowiska, ani inspekcja handlowa a ja użytkownik mam za to wszystko odpowiadać?

 6. kick pisze:

  W Łąkach też śmierdzi ale SM woli przejechać się w stronę „parku” , postać chwilę i wrócić bo jeszcze by coś zauważyli.
  Jak w ubiegłym roku żona zgłaszała telefonicznie kopciucha który dosłownie zasnuł pół osiedla dymem to usłyszała , że przecież ten ktoś czymś musi palić . Miał być zainstalowany czujnik na świelicy w Łąkach ale do dziś się nie pojawił bo chyba dotarło do decydentów, że coś trzeba byłoby robić z tymi powtarzalnymi fatalnymi wynikami pomiarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.