06 08 2020

Dodatkowe obostrzenia dla 19 powiatów. „Obszary będą się zmieniać”

06.08.2020, godz.: 16:00
Dodatkowe obostrzenia dla 19 powiatów. „Obszary będą się zmieniać”
fot. Ministerstwo Zdrowia/gov.pl

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń dla 19 powiatów w związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 na tych obszarach. Przepisy mają obowiązywać od soboty 8 sierpnia.

Zmiany dotyczą m.in. zasad zasłaniania ust i nosa, a także zmniejszenia limitu osób w restauracjach, sklepach czy na imprezach.

– Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, ale tylko w wybranych obszarach. Są to miejsca, w których wzrost zakażeń jest większy niż w pozostałych częściach Polski. Taka sytuacja dotyczy obecnie 19 powiatów z województw śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego – poinformował resort zdrowia.

Przy czym owych 19 powiatów podzielono na strefy oznaczone kolorami. Większe obostrzenia będą obowiązywać w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym, czyli: ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i w powiecie wodzisławskim.

Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

– W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia. My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski (na zdjęciu z prawej).

W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Wiceminister Janusz Cieszyński (na zdjęciu z lewej) dodał, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu na podstawie oceny dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwwskazania medyczne – podał resort zdrowia.

Listę obostrzeń można sprawdzić tutaj.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Dodatkowe obostrzenia dla 19 powiatów. „Obszary będą się zmieniać””

  1. JSC pisze:

    Interesujący jest fakt, że w czerwonej strefie znalazła się Ruda Śląska, gdzie mają skasować kopalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.