reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Dlaczego sterylizacja narzędzi w gabinecie dentystycznym jest tak istotna? Sprawdź to!

Artykuł sponsorowany

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

Dlaczego sterylizacja narzędzi w gabinecie dentystycznym jest tak istotna? Sprawdź to! - Grodzisk News


Sterylizacja narzędzi stomatologicznych zaliczana jest do szczególnych procesów, których główny cel stanowi zniszczenie wszystkich form życia bytujących na narzędziach używanych podczas zabiegów. Mowa tu między innymi o bakteriach, pleśniach, wirusach, grzybach oraz pierwotniakach – szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. Zadania realizowane w ramach leczenia stomatologicznego wymagają od specjalistów konkretnego przygotowania, nie tylko pod kątem wiedzy czy umiejętności, lecz także znajomości zasad higieny, jaka musi panować w gabinecie dentystycznym. Akcesoria stomatologiczne mają bezpośredni kontakt z tkankami pacjenta – stąd tak ważna jest ich odpowiednia sterylizacja. Zabezpiecza ona nie tylko pacjenta, lecz także personel medyczny. Już dziś dowiedz się więcej na jej temat.



Sterylizacja narzędzi stomatologicznych – klucz do bezpieczeństwa


Proces sterylizacji narzędzi to szczególny aspekt, a przy tym jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa zarówno pacjenta, jak i personelu medycznego wykonującego zabieg. Chociaż sterylizacja charakteryzuje się rutynowością, dobrze jest przeprowadzić ją z uwagą, stosując sprawdzone praktyki – są one bowiem regulowane przepisami prawa, a konkretniej zapisami ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń oraz chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z nimi, wszystkie narzędzia, które mniej lub bardziej naruszają ciągłość tkanek, muszą przejść proces dekontaminacji; w praktyce obejmuje on zarówno sterylizację, jak i mycie oraz dezynfekcję. Prawidłowe przeprowadzenie wszystkich tych procesów (włącznie z odpowiednim przechowywaniem narzędzi) determinują bezpieczeństwo pacjenta, a także specjalisty. Sterylizacja pełni olbrzymią rolę w całym procesie dekontaminacji; stanowi bowiem proces technologiczny, który polega na wyjałowieniu narzędzi – w taki sposób, by finalnie były wolne od wszelkiego rodzaju patogenów, a także wszelkich wegetatywnych oraz przetrwalnikowych mikroorganizmów. Efekt? Bezpieczne narzędzia, które nie stwarzają nadmiernego ryzyka. Współcześnie mamy do czynienia z różnymi metodami sterylizacji narzędzi stomatologicznych; zaliczamy do nich między innymi sterylizację parą wodną, gorącym powietrzem, jak i sterylizację niskotemperaturową. Skuteczność sterylizacji definiują trzy czynniki: temperatura, ciśnienie oraz czas. W samym procesie wykorzystuje się specjalistyczne sprzęty i narzędzia, w tym autoklaw stomatologiczny.

Autoklaw stomatologiczny: skuteczna sterylizacja w gabinecie



Autoklaw stomatologiczny to urządzenie, które znane jest przede wszystkim ze swojej wysokiej skuteczności w sterylizowaniu wszystkich rodzajów narzędzi – w tym również tych o skomplikowanej budowie. Autoklaw do sterylizacji oferuje między innymi firma LUBDENT, od lat zaopatrująca gabinety stomatologiczne w wysokiej klasy sprzęt. Proces sterylizacji obejmuje w tym przypadku działanie pary wodnej pod ciśnieniem, a sam autoklaw jest jednym z tych sprzętów, których wręcz nie może zabraknąć w żadnym gabinecie stomatologicznym. Jak wysterylizować narzędzia w autoklawie? Szczególną uwagę warto zwrócić na odpowiednie opakowanie narzędzi do papierowo-foliowych torebek, rękawów do sterylizacji, a także kaset wielokrotnego użytku, o ile są one czyste oraz suche. W celach bezpieczeństwa, podczas pakowania pakietów dobrze pomyśleć o dokładnym zabezpieczeniu ostrych końcówek narzędzi w taki sposób, by nie uszkodziły one opakowania ani nie spowodowały ryzyka skaleczenia. Tak przygotowane pakiety należy szczelnie zamknąć. Samych narzędzi w jednym pakiecie nie może być zbyt wiele, gdyż w takiej sytuacji mogłyby znacznie utrudnić dostęp do pary wodnej, w efekcie zaburzając cały proces sterylizacji. Dlatego dobrze, by zapełniały torebkę jedynie w 3/4, a nie całości. Następne, zapakowane już narzędzia, trzeba umieścić w autoklawie, wypełniając komorę w co najmniej 1/6 jej pojemności. Urządzenie nie może być też zbyt przeładowane. Jednocześnie przepisy dotyczące sterylizacji narzędzi w autoklawie określają obowiązek każdorazowej kontroli poprawności działania całego urządzenia – stosując testy chemiczne. Po zakończonym zabiegu, zaleca się pozostawienie narzędzi do ostygnięcia w temperaturze pokojowej.


Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?

Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?



AKTUALNOŚCI

Tenisowe emocje w Kozerkach. Mistrzostwa Polski U14 zakończone

W pierwszym tygodniu czerwca na terenie kompleksu Tenis Kozerki odbyły się „Mistrzostwa Polski U14 powered by Enervit”. Najlepsi młodzi adepci tenisa rywalizowali o medale mistrzostw kraju.

Uwaga. Będzie wzmożony ruch wojsk w regionie

Od najbliższej soboty przez kilka kolejnych dni w naszym regionie będzie można zaobserwować zwiększony ruch wojsk. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej uspokaja – to będą tylko ćwiczenia.

Wypadek na A2. Trzy osoby ranne

W czwartkowe popołudnie na autostradzie A2 w rejonie węzła Wiskitki doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Ruch jest zablokowany.

Awaria na kolei

W czwartek przed południem doszło do awarii na podmiejskiej linii średnicowej. Mogą wystąpić opóźnienia pociągów Kolei Mazowieckich m.in. na linii skierniewickiej.

Czas na wielkie otwarcie terenu rekreacyjno-sportowego w Jaktorowie!

Jaktorów jest gotowy na oficjalne otwarcie kompleksu rekreacyjno-sportowego, który kosztem ponad miliona złotych powstał przy ul. Ostatniego Tura. Już w sobotę odbędzie się z tej okazji piknik dla mieszkańców z atrakcjami. Nie zabraknie również oficjalnego przecięcia wstęgi

3 mln zł dla Baranowa od CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przekazała trzem gminom: Baranów, Teresin i Wiskitki po 3 mln zł na rozwój infrastruktury komunalnej oraz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wczoraj zostały podpisane umowy na przekazanie dotacji.

Prokuratura ustala przyczyny śmiertelnego pożaru w Milanówku

Grodziska prokuratura nadzoruje postępowanie ws. pożaru, do którego doszło pod koniec maja na ul. Bagnistej w Milanówku. Zginął w nim 74-letni mężczyzna.

Tomasz Kafarski nowym trenerem Pogoni!

Wakat trenerski po Piotrze Stokowcu został szybko obsadzony. Nowym szkoleniowcem Pogoni Grodzisk jest od dziś (10 czerwca) Tomasz Kafarski. Doświadczony trener podpisał z klubem kontrakt do końca sezonu 2026/27, ale z opcją przedłużenia o kolejny rok.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.