reklama Grodzisk mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

12

01 2021

Czy obwodnica rozładuje grodziskie korki?


Grodzisk News


foto: GrodziskNewsCzy obwodnica rozładuje grodziskie korki? - Grodzisk News


Trwa budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Inwestycja, która ma być gotowa pod koniec 2022 r. ma być lekiem na zakorkowane ulice miasta w godzinach szczytu. Czy na pewno będzie to remedium na komunikacyjne problemy?


reklama Grodzisk mazowiecki

Kierowcy niemal każdego dnia stoją w korkach zarówno w centrum miasta, jak i na trasach wojewódzkich 579 i 719. Auta na ulicach Sienkiewicza i Okulickiego codziennie tworzą długie sznury ciągnące się po kilkaset metrów. Lekiem na obecną sytuację komunikacyjną w mieście ma być długo wyczekiwana zachodnia obwodnica, której budowa ruszyła w ubiegłym roku. Jednak część mieszkańców jest zdania, że trasa ta oczywiście pomoże, ale nie rozwiąże problemu. – Z tego co wiem to inwestycja ta ma wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta. Owszem, ciężarówek jest dużo, ale zdecydowaną większość ruchu stanowią jednak auta osobowe, które nawet po wybudowaniu obwodnicy nie znikną – twierdzi jeden z mieszkańców gminy.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Zapytaliśmy o to burmistrza Grodziska. – Należy pamiętać, że jedna ciężarówka w takim samym stopniu spowalnia ruch jak osiem osobówek – samochody ciężarowe wolniej ruszają, wolniej zjeżdżają ze skrzyżowań itd. Jednak wyprowadzenie ruchu ciężarówek z miasta to tylko jeden z elementów, który ma odkorkować miasto – mówi nam burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński. – Część mieszkańców, którzy będą wracać z Warszawy, a będą chciały się dostać np. do zachodniej czy południowej części miasta nie będą się przebijać przez miasto tylko dojadą obwodnicą do Kałęczyna. Owszem jest tzw. mała obwodnica Grodziska, ale aby się do niej dostać trzeba nadłożyć nieco drogi, co dla niektórych jest niewygodne. Gdy właściwa obwodnica będzie gotowa, połączenie będzie znacznie korzystniejsze, więc i ten ruch zostanie tam przerzucony – dodaje.

Jednak na odkorkowanie Grodziska będzie miała wpływ nie tylko obwodnica, ale też i inne inwestycje. – Bardzo ważne będą też drogi poprzeczne, skróty. Jeżeli w tym roku ogłosimy przetarg – a wszystko na to wskazuje – na przedłużenie ul. Dalekiej do ul. Warszawskiej, to kolejni mieszkańcy jadący wygodnie dojadą do tej części miasta z pominięciem centrum. Ponadto otworzyliśmy właśnie drogę łączącą osiedle Szczęsne z Adamowizną, drogę, której wielu mieszkańców do tej pory nie zna, a która bardzo pomoże. Robimy obecnie ulice Akwarelową i Żwirową łączące Grodzisk z Odrano Wolą. Będzie to potężny skrót, który pozwoli na odciążenie ul. Montwiłła, tam powinien się zmniejszyć ruch o około 20 proc. Ponadto zamierzamy wrócić do tematu przedłużenia ul. Kierlańczyków do Okulickiego – zaznacza Grzegorz Benedykciński.

Włodarz podkreśla, że analizy wskazują na to, iż ruch w centrum po wprowadzeniu tych zmian powinien się zmniejszyć nawet o połowę. – Należy jednak pamiętać, że samochodów wciąż przybywa, więc ruch zawsze będzie spory, ale robimy wszystko, aby odciążyć główne drogi – tłumaczy burmistrz.

Obwodnica powinna zostać oddana do użytku do końca 2022 r.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Uważam jako mieszkaniec że najgorzej jest w szczycie wjazd od Nadarzynskiej oraz stoi cały wiadukt. Obwodnica napewno pomoże pod warunkiem że nie będzie na końcu obwodnicy wąskiego gardła. Napewno będzie potrzebna obwodnica na wysokości Milanówek do A2. Masa samochodów jedzie z milanowka przez 3maja do obwodnicy. W okolicy okreznej powstaje masa segmentów, większość to rejestracja Warszawa, trzeba pomyśleć jak ci ludzie odjeżdżają do pracy, i jak usprawnić wyjazd z tej części Grodziska.

Zico 76
12-01-2021 11:39

Problem polega na tym, że nie możemy całej okolicy kierować na autostradę. Raczej należy pomyśleć nad zwiększeniem przepustowości trasy 719, bo jak komuś kiedyś przyjdzie do głowy pomysł z przywróceniem opłat za A2, to zostaniemy z ręką w nocniku. Obwodnica ma załatwić tranzyt, natomiast mieszkańcy powinni mieć więcej możliwości wyjazdu mniejszymi drogami z miasta.

Hubert
12-01-2021 15:07

Przyglądałam się rejestracjom aut stojących w dłuuugim korku na ul Sienkiewicza. W zdecydowanej większości te auta nie pojadą obwodnicą. A co z korkami w centrum miasta? Ulica Kościuszki i Kilińskiego w niektóre dni kompletnie zapchana. Burmistrz kompletnie nie panuje nad sytuacją. Jeśli Burmistrz ogłasza w Raporcie o stanie gminy, że w mieście czy w którejś ze wsi przybyło 100, 200, 500 mieszkańców, to dla niego ma to być sygnał - budowa nowego przedszkola, budowa nowej szkoły, budowa nowego ciągu komunikacyjnego. A Burmistrz cieszy się z tego jak dziecię i nic nie robi. Panie Burmistrzu, gmina i miasto to nie pegeer, gdzie cieszył się pan z każdego narodzonego cielaka czy prosiaka.

Barabara
12-01-2021 17:24

Jak można pisać ze Burmistrz „nic nie robi”.
Proszę zostać Burmistrzem (Burmistrzynią) i wtedy się można wykazać.

Ja obserwuje Grodzisk i gminy wokół Warszawy. Grodzisk był od paru lat i jest numerem 1 ze wszystkich z tzw. Obwarzanka warszawskiego

Przemek
12-01-2021 18:42

Znikną wystarczy wzorem z Milanówka wprowadzić ograniczenie do 40 oprócz obwodnicy.

Ufo
13-01-2021 09:54

Czy na trasie Siestrzen-Grodzisk planowane jest wprowadzenie zakazu ruchu ciężkiego?

Jacek
15-01-2021 08:47

reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.