TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

12

04 2021

CPK: Zielone światło dla rozporządzenia obszarowego


Grodzisk News


foto: cpk.plCPK: Zielone światło dla rozporządzenia obszarowego - Grodzisk News


Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) pozytywnie zaopiniowała projekt tzw. rozporządzenia obszarowego. Jak informuje spółka CPK, dokument ten usprawni realizację zadania i wskaże maksymalny obszar na którym powstanie inwestycja.


reklama Grodzisk mazowiecki

Rozporządzenie obszarowe to dokument, który wskazuje maksymalny obszar, który obejmie Port Solidarność wraz z węzłem kolejowo-drogowym. Dokument ten ma sprawić nie tylko szybsze przygotowanie inwestycji, ale sprawić, że proces ten będzie bardziej transparentny dla mieszkańców. – Cieszę się, że projekt rozporządzenia został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, bo to oznacza wspólny i jednoznaczny głos w kluczowych sprawach dotyczących lokalnych społeczności. Projekt wywoływał różne emocje i wątpliwości, ale całe szczęście udało się pozyskać wspólny głos samorządów z całego kraju, który wyraźnie wskazuje na potrzebę i sens istnienia takiego dokumentu dla całej społeczności lokalnej – powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Pozytywną opinię na temat tego dokumentu wydało kilkudziesięciu samorządowców zebranych na posiedzeniu (KWRiST), co umożliwia dalsze procedowanie na etapie rządowym. Zdaniem przedstawicieli spółki CPK wejście w życie tego aktu prawnego to kwestia kilku najbliższych tygodni.

Według spółki CPK zapisy przyjętego rozporządzenia obszarowego są korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i samorządów. Zabezpiecza on tereny pod inwestycję, a przepisy wprowadzają prawo pierwokupu nieruchomości dla spółki CPK, co „uniemożliwi spekulacyjny obrót ziemią z terenu inwestycji – niekorzystnego zarówno dla mieszkańców, jak i inwestora”. Dokument ten pozwoli też zmniejszyć ryzyko ewentualnych konfliktów przestrzennych, czyli takich sytuacji, w których obszary w miejscowych planach kolidowałyby z tymi inwestycyjnymi. Mieszkańcy nie otrzymają np. pozwolenia na budowę domu jeżeli budowa kolidowałaby z planami inwestycyjnymi CPK i w niedługim czasie ten dom miałby i tak zostać rozebrany. – Projekt rozporządzenia to wyjście naprzeciw propozycjom mieszkańców, które były zgłaszane w ostatnich tygodniach i miesiącach. Pozytywna opinia samorządów o projekcie rozporządzenia jest istotna nie tylko z punktu widzenia spółki. Dokładamy wszelkich starań, żeby inwestycję zrealizować w harmonii ze społecznościami lokalnymi. W tym obszarze działań nigdy nie będzie za wiele, dlatego chcemy jeszcze bardziej zintensyfikować naszą komunikację z mieszkańcami – podkreśla Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Dzięki temu rozporządzeniu ma być także możliwe wcześniejsze wskazanie dokładnej lokalizacji portu lotniczego wraz z dodatkową infrastrukturą węzła kolejowego. Przypomnijmy, że to inwestycja o obszarze 74 km kw. na terenie trzech gmin: Baranów, Wiskitki oraz Teresin.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

No i co na to PSL najmocniej blokująct inwestycję?
No chyba , że nie chodzi o blokowanie, ale o dokoptowanie swich ludzi do spółki.

as wywiadu
12-04-2021 13:10

No i mieszkańcy Baranowa "ZBARANIELI"po tych ustaleniach.

skrzydełko samolotu
13-04-2021 09:16
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB
reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.