reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

24

10 2023

CPK wybiera strategicznego inwestora. Posłowie PO zapowiadają wstrzymanie budowy


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: CPKCPK wybiera strategicznego inwestora. Posłowie PO zapowiadają wstrzymanie budowy - Grodzisk News


Spółka Centralny Port Komunikacyjny wskazała preferowanego oferenta w konkursie na inwestora strategicznego lotniska, które ma powstać w gminie Baranów. Jednak wśród posłów z Platformy Obywatelskiej, która prawdopodobnie będzie tworzyć rząd, dochodzą sygnały, że inwestycja może zostać wstrzymana.


Oferta firm Vinci Airports i IFM Global Infrastructure Fund. została wskazana przez spółkę CPK jako preferowanego oferenta w konkursie na strategicznego inwestora lotniska. Co będzie należało do jego zadań? – Wniesienie mniejszościowej części kapitału niezbędnego do budowy lotniska, a także wsparcie CPK swoim doświadczeniem i know-how na realizacji, a po jej zakończeniu w operowaniu portem lotniczym zgodnie z najwyższymi standardami w branży – poinformowała spółka CPK.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Vinci Airports z Francji to światowy lider pod względem projektowania, budowy, finansowania i operowania projektami infrastrukturalnymi, który działa w 120 krajach i zatrudnia 270 tys. pracowników (65 lotnisk w 12 krajach). Z kolei IFM to fundusz australijski, który obecnie zarządza aktywami o wartości około 130 mld dolarów (zarządza inwestycjami 17 lotnisk).

CPK wybiera strategicznego inwestora. Posłowie PO zapowiadają wstrzymanie budowy - Grodzisk Newsfoto: CPK


A jak ma wyglądać finansowanie CPK? Spółka podaje, że 60 proc. będzie pozyskane w postaci tzw. finansowania dłużnego, czyli obligacji lub kredytu konsorcjum banków, a pozostałe 40 proc. od inwestorów mających udziały w spółce CPK.Lotnisko. To właśnie w tej mniejszościowej części dotyczy wybrana oferta. Większościowym inwestorem ma być oczywiście Skarb Państwa. – Naszych partnerów poddaliśmy dokładnej weryfikacji pod względem doświadczenia, kompetencji i wiarygodności w realizacji strategii CPK. Rzeczpospolita zachowa kontrolę nad strategiczną infrastrukturą obejmując nie mniej niż 51 proc. udziałów w spółce CPK.Lotnisko – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Proces poszukiwania inwestora ruszył w połowie 2022 r., natomiast w procedura została zakończona 13 października tego roku.

CPK wybiera strategicznego inwestora. Posłowie PO zapowiadają wstrzymanie budowy - Grodzisk Newsfoto: CPK


Budowa CPK zostanie wstrzymana?
Wczoraj media obiegła zdecydowana deklaracja jednego z ważniejszych posłów Platformy Obywatelskiej, a więc partii, która prawdopodobnie będzie tworzyła nowy rząd. Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO na antenie Radia Plus mówił o planach wobec CPK. – Na pewno ten projekt musi być wstrzymany. Rozliczone muszą zostać gigantyczne pieniądze, które zostały zmarnowane. Ten projekt musi zostać przejrzany przez ekspertów i wtedy muszą zostać podjęte finalne decyzje. Ale odpowiadając zero-jedynkowo: tak ten projekt zostanie zatrzymany. Musimy jeszcze zobaczyć, jakie kontrakty zostały podpisane, a wiemy, że ich zostało podpisanych bardzo dużo. Musimy zobaczyć, ile pieniędzy publicznych da się uratować z tego projektu – powiedział Kierwiński.

Sekretarz generalny PO zapytany, czy oznacza to koniec inwestycji jeżeli chodzi o lotnisko odpowiedział: – Oczywiście że tak, bo dziś nie ma tam żadnego lotniska i nie ma żadnych realnych perspektyw żeby to lotnisko powstało – podkreślił Kierwiński.

Marcin Horała, wiceminister funduszy i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego na antenie tego samego radia zaznaczył, że „wstrzymanie budowy CPK byłoby ogromną tragedią dla Polski”. – Chcę zachować resztki wiary w jakiś propaństwowy zmysł obecnej opozycji, a być może już wkrótce koalicji rządzącej. Oczywiście możemy dyskutować o pewnych szczegółach tego projektu, ale to że Polska potrzebuje dużego międzykontynentalnego lotniska, potrzebuje kilku tysięcy linii kolejowych, połączeń komunikacyjnych, które by „ciążyły” do środka Polski, a nie na zewnątrz, to są elementy interesu gospodarczego, strategicznego i wszelkiego możliwego naszego kraju i to jest projekt, który powinien być realizowany bez względu na zmianę opcji politycznej – mówił Horała w programie „Sedno Sprawy” Radia Plus.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

"wstrzymywanie budowy lotniska, bo mieszkańcy tego nie chcą "- takie tłumaczenie to bzdura. Mieszkańcy gm. Baranów są za lotniskiem - 44% głosów za PiS, podobnie Jaktorów. Nowa władzo realizuj budowę bo suweren tak chce!!

Mirek
24-10-2023 19:28

Chłopie jakiś Ty głupi

DRABINA
24-10-2023 20:53

Po co lotnisko w Polsce skoro jest już w Niemczech. Po co polska władza, skoro może rządzić antypolska proniemiecka Platforma obywatelska.

Hehehe
24-10-2023 21:23

pokaż wszystkie komentarze (14)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.