TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

17

09 2021

CPK opracowała standardy szybkich kolei


Grodzisk News


foto: cpk.plCPK opracowała standardy szybkich kolei - Grodzisk News


Spółka Centralnym Port Komunikacyjny jako pierwsza w naszym kraju opracowała standardy Kolei Dużych Prędkości. Prędkość projektowa na danym odcinku dochodzi nawet do 350 km/h.


reklama Grodzisk Mazowiecki

Opracowane standardy z Instytutem Kolejnictwa przy współpracy z partnerami zagranicznymi pozwolą zapewnić zachowanie jednolitych parametrów technicznych  dla linii projektowanych w różnym czasie przez różne podmioty: spółkę CPK, wykonawców dokumentacji projektowej  (studiów wykonalności, koncepcji programowo-przestrzennych, projektów budowlanych), firmy budowlane  (projekty wykonawcze) i inne instytucje z branży transportowej, w tym spółki Grupy PKP. Opracowanie to liczy sobie aż 31 tomów.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Podstawowa sieć KDP ma łączyć największe polskie miasta a także obejmować dwie linie transgraniczne do Czech o łącznej długości 750 km. Jak podaje spółka CPK, prędkość projektowa w zależności od odcinka to od 250 do 350 km/h.

–  Bez standardów technicznych KDP, nie dałoby się efektywnie  projektować ani budować  linii kolejowych dużych prędkości, czyli  tzw. szprych  prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i planowanego lotniska  – mówi wiceminister  Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. –  To bardzo ważny krok w ramach realizacji części kolejowej programu inwestycyjnego CPK, która jest już zaawansowana. Dla kilkuset kilometrów planowanych linii dobiegają już końca  inwentaryzacje przyrodnicze, trwa też opracowywanie  studiów wykonalności  – podkreśla.

CPK opracowała standardy szybkich kolei - Grodzisk News


Zdaniem Mikołaja Wilda, prezesa spółki CPK to przełomowy moment. – Wprowadzamy standardy techniczne KDP jako pierwsza inwestycja w Polsce. Ich beneficjentami będzie szerokie grono instytucji i firm branży kolejowej. Standardy stanowią zbiór specjalistycznych danych niezbędnych dla producentów materiałów  i urządzeń wykorzystywanych na kolei, dla producentów taboru  kolejowego i dla przewoźników  kolejowych. Standardy zapewnią też spójność infrastruktury KDP z systemami działającymi lub planowanymi w krajach sąsiednich – zaznacza Wild.

Budowa Kolei Dużych Prędkości skróci podróż nie tylko na terenie Polski, ale również np. do Berlina. Dzięki budowie linii kolejowej nr 85  Warszawa-CPK-Łódź-Sieradz-Poznań  o standardzie KDP, czyli fragmentu  tzw. igreka, przejazd z Warszawy do stolicy Niemiec skróci się o 40 minut.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Tylko 350 km. na godz??,A nie lepiej od razu przyjąć 500 albo 750 km na godz?dobrze że będziemy latać pociągami bo teraz jazda koleją to jest horror. Pociąg szczecin-rzeszow tak zapelniony ,że ludzie stoją w kiblu, i oczywiście opóźniony godzine

Promil
18-09-2021 06:52


reklama Grodzisk Mazowiecki


📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.