TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

14

06 2022

CPK. Jest dokładna lokalizacja lotniska, czyli wariant inwestorski


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o zakończeniu prac nad wariantem inwestorskim dla lotniska oraz infrastruktury towarzyszącej, m.in. kolejowej, drogowej, energetycznej. Poznaliśmy tym samym dokładną lokalizację CPK.


Ostateczny obszar określony w wariancie inwestorskim wynosi 28 kilometrów kwadratowych. Jak podaje portal Rynek-Lotniczy.pl, „obie drogi startowe umiejscowione są na linii wschód-zachód, równolegle do istniejącej autostrady A2. Podczas prac nad master planem w wariancie inwestorskim przesunięto obie drogi startowe o 150 m na południe w stosunku do wariantów alternatywnych, a południowa droga startowa została odsunięta o 850 m na zachód względem północnej."

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Tunel kolejowy zostanie wykopany na głębokości 14 metrów poniżej poziomu lotniska, a z dokumentów dowiadujemy się, że jest przykryty w centralnej części obszaru strefy operacyjnej lotniska. Dalej zarówno na wschód, jak i na zachód tunel przechodzi w otwarty wykop, z którego część linii wyjdzie na poziom i nad poziom terenu. Ma to pozwolić na uzyskanie „bezkolizyjnych rozplotów”.

CPK zaplanowało główną stację kolejową obsługującą port w odległości 1 100 m od północnej i 1 400 m od południowej drogi startowej. Terminal ma się natomiast znaleźć po południowej stronie linii kolejowej. Dwie drogi manewrowania samolotów połączą północną i południową część terenu pomiędzy drogami startowymi, a przebiegać będą po wschodniej i zachodniej stronie terminala pasażerskiego.

W związku z inwestycją zmieni się też układ sieci energetycznych i rowów melioracyjnych, względem poprzednich koncepcji. Główny dojazd transportem drogowym zapewnić ma łącznik z autostradą A2 oraz drogą krajową nr 50. Szczegóły spółka CPK nadal negocjuje z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Teraz CPK będzie musiała uzyskać pozytywną decyzję środowiskową dla wariantu inwestorskiego, który de facto będzie tematem dzisiejszego spotkania online z mieszkańcami, o którym pisaliśmy tutaj.

Trudno jednak spodziewać się, aby mieszkańcy oraz samorządowcy zaakceptowali wariant inwestorski, zwłaszcza, że dopiero co – w piątek – lokalne społeczności wyszły na ulice by protestować przeciwko inwestycji. Co więcej, jaktorowska gmina poinformowała dziś na Facebooku, że „ spółka CPK w żaden sposób nie odniosła się do propozycji Wójta Gminy Jaktorów minimalizującej szkody społeczne, które powstaną z powodu budowy nowych linii kolejowych. Zaznaczmy, że propozycji uzgodnionej z samorządami Żyrardowa i Mszczonowa. Wynika z tego, że osoby odpowiedzialne za nowe lotnisko nie mają żadnej chęci prowadzenia dialogu z lokalną społecznością zachodniego Mazowsza”. Czytamy we wpisie.

CPK. Jest dokładna lokalizacja lotniska, czyli wariant inwestorski - Grodzisk NewsDzisiejsze spotkanie online o godz. 16.00.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.