
Grodziski magistrat jest o krok bliżej do wyłonienia firmy, która odbetonuje przestrzenie wokół skweru na ul. Bołtucia oraz urządzi dwa parkingi: przy ul. Wyszyńskiego i Wioślarskiej. Trzy spośród sześciu propozycji przetargowych mieszczą się bowiem w budżecie miasta na inwestycję.
Magistrat zabezpieczył na przedsięwzięcie blisko 2,5 mln zł, podczas gdy najniższa oferta opiewa na ponad 1,7 mln zł. Należy do łódzkiej spółki E&M INWESTYCJE. Następne dwie propozycje są niemal identyczne cenowo: różnią się dwoma tysiącami i opiewają na 2,3 mln zł. Tę niższą złożyła Firma Ogrodnicza PHU Marzena Szklarzewska z Piaseczna, a wyższą MKL-BUD z Warszawy.
Trzy propozycje przekraczające grodziski budżet kształtują się na poziomie od prawie 2,8 mln do niemal 3,5 mln zł.
Jeśli Grodzisk wybierze wykonawcę teraz – będzie miał on 240 dni na przebudowę skweru oraz parkingów. Spójrzmy na szczegóły zadań.
Chodzi o skwer znajdujący się między ulicami Bołtucia, Kopernika oraz Szkolną w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie centralną część tego terenu zajmuje parking, z którego korzystają głównie klienci okolicznych lokali usługowych. Nowy układ funkcjonalno-przestrzenny ma odpowiadać na potrzeby użytkowników terenu i zachować wszystkie istotne obecnie funkcje, którymi są przede wszystkim komunikacja piesza i parking, ale też zawierać nowe, jak strefa rekreacyjna z hamakiem, czy przyrodnicza z kładką nad niecką retencyjną. Najważniejszymi celami projektu jest poprawa warunków mikroklimatycznych i funkcjonalnych przestrzeni, przez: odbetonowanie terenu, zastosowanie rozwiązań zapewniających rozsądne gospodarowanie wodą opadową, liczne nasadzenia roślin wieloletnich oraz wprowadzenie elementów edukacyjnych.
foto: bip.grodzisk.pl
foto: bip.grodzisk.pl
foto: bip.grodzisk.pl
foto: bip.grodzisk.pl
Chodzi o parkingi znajdujące się w pobliżu Szpitala Zachodniego i Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim (ul. Wyszyńskiego) oraz przy Stawach Walczewskiego (ul. Wioślarska). Na parkingach po modernizacji samochody będą jeździć po drogach manewrowych z płyt betonowych, a parkować na kratach z tworzywa sztucznego wypełnionych żwirem. Dla pieszych zaplanowano przepuszczalne ścieżki wykonane z mieszanki żwirowo-piaskowej. Wykonawcy zadbają również o montaż elementów małej architektury oraz utworzenie specjalnych niecek retencyjnych. Istotnym punktem robót będzie ochrona rosnących tam obecnie drzew oraz odpowiednie zabezpieczenie podziemnej infrastruktury.
Ważną częścią projektu są rośliny. W przestrzeni publicznej pojawią się nowe byliny i krzewy, a także założone zostaną trawniki. Umowa zakłada nie tylko posadzenie zieleni, ale również systematyczne dbanie o nią przez 24 miesiące od podpisania protokołu odbioru końcowego inwestycji. W tym czasie zadaniem wykonawcy będzie regularne podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie, a w okresie zimowym chronienie wrażliwych gatunków przy użyciu agrowłókniny lub słomy.
Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Firmy prowadzące prace będą zobligowane do przestrzegania zasad ochrony środowiska na placu budowy. Obowiązkiem wykonawcy będzie segregacja odpadów na co najmniej sześć frakcji. Nadające się do ponownego wykorzystania materiały z rozbiórek, takie jak kostka brukowa, krawężniki czy obrzeża, zostaną przekazane do Zakładu Gospodarki Komunalnej. Zespoły robocze będą musiały także przygotować i wdrożyć działania zapobiegające emisji hałasu, kurzu i zanieczyszczeń w okolicy.
foto: bip.grodzisk.pl
foto: bip.grodzisk.pl
foto: bip.grodzisk.plByłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
6
9
1
2
2
2
2
3
0
Ładowarek EV oczywiście nie będzie. Dziękuję burmistrzowi za wspieranie elektromobilności, uwzględnię to w najbliższych wyborach.
EVLub
22-05-2026 14:04
A może by dodać skany map z geoportalu uzupełniające wizualizację ?
Kuba z Częstochowy
30-05-2026 06:16
Grodziska policja podsumowała dla nas długi weekend na drogach powiatu. Wzmożone kontrole prowadzone były łącznie przez pięć dni i choć funkcjonariusze mówią, że było dość bezpiecznie, to nie obyło się także bez tragicznego wypadku...
Bardzo ciepłe i duszne ostatnio dni mogą zwiastować nadejście burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał aż dwa ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące nadchodzących zjawisk pogodowych. Synoptycy przewidują nie tylko gwałtowne burze, lecz także upały w regionie.
III Rodzinny Rajd Rowerowy Gminy Grodzisk Mazowiecki odbył się w miniony weekend i ku uciesze organizatorów przyciągnął wielu chętnych do integracji na dwóch kółkach! Oceńcie sami, oglądając fotogalerię z wydarzenia.
Dziś późnym wieczorem stadion przy al. Mokronoskich w Grodzisku rozświetlą nowo zainstalowane lampy. Ośrodek sportu i rekreacji zarządzający obiektem poinformował, że do północy potrwają testy nowych lamp oświetleniowych.
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałkowy wieczór na wiadukcie nad trasą S8 na wysokości Nadarzyna. Służby zostały wezwane do akcji ratunkowej wobec mężczyzny, który wszedł na estakadę. Strażacy dotarli do mężczyzny, a następnie przekazali go medykom.
Bardzo poważne skutki mogło mieć zdarzenie na leśnej drodze w Sadych Budach. Osobowa Dacia straciła przyczepność na szutrowej nawierzchni i wypadła z drogi po czym dachowała i uderzyła w drzewo.
Milanówek wybrał wykonawcę i podpisał umowę na budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Moniuszki. Dzięki inwestycji do sieci będą mogły przyłączyć się lokalne posesje.
Miłośnicy planszówek z Grodziska i okolica mogą na czerwono zaznaczyć w kalendarzu daty 20 i 21 czerwca. Wówczas bowiem odbędzie się piąta już odsłona Festiwalu Planszowy Grodzisk. Dwudniowy festiwal będzie zarazem zwieńczeniem całego sezonu comiesięcznych spotkań z planszówkami w grodziskiej Mediatece. A na uczestników wydarzenia czekać będzie wiele opcji zdecydowanie wartych rozważenia!
19
21-04-2026
11
29-05-2026
10
13-05-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.