TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

18

01 2021

Co z Parkiem Pamięci na Żydowskiej? [FOTO]


Grodzisk News


Co z Parkiem Pamięci na Żydowskiej? [FOTO] - Grodzisk News


Po kilku miesiącach od uprzątnięcia zaglądamy na teren w sąsiedztwie dawnego cmentarza żydowskiego w Grodzisku. Działka wciąż czeka na rewitalizację.


Najpierw przypomnijmy kontekst tych działań. Gmina przymierza się do zagospodarowania „na zielono” działek pomiędzy ulicami Żydowską, Traugutta a Towarową w Grodzisku. To teren po zlikwidowanym kilka lat temu złomowisku, w sąsiedztwie którego w przeszłości znajdował się cmentarz żydowski. Stąd pomysł, aby stworzyć w tym miejscu Park Pamięci poświęcony społeczności żydowskiej. Tyle że długo nie pozwalały na to względy formalne. Chodziło m.in. o uchwałę Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, która jest w stanie likwidacji, ale musiała przyjąć regulację dotyczącą dzierżawy działek na rzecz gminy. Wreszcie udało się to wyegzekwować i mogły rozpocząć się prace porządkujące teren.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Działania te gmina prowadziła pod nadzorem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. – Do przeprowadzenia bardziej zaawansowanych prac rewitalizacyjnych potrzebujemy prawa własności działki, a to wciąż jest w rękach Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", wewnątrz której toczy się teraz spór o odwołanie obecnego likwidatora. Dlatego nie umiem powiedzieć, kiedy ruszymy z przygotowywaniem Parku Pamięci. Mogę natomiast powiedzieć, że chcemy stworzyć tam teren edukacyjny przypominający o historii Żydów, która w Grodzisku jest bardzo bogata – mówił nam pod koniec lipca ubiegłego roku Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska.

Co zmieniło się po upływie prawie pół roku? – Niestety niewiele, ponieważ trwają proceduralne zawirowania wewnątrz spółdzielni. Na ten moment nie możemy zrobić nic więcej, jak tylko czekać. To, co mogliśmy wykonać, wykonaliśmy. Teren został uporządkowany. Pojawiła się tablica przypominająca o istocie tego miejsca – mówi dziś burmistrz Grzegorz Benedykciński. – Gdy tylko formalnie sprawa ruszy do przodu będziemy gotowi do działania – dodaje.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Szanujmy innych jeżeli sami chcemy być szanowani.Uważam, że spółdzielnia powinna
przekazać teren bezpłatnie.Tam przecież był
cmentarz.

Jan
18-01-2021 22:17

pół Warszawy to cmentarz, czy ktoś za darmo oddaje cokolwiek? są osoby które umieją liczyć, inne rozdają nie swoje na prawo i lewo

Szekielski
19-01-2021 09:32

Mała poprawka. Złomowisko nie było w sąsiedztwie, ale na terenie byłego cmentarza żydowskiego.
Natomiast przyszłym miejscem pamięci powinna również zająć się/współfinansować gmina żydowska - to też ich dziedzictwo!

Hubert
19-01-2021 09:49

pokaż wszystkie komentarze (5)

📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB
reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.