TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

14

06 2021

Co trzeba wiedzieć o wadach wzroku? Krótkowzroczność i dalekowzroczność


Artykuł sponsorowany

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Co trzeba wiedzieć o wadach wzroku? Krótkowzroczność i dalekowzroczność - Grodzisk News


Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną około 250 milionów ludzi na całym świecie boryka się z problemami ze wzrokiem. Zaburzenia widzenia dotykające największej ilości osób to krótkowzroczność (miopia) oraz dalekowzroczność (nadwzroczność, hyperopia). Czasami przyczyną tego rodzaju nieprawidłowości są predyspozycje genetyczne (tendencja do występowania wad wzroku jest dziedziczna), lecz w wielu przypadkach również czynniki środowiskowe lub po prostu niewłaściwa higiena oczu. Jakie mechanizmy prowadzą do pojawienia się miopii lub hyperopii oraz w jaki sposób można poprawić ostrość wzroku przy zaburzeniach refrakcji? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.


Krótkowzroczność: przyczyny, objawy
Zaburzeniami widzenia najczęściej spotykanymi w okulistyce są tzw. wady refrakcji, nazywane też niemiarowością oka. Mamy z nimi do czynienia wtedy, gdy promienie światła docierające do gałki ocznej nie ogniskują się prawidłowo na siatkówce. Refrakcja, czyli po prostu załamywanie światła, to naturalny mechanizm zachodzący w ludzkim oku umożliwiający uzyskanie ostrego obrazu tego, na co patrzymy. Ponieważ oko krótkowidza ma zbyt wysoką zdolność skupiającą (inaczej: moc optyczną), trafiające do niego światło nie ogniskuje się dokładnie na powierzchni siatkówki, lecz przed nią, co powoduje niewyraźne widzenie. Przyczyną takiego stanu może być m.in. nadmierna wypukłość rogówki w stosunku do długości oka. Coraz częściej miopia bywa też spowodowana zbyt długim wpatrywaniem się w monitor komputera. Większość osób z krótkowzrocznością dobrze widzi przedmioty znajdujące się blisko, lecz obiekty położone w oddali wydają im się niewyraźne. Objawy miopii mogą być też inne, np. zawężenie pola widzenia, częstsze niż zwykle mrużenie oczu czy uczucie zmęczenia oczu. Czasami zdarza się tak, że osoba z miopią przez dłuższy czas nie zdaje sobie sprawy z tego, że ją ma. Dlatego też kluczowa jest tutaj regularna kontrola stanu wzroku u specjalisty, a w razie potrzeby natychmiastowe podjęcie odpowiednich kroków.

Jak korygować krótkowzroczność?

Co trzeba wiedzieć o wadach wzroku? Krótkowzroczność i dalekowzroczność - Grodzisk News


Dzięki możliwościom, jakie daje współczesna okulistyka oraz wykorzystaniu najnowszej technologii możemy dziś bez większego problemu poradzić sobie z objawami krótkowzroczności. Jedną z najskuteczniejszych metod korekcji miopii są szkła kontaktowe. Do korygowania miopii używa się soczewek ze znakiem minus, których zadaniem jest sprawić, by przechodzące przez układ wzrokowy promienie światła skupiały się bezpośrednio w tylnej jego części. Użytkownicy soczewek bardzo je sobie chwalą przede wszystkim z uwagi na wygodę i komfort noszenia. W porównaniu do tradycyjnych okularów ta forma korekcji jest o wiele bardziej dyskretna, a dodatkowo nie przeszkadza w aktywności sportowej.

Dalekowzroczność: przyczyny, objawy
Drugą obok miopii najbardziej rozpowszechnioną refrakcyjną wadą oka jest hyperopia. Również w tym przypadku zaburzenie pojawia się na skutek niewłaściwego działania mechanizmu refrakcji. Problem występuje u osób, u których gałka oczna jest zbyt krótka w stosunku do krzywizny rogówki, w efekcie czego docierające do oka promienie świetlne skupiają się nie na siatkówce, lecz dopiero za nią. Jednym z pierwszych sygnałów mogących wskazywać na obecność hyperopii jest niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości. Dalekowidze mają zazwyczaj problemy z odczytaniem tekstu napisanego małą czcionką: treści SMS-a, artykułu w gazecie czy menu w restauracji. Podobnie jak krótkowzroczność, również i dalekowzroczność jest wadą rozwijającą się bardzo powoli, która może przez lata nie dawać żadnych objawów. Dlatego też tak ważne są regularne badania profilaktyczne wzroku.

Jak koryguje się nadwzroczność?
Podobnie jak w przypadku krótkowzroczności, również i hyperopię warto jak najszybciej poddać stosownej korekcji. Nieskorygowana dalekowzroczność może szybko się pogłębiać, dlatego nie należy zwlekać z doborem okularów czy soczewek kontaktowych. Aby znów cieszyć się pełnią wyraźnego widzenia można zastosować soczewki kontaktowe za znakiem plus. Na rynku istnieje wiele rodzajów szkieł przeznaczonych do korekcji hyperopii, różniących się m.in. czasem i trybem noszenia. Warto zastanowić się nad tym, które rozwiązanie będzie nam najbardziej odpowiadać.

O tym, jak wygląda profesjonalny dobór soczewek dla krótkowidza, a jak dla dalekowidza, przeczytasz w poniższym artykule:
https://www.bezokularow.pl/poradnik/krotkowzrocznosc-i-dalekowzrocznosc-jaka-mam-wade

📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.