13
11 2024
robo Grodzisk News
13.11.2024, godz. 17:15
Mieszkańcy podgrodziskiej ul. Gilewicza dopytują o przyszłość drogi, na modernizację której czekają od dawna. Postanowiliśmy sprawdzić, jaki dzisiaj jest stan całej sprawy.
U schyłku ubiegłego roku Grodzisk ogłosił bowiem przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji, a na początku 2024 wykonawca przystąpił do projektowania. Jak sytuacja ma się dziś? – Trwa proces opracowania dokumentacji, który jest o tyle bardziej czasochłonny, że musi uwzględniać założenia dokumentu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – mówi nam Urszula Chrzanowska, szefowa wydziału inwestycji i pozyskiwania funduszy zewnętrznych w grodziskim magistracie.
–Oznacza to, że prace projektowe muszę także ujmować kwestie wywłaszczeń gruntowych pod nowo budowaną drogę. Szacujemy w związku z tym, że projekt wraz ze wszystkimi uzgodnieniami będzie gotowy w 2025 roku. Wtedy też będzie można myśleć o umieszczeniu przebudowy ul. Gilewicza w planach budżetowych gminy – podkreśla Urszula Chrzanowska.
Tymczasem przypomnijmy co powinno znaleźć się w projekcie budowy.
Tereny objęte zadaniem projektowania znajdują się w Opypach, chodzi konkretnie o drogę gminną 150236W, którą mieszkańcy znają jako ul. Gilewicza. Znajduje się ona po północnej stronie ulicy Mazowieckiej, a budową objęty będzie kilometrowy odcinek pomiędzy ulicami Mazowiecką i Polnej Róży.
Obecnie nawierzchnię drogi stanowią płyty betonowe, otoczona jest poboczami rowami i drzewostanem. W ulicy znajdują się, w zależności od lokalizacji, następujące sieci uzbrojenia terenu: wodociągowa, gazowa, oświetlenia ulicznego, energetyczna, teletechniczna oraz przyłącza od tych sieci do budynków i działek.
Firma, która wygra przetarg będzie miała za zadanie wykonać projekt drogi o nawierzchni jezdni asfaltowej wraz z ciągiem pieszo – rowerowym / ścieżką rowerową / chodnikiem oraz oświetleniem na słupach aluminiowych, lampy LED. Ponadto, jak czytamy w specyfikacji przetargowej, wskazane jest zachowanie jak największej ilości drzew w granicach opracowania. W przypadku kolizji projektowanych nawierzchni z drzewami, projektant przeanalizuje możliwość ominięcia / lokalnego przewężenia ciągu komunikacyjnego, tak aby pozostawić istniejące nasadzenia, zachowując jednocześnie wymagania techniczne ujęte z rozporządzeniu dotyczącym dróg publicznych i ich usytuowania.
Dokumentacja projektowa ma objąć również odwodnienie drogi, przebudowę kolizji energetycznych, budowę zjazdów do posesji i aranżację zieleni.
ZOBACZ TEŻ
Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.