TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

24

05 2023

Chlebnia czeka na budowę zbiornika retencyjnego. Kiedy inwestycja za kilkadziesiąt milionów?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Urząd Miasta Grodzisk Maz.Chlebnia czeka na budowę zbiornika retencyjnego. Kiedy inwestycja za kilkadziesiąt milionów? - Grodzisk News


Jesienią 2021 roku grodziski samorząd przedstawił koncepcję budowy zbiornika retencyjnego w Chlebni, a następnie przystąpił do opracowania dokumentacji projektowej obiektu. Dziś projekt jest już właściwie gotowy, ale jak mówią grodziscy włodarze, sprawa utknęła na poziomie dokumentacji w regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Mają jednak nadzieję, że sprawę uda się wreszcie pchnąć do przodu, gdyż jest szansa na ogromne dofinansowanie inwestycji.


Już w lutym 2021 roku gmina podpisała akt nabycia gruntów w Chlebni, na których inwestycja ma powstać. Docelowo zbiornik retencyjny znajdzie się na działce o powierzchni przeszło 50 hektarów. Spełni dwie funkcje: pierwsza polegać ma na retencji wody, zatrzymaniu jej na terenie gminy oraz zasileniu złóż wodonośnych; drugim zadaniem będzie stworzenie pięknego miejsca do rekreacji.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

–Celem inwestycji jest stworzenie nowych warunków rekreacyjnych w gminie Grodzisk Mazowiecki umożliwiających rozwój gospodarczy gminy. Termin ukończenia projektu inwestycji przypada na III kwartał 2023 r. – podkreślali urzędnicy, prezentując koncepcję obiektu blisko półtora roku temu.

Okazuje się, że dziś dokumentacja projektowa już jest, ale dalszy bieg wydarzeń na drodze do inwestycji wstrzymuje brak decyzji z regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. – To frustrujące, ale od roku nasza sprawa leży w RDOŚ-u i wciąż nie uzyskaliśmy potrzebnego uzgodnienia. A zgodnie z zaleceniami przeprowadziliśmy półroczne obserwacje terenu, złożyliśmy wszystkie potrzebne dokumenty – mówi nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska. – Projekt jest już właściwie gotowy, czekamy tylko na tę decyzję – dodaje.

Zniecierpliwienie gminy wynika również z faktu, że jest szansa na pozyskanie wielomilionowego dofinansowania z Unii Europejskiej na realizację inwestycji. – Koszt budowy zbiornika szacujemy na 60 do 80 milionów złotych. To dużo, ale program, z którego chcemy starać się o dofinansowanie, pozwala na pokrycie prawie 100 procent kosztów. Nie możemy jednak wystąpić o dotację bez decyzji RDOŚ-u, dlatego uruchomimy wszystkie środki, aby w końcu ją uzyskać – zaznacza Benedykciński.

Tym bardziej, że po uzgodnieniach z RDOŚ-u, potrzebne będzie jeszcze uzyskanie tzw.  decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. – Wtedy będziemy mogli starać się o dofinansowanie i będziemy mieli otwartą drogę do uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli to wszystko się uda, moglibyśmy ogłosić przetarg na wykonanie zbiornika jeszcze tej zimy – przewiduje burmistrz Grodziska.

Sam czas budowy urzędnicy szacują z kolei na około dwa lata.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Bardzo ważna i potrzebna inwestycja. Czekamy z utęsknieniem; wszędzie zaczyna brakować wody, która staje się dobrem coraz bardziej deficytowym. Czekamy również na nowe, piękne miejsce wypoczynku.

akra
24-05-2023 18:24

POWODZENIA Panie Benek :) czekamy ....

Anja
25-05-2023 08:47

Trzymam kciuki za powodzenie inwestycji.

Rafał
28-05-2023 15:14
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.