TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

13

09 2021

Były członek zarządu CPK: zerowe szanse na loty z CPK w 2027 r.


Grodzisk News


foto: Koncepcjsa CPK: Foster & PartnersByły członek zarządu CPK: zerowe szanse na loty z CPK w 2027 r. - Grodzisk News


Piotr Malepszak, były członek oraz były p.o. prezesa zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny twierdzi, że nie ma szans, aby samoloty startowały z nowego lotniska w 2027 r., czyli planowanym terminie rozpoczęcia działalności Portu Solidarność.


reklama Grodzisk mazowiecki

Były członek zarządu CPK udzielił obszernego wywiadu portalowi 300gospodarka.pl. Według niego nie ma szans, aby pierwsze samoloty wystartowały w 2027 r. czyli w roku, w którym ma zostać zakończona budowa Portu Solidarność. – Jeśli chcemy mówić poważnie o CPK, to musimy traktować poważnie publicznie składane dzisiaj deklaracje, w tym prezentowane harmonogramy. Jeśli zapyta mnie pani, czy jest szansa, że w 2027 roku z nowego lotniska poleci pierwszy samolot, to powiem wprost: ta szansa jest w mojej ocenie zerowa – powiedział portalowi 300gospodarka.pl Piotr Malepszak.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Jak odniosą się do tych słów przedstawiciele CPK? Rzecznik spółki podkreśla, że dotrzymanie terminów przy tak złożonej inwestycji jest dużym wyzwaniem. – Koniec 2027 r. to zakładana data ukończenia prac budowlanych Lotniska Solidarność. Wynika z harmonogramów inwestycji, które zostały przyjęte, kiedy Piotr Malepszak był członkiem zarządu spółki CPK, i są na bieżąco aktualizowane. Nie ukrywamy, że jest to bardzo ambitny i niełatwy do osiągnięcia cel inwestycyjny – tego nikt nie kwestionuje. Ale w tej sytuacji można siedzieć z założonymi rękami i mówić, że nic się i tak nie uda, albo próbować wszelkimi dostępnymi metodami wyznaczony cel osiągnąć. Prowadząc prace przygotowawcze nieustannie uszczegóławiamy harmonogram realizacji. Możliwość opóźnień traktujemy bardzo poważnie, ale – co bardzo ważne – te zagrożenia się dotychczas nie zmaterializowały – mówi nam Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK.

Rzecznik spółki odniósł się również do słów Malepszaka dotyczących linii kolejowych, który twierdzi, że do 2027 r. zbudowanie 530 km linii kolejowych i uruchomienie połączeń jest nierealne. – W przypadku inwestycji kolejowych od ubiegłego roku są prowadzone są inwentaryzacje przyrodnicze (wraz z węzłem kolejowym CPK działaniami przyrodników został objęty obszar o łącznej pow. prawie 200 tys. hektarów, czyli równy czterem powierzchniom Warszawy). Jednocześnie trwają opracowywane są studia wykonalności dla odcinków nowych linii kolejowych o łącznej długości prawie tysiąca kilometrów. Chodzi tu m.in. o odcinek Warszawa-Łódź-Wrocław-granica państwa, Katowice-Ostrawa, Łętownia-Rzeszów i Trawniki-Zamość - mówi Majszyk i dodaje: – Lada moment podpiszemy dwie kolejne ważne umowy na studia wykonalności. Jesteśmy w przededniu podpisania umowy na opracowywanie projektu budowlanego dla tunelu dalekobieżnego w Łodzi, który połączy stację Łódź Fabryczna z wylotem tzw. igreka w kierunku Sieradza. Wszystkie działania dotyczące inwestycji kolejowych CPK są nakierowane na to, żeby część z planowanych linii została uruchomiona jednocześnie z Lotniskiem Solidarność. Reszta będzie realizowana – takie są założenia od samego początku później - tzn. harmonogramy są rozpisane na dwie kadencje unijne, czyli do końca 2034 r.

Piotr Malepszak w wywiadzie dla 300gospodarka.pl podkreślił też, że „w przypadku poważnych inwestycji nie można negować rzeczywistości i mówić o 2023 roku jako rozpoczęciu robót budowlanych”. Rzecznik CPK zaznacza, że zgodnie z harmonogramami rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych zaplanowano przed końcem 2023 r. – Te założenia zostały przyjęte, kiedy Piotr Malepszak był jeszcze członkiem zarządu CPK. Chodzi np. o roboty ziemne, niwelację terenu, usuwanie kolizji z infrastrukturą podziemną itd.). W przypadku części lotniskowej trwają m.in. zaawansowane badania przyrodnicze i terenowe, które poprzedzają uzyskanie decyzji środowiskowej i prace projektowe. Zadania obejmują teren kilkakrotnie większy niż obszar lotniska - zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na terenie 74 km kw., czyli dwa razy większym, niż obszar przyszłej inwestycji, trwa wykup nieruchomości. Do PDN zgłosiło się dotychczas blisko 200 właścicieli. Dla pierwszej puli rzeczoznawcy wykonali operaty szacunkowe, a w ramach drugiego etapu PDN ogłosiliśmy szereg udogodnień dla osób, które przystąpią do Programu. Zgodnie z harmonogramami, zaplanowane działania wykonują dla CPK wybrani w przetargach doradcy, np. ds. badań środowiskowych, ds., badań terenowych, doradca strategiczny i integrator. W trakcie rozstrzygania są inne postępowania, np. na projektanta generalnego – zaznacza Majszyk.

Były członek zarządu CPK: zerowe szanse na loty z CPK w 2027 r. - Grodzisk News
Były członek zarządu CPK: zerowe szanse na loty z CPK w 2027 r. - Grodzisk News
Były członek zarządu CPK: zerowe szanse na loty z CPK w 2027 r. - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Komentarz w bardziej przyziemnym temacie. Jak władze grodziska z "Ziemi Grodziskiej" przygotowały szkoły na nowy rok szkolny? Miasto aż huczy, że już w kilku szkołach są ogniska covid, no i oczywiście, standardowo, jak każdego roku, wszawica jest tak rozprzestrzeniona, że wszy skaczą po ławkach. Pomijam sprawę sławną już na całą Polskę, czyli zajęcia dzieci ze szkoły podstawowej nr 6 na plebanii https://www.onet.pl ... z powodu braku miejsc do nauczania w szkole. Może niedługo będziecie uczyć nasze dzieci na targowisku miejskim. Na co idą nasze podatki? Na niepotrzebne inwestycje typu murale, tężnie solankowe, jeziora, restauracje dla owadów realizowane przez zaprzyjaźnione firmy...? W grodzisku nie powstała żadna nowa szkoła od 30 lat, a liczba mieszkańców w tym czasie się podwoiła. Gdzie są te obiecywane przez burmistrza i Ziemię Grodziską od przynajmniej 10 lat nowe szkoły np. w Szczęsnem?

Marcin
13-09-2021 13:30

niech to lotnisko nie powstanie, pomrzemy w tej gminie od smogu, w grodzisku już wieczorami śmierdzi z kominów, jeszcze spaliny z obwodnicy, co w tej gminie się dzieje????

Marzena
13-09-2021 13:31

Historia lubi się powtarzać...
Krupski gdyby był człowiekiem honoru podałby się do dymisji. Brawo PSL schowany za Ziemią Grodziską

as
13-09-2021 14:17

pokaż wszystkie komentarze (10)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.