reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Burmistrz: Zablokowałem dużą inwestycję deweloperską

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

foto: bip.grodzisk.pl/Facebook/Tomasz KrupskiBurmistrz: Zablokowałem dużą inwestycję deweloperską - Grodzisk News


Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Tomasz Krupski poinformował w mediach społecznościowych o czasowym zablokowaniu dużej inwestycji deweloperskiej, która miała powstać na terenie gminy. W rozmowie z nami wyjaśnia powody swojej decyzji.


Kilka dni temu burmistrz Krupski opublikował w mediach społecznościowych wiadomość o następującej treści: „Podjąłem decyzję o czasowym zablokowaniu realizacji kolejnej dużej inwestycji deweloperskiej na terenie gminy do momentu przedstawienia przez inwestora optymalnych i realnych rozwiązań, które w sposób odpowiedzialny i zrównoważony zabezpieczą interesy naszych mieszkańców”.

Skontaktowaliśmy się więc z włodarzem, aby dopytać o szczegóły. – Podejmujemy działania, które uniemożliwiają realizację inwestycji, gdzie narażony może być istotny interes pozostałych mieszkańców - przede wszystkim komunikacyjny, ale także środowiskowy. Wspomniana inwestycja jest na etapie koncepcyjnym, co oznacza, że nie uzyskała jeszcze pozwolenia na budowę, a więc nie toczy się żaden proces sprzedażowy i nie mogła ruszyć jeszcze sprzedaż mieszkań. W naszej ocenie wymaga ona dostosowania do przepisów i prawa lokalnego – mówi nam Tomasz Krupski, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Niektórzy mieszkańcy podnoszą kwestię, że Grodzisk pozwala na zbyt gęstą zabudowę, przez co zapycha się układ komunikacyjny, w mieście tworzą się korki. Burmistrz podkreśla, że gmina nie zawsze ma narzędzia do blokowania inwestycji. – Ważne, aby wprowadzić rozróżnienie – burmistrz w zakresie swoich kompetencji może podejmować decyzje administracyjne w odniesieniu tylko do niektórych inwestycji. Tam gdzie zostały uchwalone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, wydane są pozwolenia na budowę, tak naprawdę inwestor może realizować swoje inwestycje i gmina nie jest stroną, która może wpływać na ich charakter. Inaczej jest w przypadku tych inwestycji, które realizowane są z uzyskaniem warunków zabudowy lub tych, które są na etapie jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę i wymagają uzgodnień z gminą, a więc np. w zakresie zjazdów na drogi publiczne. W tym przypadku gmina może regulować charakter, czy też intensywność zabudowy. W zdecydowanej większości inwestorzy dobrze współpracują z gminą i otwarci są na uwagi. Ale są też takie sytuacje, gdzie sprawy trafiać będą do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a może nawet do sądu, gdzie inwestorzy mogą nie zgadzać się ze stanowiskiem gminy. W tym konkretnym przypadku mówimy o inwestycji, która jest zbyt duża, by układ drogowy był w stanie udźwignąć przewidywany wzmożony ruch samochodowy. Dlatego oczekujemy przedstawienia pomysłów, które będą uwzględniały odpowiednie rozwiązania komunikacyjne – wyjaśnia włodarz. – Jest to jedna z wielu tego typu spraw, które wymagają naszej analizy. Publikując tę informację w mediach społecznościowych, odnoszę się do głosów mieszkańców oczekujących tego typu działań, które będą chroniły ich interes. Zapewniam, że takie kroki będziemy podejmować– oczywiście w ramach swoich kompetencji i narzędzi – jeżeli inwestycja będzie w naszej ocenie naruszała interes innych mieszkańców – podkreśla Tomasz Krupski.

Gmina obecnie przygotowuje tzw. plan ogólny czyli dokument określający kierunki zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru miasta i gminy, który zastępuje dotychczasowe studium uwarunkowań. Burmistrz Tomasz Krupski zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w procesie tworzenia tego dokumentu. – Każdy mieszkaniec, który uważa, że zabudowa w ich okolicy idzie w złym kierunku i chciałby pewnej rewizji w tej materii, to zapraszam go do wspólnych działań. Plan ogólny jest tym instrumentem, który reguluje funkcjonowanie gminy, jej funkcje, intensywność i charakter zabudowy. Ten dokument tworzymy wspólnie z mieszkańcami. W ciągu najbliższych miesięcy przekażemy go do kolejnych uzgodnień. Następnie będzie można składać swoje uwagi i pomysły. Zapraszam do współpracy – zaznacza Tomasz Krupski.


Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?

Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?

ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz

Pan Burmistrz to wysoka klasa ,doskonały menadżer o bardzo wysokiej kulturze osobistej , zaangażowany w rozwój naszego miasta
i okolicy z szacunkiem do każdego mieszkańca podejmuje przemyślane decyzje pomimo trudności jakie stawia mu sytuacja w danej chwili .Tak trzymać Panie Burmistrzu
Pozdrawiam
Jerzy G.

Jerzy Gołaszewski
07-02-2026 13:01

Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam......

Bezstronny
07-02-2026 15:02

Lubu dubu....... żałosne

Robert
07-02-2026 15:11

pokaż wszystkie komentarze (18)


AKTUALNOŚCI

Rozbudowa ul. Jabłoniowej w Urszulinie za 2 mln zł

Powiat grodziski wybrał firmę, która zajmie się rozbudową ul. Jabłoniowej w Urszulinie. Inwestycja pochłonie blisko 2 mln.

Globalna awaria Facebooka i innych popularnych aplikacji [AKTUALIZACJA]

Dziś po południu doszło do awarii kilku popularnych aplikacji. Nie działa Facebook, problemy ma też Messenger oraz Instagram.

Ostatnie dni, aby zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego

Zostało już niewiele czasu, aby zgłosić swój projekt do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w Grodzisku Mazowieckim. Mieszkańcy mają na to czas do 15 czerwca.

Duża akcja policji. Blisko 200 osób zatrzymanych

W dwa dni policjanci ze stołecznego garnizonu zatrzymali aż 191 osób poszukiwanych m.in. na podstawie listów gończych. Zatrzymania miały miejsce również na terenie powiatu grodziskiego m.in. w Milanówku i Chrzanowie Dużym.

Wakacyjny rozkład jazdy na WKD

Pod koniec czerwca wejdzie w życie wakacyjny rozkład jazdy Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wiadomo już jak będą kursować wukadki w czasie letniej przerwy od szkoły.

Wielka taneczna gala charytatywna już w sobotę!

Już 13 czerwca w grodziskiej hali przy ul. Westfala odbędzie się Wielka Gala Taneczna w szczytnym celu. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na leczenie chorego Antosia.

Rusza przebudowa przepustu. Będą utrudnienia

Rusza przebudowa przepustu w Domaniewie na terenie gminy Brwinów. W miejscu prowadzonych prac ruch będzie się obywał wahadłowo.

Tenisowe emocje w Kozerkach. Mistrzostwa Polski U14 zakończone

W pierwszym tygodniu czerwca na terenie kompleksu Tenis Kozerki odbyły się „Mistrzostwa Polski U14 powered by Enervit”. Najlepsi młodzi adepci tenisa rywalizowali o medale mistrzostw kraju.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.