TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

15

01 2021

Burmistrz: Szczepienia seniorów w Podkowie potrwają do końca czerwca


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Podkowa Leśna, podobnie jak inne gminy przygotowuje się do szczepień swoich seniorów – najepierw 80 plus, a następnie mieszkańców powyżej 70. roku życia. Burmistrz Artur Tusiński przewiduje, że przy obecnym trybie otrzymywania szczepionek i wutycznych co do ich podawania – seniorzy zostaną zaszczepieni do końca czerwca.


Do obu podkowiańskich punktów szczepień, które zgłosiły udział w ogólnopolskiej akcji szczepień ma trafiać po 30 dawek tygodniowo. – Taką informację otrzymały i punkty szczepień i inne instytucje które mają być zaangażowane np. w pomoc przy transporcie osób do punktów szczepień. Po tyle dawek tygodniowo ma otrzymywać każdy z zarejestrowanych punktów szczepień, bez względu na wielkość miejscowości na terenie której działa. Nie ma też w tym wypadku mowy o tak zwanej rejonizacji – opisuje burmistrz Tusiński.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Podkowie Leśnej mamy 240 mieszkańców mających 80 i więcej lat. Osób 70+ jest ponad 440. Proste obliczenia matematyczne pokazuję, że jeśli akcja szczepień fizycznie ruszy z końcem stycznia (a nie będąc pesymistą trzeba zakładać, że jest to wariant optymistyczny) to 80 latkowie zostaną zaszczepieni do końca lutego. Szczepienie osób 70+ wydaje się, że potrwa do końca kwietnia, ale należy pamiętać o drugiej, koniecznej dawce szczepienia. Specjaliści BioNTech SE podkreślają, że drugą dawkę należy przyjąć po upływie 21-28 dni od zaszczepienia pierwszą. Nie później jednak niż po 6-7 tygodniach. Sama częściowo odporność powinna pojawić się po 7-12 dniach od pierwszej dawki. W dużych badaniach klinicznych potwierdzono wysoką skuteczność szczepionki (94,1%-95%) – dodaje.

– Zatem, szczepienia osób 70+ mogą się wydłużyć do końca czerwca, bo część z tych 30 dawek tygodniowo na punkt szczepień, będzie dla osób przyjmujących drugą dawkę – analizuje dalej włodarz.

– Pozostali mieszkańcy Podkowy Leśnej, zakładając, że dane które otrzymujemy są wiarygodne i nie będzie żadnych niespodzianek w samym procesie szczepień czy w kwestii ich zakupu przez Polskę ( a musimy wziąć pod uwagę, że nasz rząd zrezygnował z 6 mln z puli 13 mln proponowanych nam szczepionek przez Modernę i na dzień dzisiejszy nie można pozyskać wiarygodnej informacji o liczbie zamówionych dawek ani o ich terminie dokładnym dostarczenia) będą szczepieni do początku marca 2023 roku! – szacuje.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.