02 03 2020

Burmistrz: Obecna władza bezkarnie marnuje 60 milionów

02.03.2020, godz.: 14:50
Burmistrz: Obecna władza bezkarnie marnuje 60 milionów
fot. Wizualizacja

Trwają konsultacje społeczne ws. Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji CPK, które uwzględnia m.in. warianty kolei dużych prędkości. Burmistrz Brwinowa przypomniał, że kilka lat temu przygotowano projekt KDP wart prawie 60 mln zł, ale przy okazji CPK nie został w ogóle uwzględniony.

Przytaczając facebookowy post burmistrza Arkadiusza Kosińskiego, dla oddania emocji autora, postanowiliśmy zachować pisownię oryginalną.

„Napisałem wszak, że OBECNA WŁADZA BEZKARNIE MARNUJE BLISKO 60 MILIONÓW ZŁOTYCH… ‼️

Otóż musicie wiedzieć, że OD WRZEŚNIA 2010 R. DO KWIETNIA 2013 R. przez spółkę rządową PKP PLK S.A. był realizowany projekt pn. „Przygotowanie budowy linii dużych prędkości” w ramach którego wykonywano 5 zadań, w tym zadanie pn. „Studium Wykonalności dla budowy linii dużych prędkości Warszawa-Łódź-Poznań/Wrocław”.
Koszt tego zadania wyniósł 48.951.000 zł netto + 22% VAT, tj. 59.720.220 zł brutto!

TAK. WYDANO NA TO OPRACOWANIE BLISKO 6️0 MILIONÓW ZŁOTYCH.

Warto nadmienić, że projekt ten był dofinansowany ze środków unijnych POIiŚ 7.1-26 w wys. 64% do kwoty netto (jak sobie policzyłem Unia Europejska dołożyła ponad 31 mln zł).

W przeciwieństwie do obecnych planistów działających na zlecenie CPK, ówcześni projektanci konsultowali swoje działania z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast, weryfikowali studia kierunków zagospodarowania przestrzennego i plany miejscowe, dopytywali się o planowane inwestycje.

Dopiero potem przedstawili swoje propozycje w procedurze konsultacji społecznych. W Gminie Brwinów konsultacje dobyły się w lutym i marcu 2013 r.

Dość wspomnieć, że w ramach tych spotkań i konsultacji, udało się a latach 2012-2013 wypracować przebieg trasy Kolei Dużych Prędkości przez Naszą Gminę, która omijała tereny zurbanizowane. I praktycznie nie budziła żadnych emocji. Nawiasem mówiąc, zwróćcie uwagę na różnicę w procedowaniu obydwu tych projektów: KDP w latach 2012-2013 i CPK w 2020 r. – niestety, mim zdaniem, obecnie trudno szukać dobrej woli i szacunku dla mieszkańców.

W POŁOWIE 2013 R. SKOŃCZONO „STUDIUM WYKONALNOŚCI DLA BUDOWY LINII DUŻYCH PRĘDKOŚCI WARSZAWA-ŁÓDŹ-POZNAŃ/WROCŁAW”, KTÓRE KOSZTOWAŁO BLISKO 60 MLN ZŁ BRUTTO.

WYGLĄDA JEDNAK NA TO, ŻE TO OPRACOWANIE TRAFIŁO NA PÓŁKĘ ALBO DO KOSZA, BO WŚRÓD CZTERECH WARIANTÓW TRASOWYCH (przedstawionych przez Centralny Port Komunikacyjny w lutym 2020 r.) NIE MA OPTYMALNEJ TRASY WYPRACOWANEJ W RAMACH PROJEKTU UNIJNEGO W 2013 ROKU.

Dobra okazja, żeby wydać po raz drugi pieniądze.”

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czekamy na opinie w komentarzach.

💬︎ 6

Dodaj Komentarz

6 odpowiedzi na “Burmistrz: Obecna władza bezkarnie marnuje 60 milionów”

 1. JSC pisze:

  (…)Czekamy na opinie w komentarzach.(…)
  Jakbym miał się pokusić o komentarz to musiałbym zobaczyć stare plany i te nowe i jakie są punkty wspólne. A na szybko mogę powiedzieć tylko co następuje;
  – na stronie CPK z linii, które będą miały wpływ na nasz region to są mapy tylko Radomia
  – zdaje się, że nowy przebieg KDP jest z daleka od Brwinowa

 2. Hubert pisze:

  No i po co podsycać w głupi sposób emocje! Budowa KDP ma znacznie mniejszy zasięg oddziaływania, poza tym wszyscy wiedzą, że i tak by nie ruszyła, ze względu na rentowność. Więc 60mln już dawno poszło w komin, a to opracowanie trafiło na półkę!
  CPK, to zupełnie inna skala inwestycji i wiadomo, że będzie wzbudzała duże emocje.

  Niech pan Burmistrz lepiej zajmie się swoim miasteczkiem, bo wygląda jak podgrodziska wieś, a nie sieje podziałów, bo już chyba wszyscy mają dość warcholstwa jednej i drugiej strony politycznej.

 3. V pisze:

  Trzeba przypomnieć, że nie wykorzystane pieniądze z Uni przepadają. I podpisuje się pod tym aby burmistrz zajął się swoim podwórkiem gdzie koszty np. wywozu śmieci rosną w b. szybkim tempie dzięki temu że nie ma żadnej konkurencji

  • JSC pisze:

   A gdzie nie rosną? Ponoć znaleźli tylko jedno takie miasto… tam gdzie mieli dość jaj, aby zbudować spalarnię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.