reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

17

10 2022

Burmistrz Grodziska: Na pewno nie będziemy wyłączać oświetlenia


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNewsBurmistrz Grodziska: Na pewno nie będziemy wyłączać oświetlenia - Grodzisk News


Grodziska gmina nie będzie wyłączać oświetlenia ulicznego w nocy. Burmistrz Grzegorz Benedykciński zaznacza, że podwyżka cen energii będzie odczuwalna, ale gmina sobie z nią poradzi i dalej będzie sporo inwestować.


Kolejne gminy w Polsce decydują się na dość drastyczne ruchy jak wyłączanie oświetlenia ulicznego na kilka godzin w nocy. W czwartek (13 października) informowaliśmy, że na taki ruch zdecydowała się gmina Nadarzyn więcej tutaj.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego w rozmowie z nami zapewnił, że gmina na pewno nie będzie wyłączać oświetlenia. – Jeżeli w najbogatszej gminie na Mazowszu trzeba by wyłączać oświetlenie uliczne to proszę sobie wyobrazić co by się działo w tych najbiedniejszych. Poza tym pamiętajmy, aby nie robić pewnych rzeczy „pod publikę”. Miałem na przykład propozycję żeby wyłączać LED-y podświetlające ratusz, bo może to ludzi denerwować, a one przecież zużywają bardzo mało energii, więc ich wygaszenie nie ma żadnego sensu – mówi burmistrz Benedykciński.

Włodarz podkreśla, że szuka innych możliwości, które pozwolą długofalowo zaoszczędzić. – Jadę 4 listopada do naszego partnera – austriackiej gminy Weiz – na spotkanie w związku z rocznicą miasta, ale nie tylko. Głównie pojedziemy tam w sprawie naszego wspólnego projektu dotyczącego wodorowych generatorów prądu. Weiz zaproponowało nam udział w tym projekcie. Koszt miałby się zamknąć w kwocie około 100 tys. euro czyli stosunkowo niedużej, a to mogłoby nam zagwarantować obsługę basenu i hali jeżeli chodzi o prąd. Szukamy takich rozwiązań, które faktycznie ograniczą zużycie energii a nie wyłączanie LED-ów na ratuszu, które tej energii zużywają bardzo mało. Wiem też, że zrobimy kolejne dwie-trzy farmy fotowoltaiczne, bo jedną mamy już na oczyszczalni ścieków. Jedna ma powstać w rejonie firmy Danfoss, ponieważ mamy tam duże pole i jedna może powstać w pobliżu obwodnicy np. w dzielnicy Łąki. Takie farmy muszą mieć minimum hektar powierzchni. Pozwolą nam one na kolejne oszczędności – tłumaczy.

Podwyżki cen energii zmniejszą budżet inwestycyjny gmin. Nie inaczej będzie z Grodziskiem. – Zapadła już bardzo istotna decyzja dotycząca maksymalnej ceny za MWh energii dla gmin. My dziś płacimy 1600 zł/MWh, a od 1 grudnia będzie to 785 zł/MWh. Oczywiście może to wyglądać na duży spadek ceny, ale jednocześnie przypominam, że jeszcze niedawno płaciliśmy około 360 zł/MWh, co oznacza, że ta „obniżka” to i tak de facto dwukrotny wzrost kosztów energii. Nie jest to jednak dla nas podwyżka „zabójcza”. Dramatu nie będzie, mimo tych podwyżek będziemy inwestować około 60 mln zł rocznie – wyjaśnia włodarz.

Grzegorz Benedykciński twierdzi, że jest też inny problem związany z gminnymi finansami. – Zmniejszono nam dochody podatkowe, samorządy będą miały mniej pieniędzy. Wyliczyliśmy, że w wyniku tych zabiegów podatkowych obecnie stracimy około 15 mln zł rocznie, a w niedalekiej przyszłości to będzie około 20 mln zł rocznie. O tyle zmniejszy się nasz budżet inwestycyjny, bo oczywiście nie zamkniemy szkół, czy przedszkoli, czy nie zlikwidujemy komunikacji miejskiej. Wiadomo, że ograniczanie inwestycji generuje nam największy problem, czyli bezrobocie, na pewno będzie mniej pracy, choć trzeba powiedzieć, że w Polsce na razie sytuacja na rynku pracy jest znakomita – podkreśla burmistrz Grodziska Mazowieckiego.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Nasz dobrodziej i filntrop nie zamknie szkół, przedszkoli, nie zlikwiduje komunikacji miejskiej. A mógłby. Łaskawca. Bez Niego czeka nas jedynie mizeria i sieroctwo.

Jack L.
17-10-2022 16:07

Biedaku! Co ty zrobisz, jak nastąpi w końcu zmiana burmistrza?! Na kogo będziesz się żalił? Co zrobisz z wolnym czasem, gdy już nie będziesz musiał wymyślać żenujących komentarzy??? Jak sobie poradzisz ze swoimi kompleksami?

Zadowolony
17-10-2022 20:27

W wyłączaniu oświetlenia nie chodzi o brak pieniędzy
chodzi o brak prądu
bo ów się kończy
bo występuje fizycznie w postaci deficytowego węgla

nie chodzi o marnowanie pieniędzy i czy nas stać bądź nie
to marnowanie prądu, który można lepiej wykorzystać

Karol
17-10-2022 20:50

pokaż wszystkie komentarze (10)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.