Milanówek zakończył budowę tzw. podwieszanego chodnika w ciągu ul. Wojska Polskiego. Zastosowane rozwiązania zdaniem urzędników wpłyną na ochronę pomników przyrody oraz na poprawę mobilności i bezpieczeństwa, a także dbałość o potrzeby matek z dziećmi, osób starszych oraz z niepełnosprawnościami.
Jednym z trudniejszych elementów projektu były prace wykonane na odcinku w bliskim sąsiedztwie cennego pomnika przyrody – dębu czerwonego z ok. XVIII w. o obwodzie 420 cm. Zaproponowane rozwiązanie musiało uwzględniać zarówno potrzeby mieszkańców w trosce o komfort i bezpieczeństwo użytkowników chodnika, jak i wrażliwego układu korzeniowego tego cennego drzewa. Dodatkowym wyzwaniem była potrzeba sprawnej realizacji inwestycji zachowując budżet i terminy odbioru.
–Przed rozpoczęciem prac dokonano licznych inspekcji, konsultacji i wizji lokalnych z udziałem ekspertów i lokalnych stowarzyszeń działających na rzecz ochrony środowiska. Na dodatek zlecono wykonanie niezależnej opinii dendrologicznej, a samo wykonanie było nadzorowane przez inspektora nadzoru dendrologicznego - Agnieszkę Zielińską z Urzędu Miasta Milanówka – powiadają pracownicy milanowskiego magistratu.
–W ramach projektu przebudowy zadbano o zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej wokół drzewa, poprawiając jakość gleby i warunki dla naturalnej retencji wody opadowej. Fundamenty pod chodnik podwieszany były wykonane ze szczególną starannością, a dodatkowa warstwa żyznej ziemi pod płytami przyczyni się do poprawy warunków dla właściwego rozrostu układu korzennego drzewa. Przy pomniku dokonano odpowiednich cięć pielęgnacyjnych, a w niedalekiej przyszłości zostanie wykonane mulczowanie terenu wokół drzewa – opisują szczegółowe założenia prac.
Na temat inwestycji wypowiedział się także nowy gospodarz miasta ogrodu. – –Wprowadzenie chodnika podwieszanego to dowód na to, że rozwój infrastruktury może iść w parze z dbałością o środowisko naturalne – mówi Artur Niedziński, burmistrz Milanówka. – Cieszę się, że udało nam się zrealizować ten projekt sprawnie we współpracy z mieszkańcami, w sposób, który chroni nasze cenne zasoby przyrodnicze – dodaje.
Budowa chodnika na Wojska Polskiego trwała od marca i została sfinansowana ze środków pochodzących z dotacji w wysokości 9 milionów złotych w ramach programu ochrony środowiska oraz infrastruktury miejskiej.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Chcę zauważyć że na temat tego gatunku dębu Wikipedia i również inne źródła mówią że jest to gatunek inwazyjny i że powinno się go raczej tępić ponieważ ma mniejsze wymagania niż rodzime dęby i je wypiera. Został zawleczony do Europy około 300 lat temu a w Polsce jest dopiero od 19 wieku. Czy więc rzeczywiście jest ten Milanowski tak stary? Wiemy że szybko rośnie. Przesadą jest i to grubą że ma 300 lat. To są bajki z mchu i paproci. Nie róbmy sztucznej atmosfery wokół tego dębu bo jest w Milanówku gatunek naprawdę cenny i jedyny egzemplarz o którym powinien wiedzieć miejski konserwator przyrody ale powinien też nic nie robić bo drzewo to sobie spokojnie żyje i tak powinno pozostać. To Glediczja na terenie parafii Świętej Jadwigi
Robert Boniecki z Milanówka
09-07-2024 11:58
A ja się cieszę że uratowano to historyczne drzewo. Chciałoby się usiąść po jego liściem i posłuchać historii miasta, lub odpocząć od upału, smogu i hałasu. Niech am żyje kolejne 100 lat!
Bogusia z Milanówka
09-07-2024 15:36
Podkowa Leśna przygotowuje się na ważne prace związane z bezpieczeństwem energetycznym. Już od dziś, 23 kwietnia, specjalistyczne ekipy rozpoczną działania mające na celu usunięcie zagrożeń pożarowych i utrzymanie porządku w pobliżu linii średniego napięcia. W związku z tym urzędnicy proszą mieszkańców, aby uważać podczas przechodzenia w rejonie akurat toczących się prac
Ważna informacja dla mieszkańców grodziskiej gminy! Włodarze poinformowali, kiedy przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny (CPK) spotkają się z mieszkańcami w ramach konsultacji społecznych projektu Strategii rozwoju obszaru otoczenia CPK. Będą też spotkania informacyjne z władzami gminy.
W pobliżu stacji PKP w Żyrardowie doszło przed godziną 19.00 doszło tragicznego wypadku. Pociąg dalekobieżny śmiertelnie potrącił człowieka.
W Książenicach doszło do dramatycznego zdarzenia. Kierujący pojazdem mężczyzna zasłabł podczas jazdy ulicą Mazowiecką w kierunku Grodziska Mazowieckiego. Na miejscu trwa resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a zdarzenie powoduje poważne utrudnienia w ruchu.
Od końca marca żabiowolska gmina pełni funkcję operatora w najnowszej odsłonie popularnego programu priorytetowego „Czyste powietrze”. To ważna zmiana, która przynosi mieszkańcom nowe możliwości i ułatwienia w staraniu się o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.
Siatkarze Sparty Grodzisk Mazowiecki zwierają szeregi przed najbliższym weekendem. Oto bowiem w dniach od 25 do 27 kwietnia rozegrają w Słupcy turniej półfinałowy w play-offach o awans do pierwszej ligi. Do zmagań finałowych awansują dwie najlepsze ekipy podczas tych zawodów.
Grodziscy policjanci podsumowali dla nas długi weekend świąteczny na drogach powiatu. Na szczęście obyło się bez wypadków, za to nie brakowało kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy w stanie nietrzeźwości.
Piłkarze grodziskiej Pogoni przegrali na wyjeździe z Olimpią Grudziądz 1:2 i tym samym nie wykorzystali okazji, aby oddalić się od rywali do bezpośredniego awansu.
21 430
09-04-2025
21 430
09-04-2025
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.