
Mieszkańcy gminy Jaktorów zyskają wkrótce bezpieczną trasę do spacerów i jazdy na rowerze. Władze powiatu grodziskiego przygotowują się do rozbudowy drogi wzdłuż ulicy Armii Krajowej w Budach Zosinych. Jak na razie powiatowy zarząd dróg szuka firmy, która zaprojektuje nową ścieżkę o długości około 2,5 kilometra.
Nowe udogodnienia pojawią się na trasie przebiegającej przez Jaktorów oraz Budy Zosine. Obecnie droga ta otoczona jest domami jednorodzinnymi i terenami rolniczymi. Użytkownicy aut mają do dyspozycji asfaltową jezdnię o zmiennej szerokości, jednak piesi i rowerzyści często zmuszeni są poruszać się po wąskich, gruntowych poboczach. Dodatkowym utrudnieniem są obustronne rowy odwadniające. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej ma rozwiązać ten problem i stworzyć przestrzeń dla niezmotoryzowanych.
Zgodnie z początkowymi założeniami powstanie zupełnie nowy ciąg pieszo-rowerowy o łącznej długości ponad trzech kilometrów. Projektanci zadbają o to, aby trasa płynnie łączyła się z już istniejącą infrastrukturą. Ścieżka zostanie dowiązana do obecnego chodnika przy skrzyżowaniu z ulicą Skokowskiego w Jaktorowie, a z drugiej strony dotrze aż do skrzyżowania z ulicą Kaska w Budach Zosinych. Mieszkańcy zyskają dzięki temu spójne i ciągłe połączenie obu miejscowości.
Aby na placu budowy mogły pojawić się maszyny, inwestycja wymaga rzetelnego przygotowania. Wyłoniona w przetargu firma otrzyma szesnaście miesięcy na stworzenie kompletnej dokumentacji projektowej i kosztorysowej. Zadanie wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale również sprawnego poruszania się w gąszczu formalności.
Ważnym elementem pracy projektantów będzie konieczność ścisłej współpracy z Centralnym Portem Komunikacyjnym. W rejonie wspomnianej ulicy Kaskie planowana jest bowiem budowa wielkiego korytarza transportowego. Twórcy lokalnej ścieżki rowerowej będą musieli na każdym etapie uwzględniać wytyczne CPK,
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
6
9
1
2
2
2
2
3
0
61 Batalion Lekkiej Piechoty w Książenicach szuka osób, które chcą wykorzystać swoje umiejętności w służbie Ojczyźnie. Prowadzi nabór na stanowiska ratowników.
Gonty dachowe należą do materiałów pokryciowych wykorzystywanych zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przy modernizacji starszych obiektów. Ich popularność wynika między innymi z niewielkiej masy, stosunkowo prostego montażu oraz dużej różnorodności wzorów i kolorów. W praktyce wybór tego rodzaju pokrycia powinien być jednak uzależniony od parametrów technicznych dachu, warunków eksploatacyjnych oraz oczekiwanej trwałości materiału. W artykule przedstawiono sytuacje, w których gonty dachowe mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem oraz omówiono ich najważniejsze właściwości.
W piątek doszło do pożaru w budynku jednorodzinnym w miejscowości Gole w gminie Baranów. W akcji gaśniczej brało udział sześć zastępów straży pożarnej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał ostrzeżenie przed burzami mogącymi nawiedzić nasz region.
Były szkoleniowiec Pogoni Grodzisk Mazowiecki Piotr Stokowiec znalazł już nowy klub – został pierwszym trenerem Polonii Warszawa.
W połowie czerwca Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Skułach będzie obchodzić piękny jubileusz – 130-lecie istnienia. Obchody będą huczne.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny ma zielone światło na podpisanie umowy z wykonawcą fundamentów terminala. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) oddaliła bowiem wniesione odwołanie. Inwestycję zrealizuje firma Budimex.
Dziś rozpoczęliśmy długi czerwcowy weekend związany ze świętem Bożego Ciała. Kilka dni wolnego zachęci z pewnością wiele osób do wyjazdów. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwają policjanci z całego stołecznego garnizonu m.in. na głównych drogach wyjazdowych.
18
21-04-2026
10
13-05-2026
10
29-05-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.