04 09 2018

Bezpieczna droga do szkoły

04.09.2018, godz.: 07:45
Bezpieczna droga do szkoły
Fot. grodzisk.pl

Wczoraj rozpoczął się rok szkolny. To czas kiedy policjanci i strażnicy miejscy prowadzą akcję „Bezpieczna droga do szkoły” promującą odpowiednie zachowanie w drodze na lekcje, jak i w trakcie powrotu do domu.

Pod koniec wakacji strażnicy miejscy kontrolowali stan infrastruktury w rejonie szkół, sprawdzali m.in. oznakowanie przejść dla pieszych, stan barierek, ogrodzeń i innych zabezpieczeń. Natomiast gdy wybrzmiał pierwszy dzwonek funkcjonariusze ruszyli pomagać najmłodszym m.in. w bezpiecznych przechodzeniu przez jezdnię. – Niestety wielu kierowców nie zwalnia przed szkołami, nie zwraca uwagi na znaki informujące, że przez drogę samodzielnie mogą przechodzić dzieci. W czasie akcji będziemy uczyć uczniów młodszych klas jak bezpiecznie pokonać ulicę. Trzeba przechodzić tylko po pasach i po spojrzeniu najpierw w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Należy zwrócić uwagę nie tylko na samochody, ale także na rowery i skuter. Maluchy często nie wiedzą, że takie pojazdy mogą być niebezpieczne – mówią strażnicy.

Ponadto na początku września wezmą udział w spotkaniach edukacyjnych, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Poinformują dzieci, jak i ich rodziców o bezpieczeństwach jakie czyhają na najmłodszych, które mogą wynikać z kontaktów z osobami obcymi lub agresywnymi zwierzętami. Ponadto nauczą, jak zachowywać się w ekstremalnych sytuacjach, np. w czasie burzy.

W akcji „Bezpieczna droga do szkoły” biorą również udział policjanci, którzy prowadzą takie działania jak m.in. kontrola transportu dzieci do szkół, a także prędkości pojazdów w okolicy szkół. unkcjonariusze będą reagować, gdy kierujący lub piesi, nie bacząc na bezpieczeństwo najmłodszych, złamią przepisy ruchu drogowego, a także zwrócą szczególną uwagę na edukację uczniów, aby ci wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły i domu po zajęciach.

Policjanci z grodziskiej komendy zachęcają rodziców i opiekunów, aby opracowali wraz z dziećmi najbezpieczniejszą drogę do szkoły i przekazali im informacje o czyhających zagrożeniach. Przypominają też najmłodszym, że idąc chodnikiem należy trzymać się z dala od krawędzi jezdni, a przez jezdnię najlepiej przechodzić w miejscu do tego wyznaczonym. W miejscach gdzie nie ma chodnika pieszy powinien się poruszać lewą stroną jezdni, aby widzieć nadjeżdżające z przeciwka samochody i w razie czego zejść z drogi. – Przed wejściem na jezdnię zawsze, niezależnie od tego, gdzie przechodzi, powinno spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Gdy nic nie jedzie – może przejść. Nieraz rozmowa z rówieśnikami albo korzystanie z telefonu komórkowego może również odwrócić uwagę i stworzyć zagrożenie. Nie należy także wchodzić nagle na jezdnię spoza zaparkowanego pojazdu czy stojącego na przystanku autobusu – informują policjanci.

Gdy dziecko przyjeżdża do szkoły rowerem, należy pamiętać, aby pojazd wyposażyć w odpowiednie oświetlenie, a dziecko w kask ochronny.

Funkcjonariusze przypominają również rodzicom, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat.

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata