05 03 2020

Benedykciński o CPK w kontekście grodziskiej gminy [WIDEO]

05.03.2020, godz.: 12:58
Benedykciński o CPK w kontekście grodziskiej gminy [WIDEO]
fot. Facebook/Urząd Miejski Grodzisk Maz.

W opublikowanym niedawno materiale wideo Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska, zapewnił, że w kontekście przebiegu linii kolejowych i dróg do CPK,w jednym z wariantów pojawia się tylko wieś Wężyk. Zdementował zarazem informację o korytarzach przebiegu przez Adamowiznę, Szczęsne lub Odrano-Wolę.

Kilka dni temu odbyliśmy spotkanie z mieszkańcami miejscowości naszej gminy, które leżą wzdłuż autostrady. Omówiliśmy sytuację i wyjaśniliśmy jakiego rodzaju uwagi powinni zgłaszać w konsultacjach społecznych ws. Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK. Są one bardzo ważne – powiedział Benedykciński. Dodał, iż analogiczne spotkanie odbędzie się w sobotę dla mieszkańców miejscowości po drugiej stronie gminy. – Mam na myśl wsie Wężyk, Czarny Las i Makówka. Niestety jeden z naszych mieszkańców – mam nadzieję w sposób niezamierzony i wynikający z niewiedzy – zaznaczył na mapie i udostępnił przebieg dróg oraz linii kolejowych przez Adamowiznę, Szczęsne i Odrano-Wolę. Jest on nieprawdziwy – podkreśla włodarz.

W jednym z wariantów kawałek drogi przebiega przez Wężyk. W drugim zupełnie nie ma naszej gminy – mówi burmistrz. – Ze względu na sytuację epidemiologiczną i zalecenia wojewody apeluję, by na weekendowe spotkania przyszli wyłącznie mieszkańcy Wężyka – dodał.

9

Dodaj Komentarz

9 odpowiedzi na “Benedykciński o CPK w kontekście grodziskiej gminy [WIDEO]”

 1. JSC pisze:

  (…)Mam na myśl wsie Wężyk, Czarny Las i Makówka. Niestety jeden z naszych mieszkańców(…)
  Jak się ceduje politykę informacyjną na innych to nic dziwnego, że wybucha epidemia fake newsów.

 2. Adam Kozak pisze:

  Kolejne unikanie problemów przez naszą gminę i udawanie, że to nie nas dotyczy – a co z problemami:
  – zapewnienia wody dla nowotowru CPK (100tys obsługi i do 100mln pasażerów) gdy juz teraz ZWIK latem nie wyrabia z cisnieniem oraz dostawami wody ze studni głębinowych (!) oraz wysychają cieki gruntowe i stawy dookoła Grodziska ?
  – odprowadzenia i oczyszczania scieków z tego nowotoworu oraz śmieci gdy juz teraz jedna awaria Czajki ujawniła słabość systemu i potencjanie groźną dla regionu skalę zniszczeń przyrody ? Jeśli już teraz drożeje wywóz smieci i brakuje spalarnii czy składowisk ?
  – co z setkami km dróg technicznych na budowę miasta i CPK oraz dróg dojazdowych, wielkiej obwodnicy Warszawy i kilkunastu linii kolejowych z rozjazdami ?
  – co z zagrożeniem od przewożonych i składowanych ton paliwa lotniczego, ale tez gazu dla nowotoworu CPK ?
  – co z dostępnością usług medycznych, kulturalnych, sportowych, etc.dla mieszkańców gminy skoro nowotwór CPK może być samowystarczalny dopiero po kilku lub nastu latach ?
  – co z rozpylanymi spalinami i niedopalonym paliwem oraz hałasem od startujących w szczycie co 15sek samolotów w korytarzu ledwo do 5km od granicy miasta ?
  – co z wzrastającym zagrożeniem wypadkami lotniczymi i kolejowymi czy terroryzmem tak scentraliowanego portu komunikacyjnego ?
  – co z ciszą i komfortem odpoczynku mieszkańców skuszonych przed laty ustronnościa Grodziska gdy teraz będziemy wchłanianii przez pobliski nowotwór aglomeracyjny ?
  – co z korkami od transportu ponad 100tys więcej osób oraz cargo i TIR do/z CPK ?
  – co z liniami wysokich napięć które teraz będą musiały zasilić ten nowotwór CPK ?
  Wystarczy tego chowania głowy w piasek i milczenia przez gminę, jakby to nas nie dotyczyło.

  • JSC pisze:

   Histeria jak przy koronowirusie:
   (…) odprowadzenia i oczyszczania scieków z tego nowotoworu oraz śmieci gdy juz teraz jedna awaria Czajki ujawniła słabość systemu i potencjanie groźną dla regionu skalę zniszczeń przyrody ?)(…)
   Czajka odbiera ścieki z II strony dopiero od 2012 i jakoś Czarnobyla nie było

   (…)– co z dostępnością usług medycznych, kulturalnych, sportowych, etc.dla mieszkańców gminy skoro nowotwór CPK może być samowystarczalny dopiero po kilku lub nastu latach ?(…)
   Mało prawdopodobne, że wystąpiła inwazja słoików na CPK

   (…)Wystarczy tego chowania głowy w piasek i milczenia przez gminę, jakby to nas nie dotyczyło.(…)
   Lepiej być jak była burmistrzyni Milanówka? Olać wszystko i zbudować całą politykę miasta na sprzeciwie tej inwestycji?

   • mjk pisze:

    (…)Czajka odbiera ścieki z II strony dopiero od 2012 i jakoś Czarnobyla nie było(…)
    Przed Czajką ścieki były spuszczane bezpośrednio do Wisły

    (…)Mało prawdopodobne, że wystąpiła inwazja słoików na CPK(…)
    Nowe „miasto CPK” lub też „smart city” jest bodajże przewidziane na 50-100tyś. osób

   • Adam Kozak pisze:

    Szanowny JSC – ‚podziwiam’ dobre samopoczucie i łatwość spłycania problemu. Pisze pod nazwiskiem, mieszkam w Grodzisku i mam rodzinę w Adamowiznie i przyjaciół w cąłym regionie, dlatego odsłuchałem ponad 3godz nagrań sejmowej komisji, 4godz z protestów gmin i mieszkancow, artykuły i same niby-mapy problemów jest znacznie więcej. Owszem dlatego mnie to przeraża i protestuję.

    W tekscie jw sam poruszam te rzadziej podnoszone i dla naszego regionu ryzykowne zagrożenia. Wskazałem więcej tych zagrożeń przykładowych niż mi tu odpowiedziano demagogicznie lekceważąc na tej bazie cały alarm jako histerię.

    Może pana/pani nie razi ryzyko choćby jednej awarii tak dużej oczyszczalnii (na 50-100tys mieszkancow +100mln rocznie pasażerów w cpk). Nawet ta jedna choć to nie Czarnobyl, to nie uleci w niebyt czy Wisłą do ścieku-morza, ale wypłynie tu bliżej dookoła. podobnie rurociągi paliwa i gazociągi, linie WN i koleje, etc. Co nam da albo tym bardziej da przyrodzie ewentualne odszkodowanie finansowe ? Naiwnością jest wiara, że nakładami kasy zawsze przywróci się stan poprzedni.

    Podobnie za lekceważącą demagogię uważam spłycenie ograniczenia dostępności usług do humorystycznej inwazji słoików – z racji bliskości do Grodziska czy Błonia to logiczne że tam pojadę mieszkancy cpk po brakujące im usługi czy handel. To oznacza nie tylko korki czy smog komunikacyjny, ale też w/w ograniczenia dostępności. Lekarzy czy nauczycieli się tak szybko nie sklonuje, skoro brakuje ich również w większych ośrodkach. Wątpię też aby ci lepiej sytuowani mieszkańcy CPK chcieli mieszkać w promieniu 3km od płyty i koleji. Prędzej pobudują się u nas, a wtedy ten korek w transporcie i usługach jest murowany.

    Można by tak ciągnąć argumenty, ale sprawa jest pilna i prosta – czy chcemy tej skali ryzyka i strat od CPK oraz czy zdążymy uświadomić się i do 10 marca wyrazić protest.

    A co do władz – one rzadko myślą długoterminowo i wielotorowo, szybciej skusi je wizja nowych podatków i wygranej w wyborach, niż szukanie bezpieczniejszych rozwiązań dla interesu mieszkańców. A gdy do tego część włodarzy może np. osobiście zarobić na nieruchomościach czy handlu itp, to tym łatwiej zrozumieć ich motywację do unikania dyskusji o CPK. Spórbujmy patrzeć szerzej i szukać synergii zanim będzie za późno.

  • Hubert pisze:

   No i znowu kolejne niepotrzebne bicie piany.
   Czy CPK będzie częścią Grodziska? To dlaczego mówimy o ZWiKu, wodzie i ściekach? Mają bliżej małe rzeczki, żeby zrzucać ścieki 😉
   Prądu nam też nie zabraknie, przecież też jest planowana linia z Kozienic…
   No i nasze kino raczej nie będzie oblegane przez podróżujących, którzy w końcu mają się tutaj głównie przesiadać 😉
   Co do transportu, to S10 jest już od lat planowana dla Ojca Dyrektora 😉
   Nam tylko mogą zaszkodzić drogi podejścia do lądowania i tutaj pilnujmy przebiegu pasów, bo jeżeli zostaną wschód- zachód- to prawdopodobnie przestaną istnieć te korytarze przez Błonie do Okęcia, przebiegające nad Grodziskiem i będzie lepiej, a nie gorzej.

 3. JSC pisze:

  (…)Nowe „miasto CPK” lub też „smart city” jest bodajże przewidziane na 50-100tyś. osób(…)
  A po mieliby tu ściągać obcy, skoro mają pod nosem Warszawę?

 4. Gufg pisze:

  Prąd będzie płynąć z Teresina, a tam słupy w polu już stoją – wysokie napięcie

 5. Jan pisze:

  Jeżeli rzeczywiście zaczną budować lotnisko to należy podjąć decyzję o opuszczeniu tego miasta. Nie da się tu mieszkać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata