reklama Grodzisk mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

11

01 2021

Benedykciński: Dobra kondycja finansowa Grodziska, mimo pandemii


Grodzisk News


foto: GrodziskNewsBenedykciński: Dobra kondycja finansowa Grodziska, mimo pandemii - Grodzisk News


W styczniu Grodzisk uchwalał będzie tegoroczny budżet gminy. Wszystko wskazuje, iż będzie to plan z kilkunastomilionową nadwyżką, a nie deficytem. Zapytaliśmy zatem burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego o kondycję gminnych finansów w trudnych czasach pandemii.


Okazuje się jednak, że sytuacja finansowa Grodziska jest całkiem niezła, a ja podkreśla włodarz, na pewno mogła być o wiele gorsza. – Mieliśmy kilka obaw. Przede wszystkim taką, że wielu mieszkańców straci pracę, a to znacznie obniży wpływy z podatków od osób fizycznych. W przypadku naszego budżetu to jest ponad 90 mln zł. Ale nie ma spadków, ludzie masowo nie stracili stanowisk. Więc nie spełnił się czarny scenariusz. Firmy działające na naszym terenie, w tym duże zakłady, nie stanęły. Danfoss na przykład cały czas się rozbudowuje i szuka ludzi do pracy. Nie ma u nas odczuwalnego wzrostu bezrobocia – powiada burmistrz Benedykciński. – Tak jak zawsze trochę żałowałem, że nie jesteśmy gminą o profilu turystyczno-uzdrowiskowym, tak teraz można powiedzieć, że wychodzi nam to na dobre – dodaje.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Włodarz podkreśla, że dobrze kondycji finansowej gminy w czasie pandemii zrobił fakt otrzymania milionowych dotacji na budowę dróg, takich jak Akawarelowa, Marylskiego w Książenicach, budowa tamże alei Olszowej jako trasy dojazdowej do Akademii Legii Warszawa. – Dostaliśmy również dofinansowanie do naszej największej inwestycji drogowej (obwodnica jest inwestycją wojewódzką – przyp. red.), między Adamowizną a osiedlem Szczęsne. Kosztowało to łącznie 14 mln zł – mówi Benedykciński.

Poza tym baliśmy się, że znacząco, nawet o połowę, może spaść liczba rejestrowanych samochodów, w tym ciężarówek. A to byłby ubytek około 10 mln zł w skali roku. Na szczęście okazało się, że w całym 2020 zarejestrowano tylko około stu samochodów mniej niż rok wcześniej – dodaje burmistrz i przyznaje również, że bardzo gminnej kasie pomogła 16-milionowa dotacja przyznana na budowę centrum aktywizacji przy ul. Sportowej.

– Na koniec roku dostaliśmy jeszcze dwa miliony dofinansowania na inne zadania drogowe. Musimy również pamiętać, że mniej wydajemy ze względu na zamrożenie imprez i wydarzeń kulturalnych, mniejsze są wydatki na prowadzenie oświaty. Jest spowolnienie gospodarcze, a to automatycznie zmniejsza nasze nakłady na wiele rzeczy. Ponadto pewien strach prze biedą i kryzysem sprawił, że dużo włożyliśmy w analizy wydatkowania środków, co przełożyło się na większe oszczędności – opisuje Benedykciński.

– W efekcie 2020 rok skończyliśmy z ponad 20 milionami złotych na koncie, a ta nadwyżka nie wynika tylko z oszczędności, ale też z dotacji i z tego się cieszymy – podsumowuje.


reklama Grodzisk mazowiecki💬︎   dodaj komentarz

wspaniała wiadomość, czyli może znajdzie Pan wreszcie pieniądze na posprzątanie chemicznych odpadów w Chlebni...

mieszkaniec
11-01-2021 16:17

trzeba się nauczyć wreszcie, większy budżet to więcej pieniędzy zabranych podatnikom, nie korporacjom, ludziom i małym firmom,
i część z tego przejedzona przez Urzędników

Wiedza o społeczeństwie
11-01-2021 18:26

i o to PSL-owi chodzi

kiki
12-01-2021 15:39

pokaż wszystkie komentarze (10)
reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.