
Grodzisk zamierza poczynić kolejne kroki w kwestii odnowy oblicza stary i niezbyt reprezentacyjnych kamienic mieszkalnych w mieście. Temu służy ogłoszony niedawno przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu i przebudowy budynków przy ul. Poniatowskiego 3 oraz Traugutta 3. Przyjrzyjmy się bliżej szczegółom przedsięwzięcia.
Oba obiekty to dwukondygnacyjne budynki murowane z mieszkaniami dla ośmiu rodzin w każdym z nich. Ze względu na swoją wartość historyczną figurują w ewidencji zabytków. Obecnie ich standard pozostawia wiele do życzenia – lokatorzy wciąż korzystają głównie z pieców na paliwo stałe, a budynki wymagają nowoczesnych instalacji oraz poprawy efektywności energetycznej. Planowana przebudowa ma to zmienić i wprowadzić rozwiązania przyjazne dla środowiska i mieszkańców.
Wybrany w przetargu wykonawca stanie przed sporym wyzwaniem, ponieważ dokumentacja musi powstać od podstaw na bazie nowych inwentaryzacji i ekspertyz technicznych. Projektanci zajmą się nie tylko samymi budynkami, ale również ich otoczeniem. W planach jest stworzenie miejsc parkingowych, placu zabaw z bezpieczną nawierzchnią oraz altany śmietnikowej, a nawet budowa nowych komórek lokatorskich, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Ciekawostką jest planowane upamiętnienie wybitnego żeglarza związanego z miastem. W ramach zagospodarowania terenu projektanci mają rozważyć utworzenie Izby pamięci imienia Leonida Teligi. Całe przedsięwzięcie ma być prowadzone pod czujnym okiem konserwatora zabytków, aby nowoczesne udogodnienia nie zatarły historycznego charakteru tych miejsc.
Mieszkańcy mogą liczyć na to, że ich kamienice zyskają zupełnie nową jakość. Inwestycja zakłada między innymi wymianę dachów, stropów oraz stolarki okiennej i drzwiowej.
Zarówno kamienica przy ulicy Poniatowskiego 3, jak i budynek przy Traugutta 3, to obiekty całkowicie niepodpiwniczone. Ta cecha sprawia, że kluczowym elementem nowej dokumentacji będzie odpowiednie zabezpieczenie dolnych partii budynków przed wilgocią.
W związku z brakiem kondygnacji podziemnych, projektanci zostali zobowiązani do zaplanowania rzetelnej izolacji przeciwwilgociowej, zarówno poziomej, jak i pionowej. Architekci muszą również przewidzieć wykonanie nowej termoizolacji fundamentów oraz ocieplenie podłóg bezpośrednio na gruncie.
Co ważne, miasto planuje sfinansować te prace przy wsparciu funduszy zewnętrznych, w tym z programów BGK oraz Unii Europejskiej, co jest standardową praktyką przy tak dużych projektach rewitalizacyjnych.
Tymczasem wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 10 miesięcy (300 dni) na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Mieszkańcy Osowca muszą przygotować się na czasowe utrudnienia w dostępie do bieżącej wody. Żabia Wola orazZzakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mszczonowie poinformowały, że w najbliższy piątek, (6 marca), nastąpi przerwa w jej dostawie. Prace techniczne potrwają sześć godzin – od 08.00 do 14.00.
Kierowcy przejeżdżający tego popołudnia autostradą w kierunku Warszawy natrafili na utrudnienia. Powód? Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych na pasie w stronę stolicy. Teraz sytuacja wraca powoli do normy.
Drogowcy wrócili po mroźnej zimie na front robót przy kompleksowej modernizacji milanowskiego odcinka drogi nr 719. Jak przekazał nam Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, na razie firma wykonawcza ruszyła z pracami przygotowawczymi i porządkowymi przed właściwą kontynuacją inwestycji.
Retencja wody w warunkach nasilających się susz jest koniecznością, ale nie powinna opierać się wyłącznie na rozwiązaniach technicznych. Największą skuteczność daje połączenie infrastruktury hydrotechnicznej z odtwarzaniem naturalnych procesów krajobrazowych. Zbiornik w Chlebni ma dużą szansę stać się przykładem takiego kompromisu i wzorcem dla wielu podobnych obiektów w regionie.
Pasażerów Warszawskiej Kolei Dojazdowej czekają spore utrudnienia, które potrwają od 10 marca do 1 kwietnia. Przewoźnik rozpoczyna kolejny etap modernizacji infrastruktury, mający na celu poprawę bezpieczeństwa. Prace obejmą między innymi wymianę szyn, co wiąże się z całkowitym wyłączeniem z ruchu jednego z torów na odcinku między Warszawą a Komorowem.
W codziennym pędzie często zapominamy o tym, co najważniejsze – o własnym zdrowiu i komforcie psychicznym. Już niedługo mieszkańcy gminy Jaktorów będą mieli okazję, aby na chwilę się zatrzymać i wsłuchać w swoje potrzeby. Gminna biblioteka zaprasza na spotkanie z Katarzyną Kuleczką, która podzieli się swoją wiedzą oraz niezwykłym doświadczeniem życiowym.
Emocje w grodziskiej hali sportowej sięgną zenitu w najbliższą niedzielę (8 marca). Lider LOTTO Superligi, Orlen Bogoria Grodzisk Mazowiecki, zmierzy się z wiceliderem rozgrywek – drużyną The PLUGiN ASTS Olimpia Grudziądz. To spotkanie zapowiada się jako absolutny hit 17. kolejki, gromadząc przy stołach dwa najlepsze zespoły obecnego sezonu w bezpośredniej walce o prymat w lidze.
Po godzinie 14:00 policjanci musieli interweniować w Starej Wsi. Doszło tam bowiem do zdarzenia drogowego którego winowajcą okazał się pijany 53-latek.
![Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] | Grodzisk News](/wiadomosci/2026/02/zielone-swiatlo-dla-dalszej-rewitalizacji-grodziskiego-deptaka-umowa-podpisana-0-m.jpg)
12 232
19-02-2026
10
19-02-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.