01 04 2020

Będzie referendum ws. odwołania burmistrza? Zebrano wystarczającą liczbę podpisów

01.04.2020, godz.: 19:17
Będzie referendum ws. odwołania burmistrza? Zebrano wystarczającą liczbę podpisów
fot. Inicjatywa Referendalna Milanówek

Wracamy do wątku referendum w sprawie odwołania burmistrza Milanówka przed upływem kadencji. Grupa mieszkańców wyszła z inicjatywą referendalną, o czym pisaliśmy TUTAJ. Okazuje się, że mimo zawirowań z koronawirusem udało się, im zebrać wystarczającą liczbę podpisów popierających zwołanie głosowania. Teraz piłeczka znajduje się po stronie komisarza wyborczego.

– 30 marca pełnomocnik inicjatorów referendum złożył w Krajowym Biurze Wyborczym w Warszawie ponad 1600 podpisów mieszkańców Milanówka pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Burmistrza Piotra Remiszewskiego przed upływem kadencji – napisali w liście do redakcji członkowie Inicjatywy Referendalnej Milanówek.

– Inicjatorzy w związku z panującym stanem epidemii od dnia 11 marca wstrzymali publiczną zbiórkę podpisów i wspierającą ją kampanię informacyjną. Mimo to zebrali większą niż wymagana liczbę podpisów i wypełnili obowiązek wynikający z przepisów prawa. Komisarz Wyborczy ma teraz 30 dni na weryfikację podpisów i wydanie postanowienia o zarządzeniu referendum. Także od komisarza wyborczego będzie zależał termin przeprowadzenia referendum, który zgodnie z ustawą o referendum lokalnym powinien wypaść w połowie czerwca, ale ze względu na sytuację w kraju może ulec zmianie – czytamy dalej w liście.

Podkreślono w nim, że dla inicjatorów referendum „zdrowie milanowian jest dla nich najważniejsze, dlatego pozostają w kontakcie z komisarzem wyborczym i na bieżąco będą podejmować działania adekwatne do rozwoju sytuacji epidemicznej w celu zapewnienia organizacji referendum w bezpiecznym okresie”.

Dlaczego chcą odwołania burmistrza?
Autorami inicjatywy referendalnej są Dariusz Kozak (jest także pełnomocnikiem), Karol Buczkowski, Jan Chechłacz, Mariusz Matuszewski, Aleksandra Mossakowska, Mateusz Pitas i Renata Sobol. Wskazują oni 19 powodów uzasadniających referendum.

– Wiodącymi przesłankami są brak wizji oraz koncepcji skutecznego zarządzania miastem, niegospodarność, podejmowanie decyzji zwiększających w istotny sposób koszty ponoszone przez samorząd jak i przez mieszkańców miasta a także ogólnie rozumiany chaos organizacyjno-inwestycyjny w mieście. Część argumentów za przeprowadzeniem referendum związana jest ze stylem działania. Burmistrza, skutkującym według wnioskodawców konfliktowaniem mieszkańców, zerwaniem dialogu i współpracy z Radą Miasta, a także zaniechaniem dialogu społecznego, w formule odpowiadającej współczesnym standardom cywilizacyjnym – uzasadniają.

– Zarówno mieszkańcy, jak i większość działających w mieście organizacji pozarządowych, wskazują na rażące dysproporcje pomiędzy działaniem samorządów w gminach ościennych a działaniami podejmowanymi przez burmistrza Remiszewskiego. Z uwagi na skalę i tempo destrukcji tkanki miejskiej, wnioskodawcy nie akceptują sposobu sprawowania mandatu przez obecnego burmistrza, w związku z czym podjęli próbę jak najszybszego poddania go społecznej ocenie mieszkańców – dodają.

2

Dodaj Komentarz

2 odpowiedzi na “Będzie referendum ws. odwołania burmistrza? Zebrano wystarczającą liczbę podpisów”

  1. mieszkaniec pisze:

    Uważam , że jest to krzywdzące dla burmistrza . Gdyż widać jak to miasto zaczyna się zmieniać . Podstawowa sprawa to burmistrz ukrócił zlecenia jakie otrzymywali niektórzy mieszkańcy

  2. Arseniusz pisze:

    Drodzy Milanowianie. Teraz piłeczka po naszej stronie. Aby referendum nie było wiążące, wystarczy na nie NIE pójść. Referenda są ważne tylko wtedy, gdy jest zapewniona odpowiednia frekwencja, a zazwyczaj referenda angażują inicjatorów i ich zwolenników. Tak, więc najlepszym rozwiązaniem będzie pozostać w domu. Nie pozwólmy, aby ta grupka ludzi przystopowała pozytywne zmiany w naszym mieście. Nie wracajmy do tego co było w poprzednich latach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata