reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

30

08 2023

Autostrada A2 między Warszawą a Łodzią będzie poszerzona. Poznaliśmy projektanta


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Krzysztof Nalewajko/GDDKiAAutostrada A2 między Warszawą a Łodzią będzie poszerzona. Poznaliśmy projektanta - Grodzisk News


Stołeczna firma Databout wykona projekt poszerzenia 89-kilometrowego odcinka autostrady A2 między Warszawą a Łodzią. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała dziś umowę wykonawczą opiewającą na 25,5 mln zł.


Jak mówią drogowcy, projekt uwzględnia zastosowanie nowatorskich rozwiązań pozwalających na samowystarczalność energetyczną  oświetlenia węzłów i całego odcinka.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

- Dotrzymujemy słowa i realizujemy inwestycje, które zapowiedzieliśmy. Autostrada A2 między Warszawą a Łodzią zostanie poszerzona o jeden pas ruchu w każdą stronę. To szczególnie ważne w kontekście spodziewanego dalszego wzrostu ruchu na tej drodze. Zastosujemy tu także nowatorskie rozwiązania proekologiczne – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Zgodnie z podpisaną dziś umową firma projektowa będzie miała 18 miesięcy na wykonanie pełnej dokumentacji, na podstawie której autostrada między Warszawą a Łodzią zostanie w przyszłości rozbudowana o dodatkowe pasy. O poszerzenie od dawna dopominają się zwykli kierowcy, jak i przedstawiciele firm transportowych, zwłaszcza że omawiany odcinek A2 jest jedną z bardziej zatłoczonych tras w Polsce.

– Można przyjąć, że średni ruch dobowy między Łodzią i Warszawą, zależnie od miejsca i pory waha się od ponad 50 do blisko 100 tysięcy pojazdów. Należy także przyjąć, że ruch jeszcze się zwiększy w związku z dojazdami do Centralnego Portu Komunikacyjnego – przyznaje GDDKiA. .

Poszerzenie ma ten problem rozwiązać, a przetarg już na prace budowlane rządowa agenda zamierza ogłosić wiosną 2025 r. i w tym samym roku podpisać umowę.

A co znajdzie się w projekcie budowlanym? – Przede wszystkim wszystkie prace budowlane będą prowadzone przy odbywającym się ruchu. Wymusi to opracowanie i wdrożenie skomplikowanej czasowej organizacji ruchu, która zapewni skuteczny przejazd pojazdów. Będziemy tu z pewnością korzystali z bogatych doświadczeń, jakie dały nam np. rozbudowa drogi krajowej nr 8 do standardu drogi ekspresowej między Warszawą i Piotrkowem Trybunalskim, czy kończąca się właśnie rozbudowa drogi krajowej nr 1 do standardu autostrady (A1). W obu przypadkach prace prowadzone były przy odbywającym się ruchu samochodów – zapowiedziała GDDKiA.

–W przypadku rozbudowy autostrady A2 sami narzucamy sobie jeszcze wyższe wymagania niż poprzednio. Aby zminimalizować utrudnienia i dolegliwości dla kierowców, przez cały czas trwania budowy, dla każdego z kierunków: tak w stronę Warszawy, jak i Poznania mają być dostępne po dwa pasy ruchu! To absolutnie konieczne, aby przejazd między stolicą a centrum kraju odbywał się bez poważniejszych zakłóceń – dodała.

Prace przy poszerzeniu A2 będą musiały zostać skoordynowane z z innymi robotami, które mają wpływ na ruch odbywający się po autostradzie A2 między Warszawą a Łodzią, Chodzi przede wszystkim o budowę odcinka drogi ekspresowej S7 Płońsk - Czosnów.
Dodaj komentarz

Odpowiadasz na

Poszerzenie do trzech pasów spowoduje ten sam efekt co na trasie S8 w Warszawie, skakanie z pasa na pas, ciągłe kolizje i korki. Jeśli ta autostrada ma za mało przepustowość to należy wybudować równolegle drugą bezpośrednią do większych miast bez ruchu lokalnego aglomeracji warszawskiej. Na pewno A2 nie będzie szans dojechać szybko z CPK do Warszawy.
Andrzej


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.
Warning: Undefined array key "tresc" in /home/server702229/ftp/txt/koment2.php on line 62

Warning: Undefined variable $podpis in /home/server702229/ftp/txt/koment2.php on line 63

Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.