reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

30

08 2023

Autostrada A2 między Warszawą a Łodzią będzie poszerzona. Poznaliśmy projektanta


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Stołeczna firma Databout wykona projekt poszerzenia 89-kilometrowego odcinka autostrady A2 między Warszawą a Łodzią. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała dziś umowę wykonawczą opiewającą na 25,5 mln zł.


Jak mówią drogowcy, projekt uwzględnia zastosowanie nowatorskich rozwiązań pozwalających na samowystarczalność energetyczną  oświetlenia węzłów i całego odcinka.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

- Dotrzymujemy słowa i realizujemy inwestycje, które zapowiedzieliśmy. Autostrada A2 między Warszawą a Łodzią zostanie poszerzona o jeden pas ruchu w każdą stronę. To szczególnie ważne w kontekście spodziewanego dalszego wzrostu ruchu na tej drodze. Zastosujemy tu także nowatorskie rozwiązania proekologiczne – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Zgodnie z podpisaną dziś umową firma projektowa będzie miała 18 miesięcy na wykonanie pełnej dokumentacji, na podstawie której autostrada między Warszawą a Łodzią zostanie w przyszłości rozbudowana o dodatkowe pasy. O poszerzenie od dawna dopominają się zwykli kierowcy, jak i przedstawiciele firm transportowych, zwłaszcza że omawiany odcinek A2 jest jedną z bardziej zatłoczonych tras w Polsce.

– Można przyjąć, że średni ruch dobowy między Łodzią i Warszawą, zależnie od miejsca i pory waha się od ponad 50 do blisko 100 tysięcy pojazdów. Należy także przyjąć, że ruch jeszcze się zwiększy w związku z dojazdami do Centralnego Portu Komunikacyjnego – przyznaje GDDKiA. .

Poszerzenie ma ten problem rozwiązać, a przetarg już na prace budowlane rządowa agenda zamierza ogłosić wiosną 2025 r. i w tym samym roku podpisać umowę.

A co znajdzie się w projekcie budowlanym? – Przede wszystkim wszystkie prace budowlane będą prowadzone przy odbywającym się ruchu. Wymusi to opracowanie i wdrożenie skomplikowanej czasowej organizacji ruchu, która zapewni skuteczny przejazd pojazdów. Będziemy tu z pewnością korzystali z bogatych doświadczeń, jakie dały nam np. rozbudowa drogi krajowej nr 8 do standardu drogi ekspresowej między Warszawą i Piotrkowem Trybunalskim, czy kończąca się właśnie rozbudowa drogi krajowej nr 1 do standardu autostrady (A1). W obu przypadkach prace prowadzone były przy odbywającym się ruchu samochodów – zapowiedziała GDDKiA.

–W przypadku rozbudowy autostrady A2 sami narzucamy sobie jeszcze wyższe wymagania niż poprzednio. Aby zminimalizować utrudnienia i dolegliwości dla kierowców, przez cały czas trwania budowy, dla każdego z kierunków: tak w stronę Warszawy, jak i Poznania mają być dostępne po dwa pasy ruchu! To absolutnie konieczne, aby przejazd między stolicą a centrum kraju odbywał się bez poważniejszych zakłóceń – dodała.

Prace przy poszerzeniu A2 będą musiały zostać skoordynowane z z innymi robotami, które mają wpływ na ruch odbywający się po autostradzie A2 między Warszawą a Łodzią, Chodzi przede wszystkim o budowę odcinka drogi ekspresowej S7 Płońsk - Czosnów.

💬︎   dodaj komentarz

1

1
30-08-2023 19:32

1

1
31-08-2023 00:11

1

1
31-08-2023 08:32

pokaż wszystkie komentarze (6)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.