reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

11

11 2022

Spotkanie mieszkańców Jaktorowa z przedstawicielami CPK. Burzy nie było, ale obawy i wątpliwości też zostały


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Skreśleni przez CpkSpotkanie mieszkańców Jaktorowa z przedstawicielami CPK. Burzy nie było, ale obawy i wątpliwości też zostały - Grodzisk News


Środowe popołudnie i wieczór upłynęły mieszkańcom gminy Jaktorów na długo wyczekiwanym spotkaniu z przedstawicielami spółki Centralny Port Komunikacyjny. Rozmawiano o planowanym przebiegu torów kolei dużych prędkości. Choć temat budzi od dawna duże i gorące emocje, to spotkanie przebiegło bez ekscesów.


Mieszkańcy zgromadzili się w remizie OSP Międzyborów licznie – było około 600 osób. Spotkanie podzielono na trzy części: wprowadzenie w historię przygotowań do budowy KDP, omówienie przebiegów linii kolejowych oraz dyskusję, w której mieszkańcy zgromadzeni w sali mogli zadawać.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Na wstępie przedstawiciele CPK przypomnieli, że spółka złożyła już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej i przewiduje jej otrzymanie do 31 marca 2023 roku. Z kolei w trzecim kwartale przyszłego roku zamierza rozpocząć prace przygotowawcze pod budowę KDP, takie jak: karczowanie terenu, wycinka drzew i przekładki istniejącej infrastruktury. W pierwszym kwartale 2024 r. spółka chce uzyskać decyzję lokalizacyjną i w ślad za tym ogłosić przetarg na rozpoczęcie właściwych robót budowlanych.

Same prace miałyby się natomiast rozpocząć w trzecim kwartale 2024 roku. Zakończenie budowy linii kolejowych ma nastąpić w 2027 roku, a na przełomie lat 2027 i 2028 inwestor spodziewa się uzyskać zgodę użytkowanie infrastruktury kolejowej.

Pięciogodzinne spotkanie, choć zdaje się krokiem w kierunku lepszej komunikacji spółki CPK ze stroną społeczną raczej nie rozwiązało wszystkich wątpliwości i obaw tej drugiej. Już po spotkaniu Stowarzyszenie „Skreśleni przez Cpk” – organizator tych rozmów – wypunktowało na swoim Facebooku szereg wątpliwości.

Jedna z nich dotyczy hałasu generowanego przez kołujące samoloty rzędu 45 decybeli i będzie to problem dla mieszkańców „starego” Jaktorowa. W związku z inwestycją ma się także „znacząco zmienić układ dróg w Międzyborowie – powstaną nowe”.

– Inwestycje liniowe nie są realizowane jednoczasowo na całej długości. Rozmaite czasowe zamykanie dróg, zmiany organizacji ruchu, etc. czekają nas przez wiele lat. Nie było mowy o wzmożonym ruchu samochodów ciężarowych (wywożenie gruzu z wyburzonych domów, dowożenie materiałów na plac budowy) – wyliczają dalej przedstawiciele stowarzyszenia.

–Nie mamy co liczyć na propozycje innych wariantów węzła kolejowego - wg przedstawicieli CPK wybrano najlepszy z trzech niemal identycznych i to musi nam wystarczyć – dodają.

Zapis wideo z przebiegu spotkania zamieszczamy poniżej.


CPK wybiera generalnego projektanta. Koszt: 150 mln euro
Tymczasem spółka CPK rozstrzygnęła przetarg na generalnego architekta, który zajmie się zaprojektowaniem elementów nowego lotniska. CPK podpisała umowę  firm Foster + Partners i Buro Happold Limited.

Do najważniejszych zadań generalnego architekta lotniska CPK należeć będzie przygotowanie projektu budynku terminala pasażerskiego, dworca kolejowego oraz węzła transportowego. Dodatkowo konsorcjum pod przewodnictwem Foster + Partners będzie uczestniczyć w konsultacjach CPK z kluczowymi interesariuszami i potencjalnymi generalnymi wykonawcami.

–Wartość umowy (wraz z jej zakresem objętym prawem opcji) wynosi 696 mln zł netto (ok. 150 mln EUR). Projekt koncepcyjny kluczowych obiektów CPK ma być gotowy w połowie 2023 roku. Oferta Foster + Partners została wybrana spośród firm zakwalifikowanych do dialogu konkurencyjnego: konsorcjów Zaha Hadid Architects i WSP UK Limited oraz Dar Al-Handasah i Perkins&Will, Vidal y Asociados Estudio de Arquitectura, Weston Williams + Partners LLP, gmp International GmbH, a także Kohn Pedersen Fox (KPF) – poinformowała spółka CPK.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Spotkanie mieszkańców Jaktorowa z CPK, to totalna kompromitacja spółki ministra Horały. Przyjechała nie przygotowana. Odpowiedzi na pytania mieszkańców, to propagandowa papka. A po prośbach prowadzącej Magdy Darskej-Serafin o konkretne odpowiedzi zapadała cisza albo typowa odpowiedź CPK: "musimy sprawdzić i odpowiemy na pismie", czyli nigdy. A dostali pytania kilka tygodni przed spotkaniem, aby mogli się przygotować. Żenujące dla państwowej spółki były przepychanki o ustawienie stołów i logo organizatora- Skreśleni Przez CPK. Przebieg spotkania wygladał jak szereg nieudolnych prób podgrzania atmosfery i sprowokowania burd przez aroganckie wypowiedzi spółki, które pozwoliłyby jej przedstawicielom opuścić spotkanie bez konieczności odpowiadania na trudne dla nich pytania. W obecności posłów: Macieja Laska i Andrzeja Rozenka oraz eksperta Piotra Malepszaka, przedstawiciele CPK nie mogli sobie pozwolić na rozwinięcie skrzydeł i szczytem ich osiągnięć było uswiadomienie nam " ciemnym wsiokom", że to dzięki kolei, konkretnie Warszawsko- Wiedeńskiej żyjemy w rozwinietym miejscu a nie w ziemiankach. Nie było łatwo, ale nie daliśmy się sprowokować i pokazaliśmy ignorancję i bezczelność CPK. NIE MA NA TO ZGODY.

Aleksander Koźlarz
11-11-2022 21:33

CPk po raz kolejny pokazało że nie ma zamiaru iść na żadne kompromisy ani odpowiadać na trudne pytania. Mieszkańcy byli bardzo dobrze przygotowani do spotkania I zadali masę mądrych pytań które nie doczekały się odpowiedzi. Na miejscu mieszkańców okolicznych gmin przyjrzałbym się mapie generowanych hałasów bo jeżeli powstanie CPK to wyludni się nie tylko gmina Jaktorów.

Ela
12-11-2022 16:17

Dokładnie tak to wyglądało.

Ela
12-11-2022 16:18

pokaż wszystkie komentarze (7)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.