reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

20

11 2023

87 milionów na inwestycje w projekcie budżetu Grodziska


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Grodzisk ma projekt budżetu na 2024 rok. Po stronie dochodów zapisano niecałe 444,9 mln zł, podczas gdy łączna kwota wydatków przewidywana jest na poziomie powyżej 444,7 mln zł. Oznaczać to będzie nadwyżkę budżetową w kwocie prawie 170 tys. zł.


Tak wyglądają podstawowe liczby w projekcie przyszłorocznych dochodów i wydatków. Z punktu widzenia mieszkańców najważniejsze wydają się planowane inwestycje, a na te grodziski samorząd zaplanował przeznaczyć 87 milionów złotych, czyli bez mała 20 procent wszystkich wydatków. Spójrzmy na szczegóły.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Z ogólnej tabeli wydatków inwestycyjnych dowiadujemy się, iż najwięcej, bo 29 mln zł – dokładnie jedną trzecią budżetu – Grodzisk zamierza wydać na zadania związane z budową i modernizacją dróg; niewiele mniej – 27,1 mln zł (31,1 proc.) zapisano na inwestycje w placówki oświatowe; po niespełna 12 milionów urzędnicy zapisali w projekcie przyszłorocznego budżetu na inwestycje kulturalne i sportowe oraz na modernizacje placów zabaw, budownictwo mieszkaniowe rozbudowę zielono-niebieskiej infrastruktury i nie tylko.

Przejdźmy do szczegółów. Prawie 27 mln zł samorząd przewidział modernizacje i budowy dróg w gminie. Do puli tego zadania wchodzą ulice: Niedźwiedzia, Prosta i ulic bocznych, Batorego i ulic bocznych, Szwedzka, Śląska, Floriańska, Okrężna, Forsycji, Dygasińskiego, Bankowa, Łowicka, Głogowa, Konopnicka, Lipowa, Obrońców Getta, Żwirki i Wigury, Teodory, Poniatowskiego, Piaskowa, Topolowa, ulice na "osiedlu" Natolin i "osiedlu" Dębowa, droga w Adamowie. Budowa ścieżki rowerowej – ul. Żyrardowska do Jaktorowa, Przebudowa skrzyżowania 3 Maja i Okulickiego. Budowa chodników wzdłuż ul. Uroczej i Popławskiej w Kozerach Nowych.

Dwa miliony Grodzisk wyda z kolei na wsparcie powiatu w rozbudowie y ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku od drogi powiatowej nr 1503W do skrzyżowania z drogą powiatową nr 1501W w miejscowości Książenice. Drugie zadanie objęte wsparciem to modernizacja drogi powiatowej nr 1503W w miejscowości Marynin i Siestrzeń. I wreszcie: budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. 3 Maja w Grodzisku.

Osiem milionów pochłoną m.in. budowa trzech budynków mieszkalnych przy ul. Ułańskiej - 35 lokali; oraz modernizacja trzech kamienic na pl. Zygmunta Starego nr 13, 14, i 15 - 14 lokali. Na modernizację grodziskich szkół, w ty podstawówek nr 4 i 5 ujęto prawie 3,5 mln zł; budowa szkoły w Szczęsnem pochłonie 15 milionów, zaś kolejne 7,5 szacowane jest do wydania w 2024 r. na budowę żłobka i przedszkola na Okrężnej, 4,2 mln zapisano w projekcie na rozliczenie budowy świetlic w Książenicach i Natolinie.

Pół miliona kosztować mają modernizacje strażnic OSP w Książenicach i Izdebnie Kościelnym; 650 tys. zł kosztować będzie budowa stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych.

Sześć milionów pójdzie na wykończenie i doposażenie hali sportowej m.in. w nagłośnienie, oświetlenie, restaurację i salę interaktywną "Mały Kopernik"

Półtora miliona łącznie kosztować będzie modernizacja zieleńców i placów zabaw w podgrodziskich miejscowościach, m.in. w Chrzanowie Małym i Dużym, Kałęczynie, Kozerkach, Kozerach, Książenicach, Maryninie, Odrano-Woli, Opypach, Urszulinie, Wężyku, Wólce Grodziskiej. 1,2 mln zł kosztować będzie także rearanżacja skweru przy ul. Orzeszkowej w Grodzisku.
Dodaj komentarz

Odpowiadasz naRegulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.