12 08 2020

6 mln zł dla grodziskiego szpitala na walkę z COVID-19

12.08.2020, godz.: 11:15
6 mln zł dla grodziskiego szpitala na walkę z COVID-19
Fot. GrodziskNews.pl

Mazowsze uruchomiło drugi etap unijnego wsparcia dla mazowieckich szpitali będących na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Ze 105 mln zł, które zostało na ten cel przeznaczone, 6 mln zł trafi do grodziskiego szpitala.

Jak poinformował Samorząd Województwa Mazowieckiego, 20-25 mln zł z całej kwoty zostanie przeznaczone na zakup środków ochrony indywidualnej, natomiast aż 70-75 mln zł pokryje na zakup aparatury medycznej, wyposażenia oraz wykonanie pilnych robót budowlanych dla 11 podmiotów leczniczych. Wśród nich znalazł się grodziski szpital, który otrzyma 6 mln zł na tzw. zakupy inwestycyjne związane z COVID-19. Warto podkreślić, że z tych 11 szpitali dziewięć jest marszałkowskich, jeden szpital zakaźny i jeden szpital powiatowy – nasza grodziska placówka.

Dlaczego akurat Szpital Zachodni? – Jesteśmy szpitalem wielospecjalistycznym, strategicznym na ścianie zachodniej województwa. Mamy również bardzo obciążony SOR, który obsługuje pięć powiatów (ponad 400 tys. mieszkańców – przyp. red.) – mówi nam Krystyna Płukis, dyrektor Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.

Jakie inwestycje zostaną poczynione za otrzymane pieniądze? – Przeprowadzimy modernizację, utworzymy salę wybudzeń dla osób z podejrzeniem COVID-19, które mają wykonywane zabiegi endoskopowe. Będą także zakupy sprzętu, m.in. kupimy tomograf komputerowy. Oprócz tego będzie jeszcze szereg drobnych zakupów – poinformowała nas dyrektor grodziskiego szpitala.

Dotychczas Mazowsze przekazało do mazowieckich szpitali dodatkowy sprzęt i środki ochrony dla personelu medycznego o wartości 150 mln zł. Potrzeby szpitali wciąż jednak są bardzo duże. – Aby przygotować mazowieckie szpitale na jesienną falę zachorowań, rozpoczęliśmy starania o zwiększenie puli środków unijnych na ten cel. Komisja Europejska bardzo szybko udzieliła nam takiej zgody – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224 904 700,00 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

💬︎ 3

Dodaj Komentarz

3 odpowiedzi na “6 mln zł dla grodziskiego szpitala na walkę z COVID-19”

  1. Hubert pisze:

    Warto by się zapytać pani Dyrektor, czy w związku z tym będzie jakaś znacząca zmiana w jakości i tempa obsługi na SOR – skoro sama stwierdza, że jest przeciążony.

  2. Maria pisze:

    warto by było zwrócić uwagę lekarzom i pielęgniarkom SOR na to jak traktują pacjentów, przeciążenie SOR i frustracja z tym związana nie usprawiedliwiają aroganckich uwag, pokrzykiwania na osoby starsze itp. nikt nie przychodzi na SOR bez powodu, a to że ludzie są odsyłani przez POZ i AOS na SOR nie jest winą pacjentów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.