Blisko pięćset lat temu, 10 września 1526 roku sejm mazowiecki złożył przysięgę na wierność królowi Zygmuntowi I Staremu, potwierdzając inkorporację samodzielnego dotąd księstwa do Królestwa Polskiego. Dla uczczenia tej niezwykłej rocznicy samorząd województwa mazowieckiego organizuje cykl wydarzeń naukowych, edukacyjnych i wystawienniczych.
Jak zauważa marszałek Adam Struzik przypadająca w 2026 roku 500. rocznica włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego jest doskonałą okazją, by przypomnieć dzieje Księstwa Mazowieckiego i ukazać dziedzictwo potomków Konrada I, którzy – sprawując rządy przez trzy stulecia – zakładali miasta, wznosili zamki, fundowali kościoły, kodyfikowali prawo, wydawali przywileje umożliwiające społeczno-gospodarczy rozwój regionu. Rządzili w średniowieczu, ale decyzje przez nich podjęte miały istotny wpływ na kształt współczesnego Mazowsza.
Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazł się m.in.: program edukacyjny „Mazowiecki Projekt Żywej Historii”, adresatami którego są dzieci i młodzież szkolna z terenu Mazowsza oraz stacjonarna wystawa czasowa „Mazowsze dla Korony”. Więcej informacji na stronach: muzeumplock.eu oraz mscdn.pl
Księstwo mazowieckie powstało na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego, który w 1138 roku podzielił Polskę pomiędzy synów. Dzielnica mazowiecka przypadła Bolesławowi Kędzierzawemu (1122–1173). Początkowo uznawała zwierzchnictwo Krakowa, lecz kres temu położył później Konrad Mazowiecki (1188–1247), który również przyłączył nowe ziemie. To ten sam książę, który sprowadził na Mazowsze rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżaków.
Za jednego z najwybitniejszych książąt mazowieckich uznawany jest Siemowit III (1320–1371), który po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 roku stał się w pełni niezależnym władcą na Mazowszu. Za sprawą pewnych tragicznych wydarzeń usłyszała o nim ówczesna Europa, a William Shakespeare wykorzystał tę historię jako kanwę „Zimowej opowieści”.
Prawo lenne stanowiło, że w razie bezpotomnej śmierci wasala, jego ziemie przyłączano do państwa suzerena. W XV w. jedno po drugim, mazowieckie księstwa przyłączano do Korony: rawskie, sochaczewskie, gostynińskie, aż wreszcie – płockie. Losy Piastów mazowieckich przypominały losy innych władców dzielnicowych: z licznych rodzin i wielu spadkobierców zostawali nieliczni, którzy najczęściej kończyli tragicznie, a podległe im księstwa przechodziło pod władzę królewską.
Na Mazowszu Piastowie przetrwali do 1526 roku, a śmierć ostatnich przedstawicieli tej linii – książąt Stanisława i Janusza III – wywołała wielkie kontrowersje.
Po inkorporacji do Korony we wrześniu 1526 r. z ziem książęcych utworzono województwo mazowieckie, które funkcjonowało w tych samych granicach aż do drugiego rozbioru Polski w 1793 r.
Cały artykuł dostępny jest na stronie mazovia.pl oraz na łamach miesięcznika Mazowsze serce Polski.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Pod koniec kwietnia mieszkanki Grodziska po raz kolejny będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych.
Jaktorowska gmina chce wybudować kompleks sportowy przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Warszawskiej 88. Na jakim etapie jest inwestycja?
Przedsiębiorstwo energetyczne podało, kiedy i gdzie w naszym regionie nastąpią wyłączenia prądu. Odcięcie energii elektrycznej w nowym tygodniu spowodowane będzie koniecznością wykonania prac konserwacyjnych lub naprawczych.
Dziś Niedziela Wielkanocna, czyli najważniejsze chrześcijańskie święto. Dzisiejsze okoliczności zdecydowanie sprzyjają temu, aby przyjrzeć się bliżej historii oraz tradycji Wielkanocy.
Redakcja portalu GrodziskNews.pl życzy wszystkim Czytelnikom Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!
Powracamy do sprawy Daniela R. podejrzanego o dokonanie zabójstwa w centrum Grodziska. Jak ustaliliśmy, prokuratura prowadząca śledztwo skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciw Danielowi R.
Z okazji zbliżającego się dnia Ziemi Żabia Wola zaprasza na piknik rodzinnym, w którym ekologia będzie motywem przewodnim. Organizatorzy zapowiadają zresztą moc atrakcji oraz ważny aspekt charytatywny.
Już w marcu informowaliśmy, że jaktorowski samorząd pozyskał dotację w kwocie blisko 1,4 mln zł na remont wnętrza i elewacji kościoła pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Teraz czas przejść do konkretnych działań, a kolejnym krokiem do realizacji inwestycji jest ogłoszone niedawno przez parafię zapytanie ofertowe.
21 040
09-04-2025
21 040
09-04-2025
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.