28 10 2018

12 listopada dniem wolnym. Ale dla kogo?

28.10.2018, godz.: 15:25
12 listopada dniem wolnym. Ale dla kogo?
Fot. Pixabay

Senat przyjął z poprawkami ustawę o święcie narodowym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Jednak dla kogo?

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą wyjątkowe, bowiem będzie to 100-lecie odzyskania niepodległości. 11 listopada wypada w tym roku w niedzielę, ale z uwagi na wyjątkowość święta, rządzący zdecydowali, że 12 listopada w tym roku również ma być dniem wolnym od pracy. Jednak wciąż nie wiadomo dla kogo dokładnie.

Kodeks pracy dopuszcza w święta wykonywanie następujących prac: związanych z konieczością ratowania życia ochrony mienia, czy środowiska służb mundurowych i ratowniczych w ruchu ciągłym przy pracy zmianowej w transporcie, spedycji, komunikacji prowadzonych niezbędnych remontach w rolnictwie i hodowli usługowych z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Pracować będą także szpitale, ambulatoria, apteki, czy zakłady produkujące żywność.

Wciąż nie wiadomo, czy 12 listopada będzie dniem wolnym od handlu. W projekcie ustawy przyjętej przez Sejm możemy przeczytać, że nie obowiązują zasady ograniczenia handlu. Jednak Senat RP przyjął poprawki, a jedna z nich mówi o tym żeby 12 listopada obowiązywały ograniczenia handlu analogiczne do tych obowiązujących w niedzielę i święta. Odrzucono natomiast poprawkę, która mówiła, że służba zdrowia miałaby pracować jak w dni wolne od pracy.

Wszystko będzie jasne po obradach Sejmu, które zaplanowane są na 7, 8 i 9 listopada, czyli tuż przed obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.