14 03 2018

ZWiK zadymia kanalizację, by wykryć nielegalne przyłącza

14.03.2018, godz.: 11:32
ZWiK zadymia kanalizację, by wykryć nielegalne przyłącza

Dziś ruszyła akcja „zadymiania” prowadzona przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim. Cel? Wykrycie osób które nielegalnie odprowadzają wody deszczowe do kanalizacji sanitarnej.

– Ma to na celu zmniejszenie dodatkowych kosztów ponoszonych przez ZWiK podczas oczyszczania zwiększonej objętości ścieków, jak również ma pomóc w wyeliminowaniu zanieczyszczeń dostających się do grodziskiej Rokicianki – wyjaśniają grodziscy wodociągowcy.

Zadymianie polega na wtłaczaniu do instalacji kanalizacyjnej nieszkodliwego dla ludzi i zwierząt dymu, który szybko rozchodzi się po całej instalacji kanalizacyjnej. Jeżeli dym wydostanie się poprzez rynnę, to dowód na to, że właściciel nielegalnie odprowadza wody opadowe. Działania te potrwają od 14 marca do 30 kwietnia w całym mieście.

– Jednocześnie informujemy, iż stosowany do produkcji dymu preparat uzyskał pozytywną ocenę Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Pracy w zakresie bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska oraz posiada aktualny atest PZH – podał grodziski ZWiK.

Wodociągowcy podkreślają, że  za nielegalne przyłącza grozi kara w postaci grzywny nawet 10 tys. zł lub – przy rażących nieprawidłowościach – działania takie mogą skutkować nawet więzieniem.

 

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi