01 02 2017

Znamy szczegółowy program grodziskich splotów. Start już w piątek

01.02.2017, godz.: 13:11
Znamy szczegółowy program grodziskich splotów. Start już w piątek
fot. Mat. organizatora

Przeszło trzy tygodnie obcowania z kulturą, sztuką, historią i obyczajowością różnych krajów i narodów – to wszystko w ramach wydarzenia Grodziskie Spotkania Międzykulturowe Sploty 2017. Rozpocznie się ono 3 i potrwa do 26 lutego. Organizatorzy podali już szczegółowy, godzinowy plan imprezy.

Sploty są propozycją spojrzenia na Grodzisk przez pryzmat współistnienia przedstawicieli wielu narodowości, wyznań, tradycji i języków. Przypomina – zarówno dawniej, jak i dziś – barwną mozaikę ułożoną z wielu odrębnych, ale pasujących do siebie elementów, które tylko razem tworzą jedyny, niepowtarzalny obraz.

– Organizowane już po raz kolejny Grodziskie Spotkania Międzykulturowe są zaproszeniem do wspólnego odkrywania wielobarwnych śladów ukrytych w lokalnej historii i współczesności, decydujących o bogactwie i wyjątkowości naszego miasta. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach składających się na tegoroczną edycję Splotów – mówią ludzie z ekipy Willi Radogoszcz, organizatora imprezy.

Niejako motywem przewodnim tegorocznych Splotów będzie kultura i obyczajowość Romów. Nie zabraknie także, spotkań, prelekcji, warsztatów filmowych ujmujących zjawisko przenikania elementów tej kultury do innych. Współistnienia z innymi kulturami. Szczególnie w historii Grodziska, a także współcześnie.

Harmonogram działań

3.02.2017 piątek godz 18.00 WILLA RADOGOSZCZ

POKAZ FILMU GADJO DILO REŻ. T. GATLIF, 1997

Młody Francuz podróżuje po Rumunii, poszukuje mało znanej pieśniarki mieszkającej w tym kraju. Pewnej nocy podczas zamieci dociera do wyludnionej wsi, spotyka starego Cygana, ten zaprasza go do swego domu. Dzięki pomocy mieszkańców nawiązuje kontakt z grupą cygańskich muzyków. Bohater stopniowo pokonuje niechęć i uprzedzenia w stosunku do swoich nowych przyjaciół. To właśnie pośród nich przyjdzie mu po raz pierwszy w życiu doświadczyć gorzkich owoców nietolerancji. Stephan staje przed trudnym wyborem: pozostać wiernym utopii, czy powrócić do własnego, bezpiecznego i oswojonego świata.

4.02.2017 sobota 11.00 WILLA RADOGOSZCZ
RZEKA PIEŚNI ROMÓW BERGITKA – warsztaty śpiewacze z Teresą Mirgą

Spotkanie z tradycyjną pieśnią Romów polskiego Spisza, Słowacji i Węgier. Teresa Mirga przywołuje w swoich pieśniach najstarsze i czasami już zapomniane melodie Cyganów Bergitka, za pomocą których wyrażali oni swoje najgłębsze uczucia, tęsknoty i marzenia. Utwory wykonywane będą acapella i przy akompaniamencie gitary. Zapraszamy
wszystkich chętnych do wspólnego muzykowania.

4.02.2017 sobota 18.00 POCZEKALNIA PKP
KONCERT TERESY MIRGI Z ZESPOŁEM KAŁE BAŁA

Wielu ludzi twierdzi, że lubi muzykę cygańską. My zadajemy pytanie: ilu z nas lubi Cyganów? I jaką muzykę cygańską? Teresa Mirga i Kałe Bała to nie festyn i odpust, to nie kolorowe jarmarki, nie romantyczny sen o Cyganach – wolnych ludziach i wędrowcach przy ogniskach. To wrażliwość i prawda. Także ta mniej romantyczna, a za to mocna. To wspaniały głos, mnóstwo pięknej muzyki, pięknej poezji, dobrego ducha.

5.02.2017 niedziela 18.00 WILLA RADOGOSZCZ
CYGANIE-ROMOWIE. SKĄD PRZYBYLI I DOKĄD ZMIERZAJĄ – spotkanie z Andrzejem Grzymała – Kazłowskim

Prezentacja multimedialna połączona z opowieścią o historii i kulturze Romów. Geneza, przyczyny „wyjścia” i szlaki wędrówek. Migracje europejskie. Czas Zagłady i powojenne próby asymilacji. Tradycja i fundamenty kultury, zwyczaje i obrzędy, role społeczne kobiet i mężczyzn. Współczesność, wizerunek i stereotypy. Pytania o przyszłość.

7.02.2017 wtorek 18.00 UL. 11 LISTOPADA (WYLOT UL. ŻWIRKI I WIGURY)
UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE 76. ROCZNICĘ LIKWIDACJI  GETTA W GRODZISKU MAZ.

7.02.2017 wtorek 19.00 SALA WIDOWISKOWA CENTRUM KULTURY
COŚ PRZYJDZIE: MIŁOŚĆ LUB WOJNA – koncert Leny Piękniewskiej z zespołem

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to kilkanaście utworów muzycznych skomponowanych do wierszy młodych poetów z getta. Niektórzy z nich byli wręcz dziećmi, Janka Hescheles miała 11 lat, gdy pisała „do mamusi” z pryczy w obozie koncentracyjnym. „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to cytat z wiersza Zuzanny Ginczanki, napisanego wiosną 1939 roku.
Zuzanna zginie rozstrzelana przez nazistów w 1944 roku, po wielu latach ukrywania się. Zachwycali się nią Tuwim i Gombrowicz, nazywali Różą Syjonu.
„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to także wspomnienie dwóch chłopców Abrama Koplowicza i Abrama Cytryna, obydwaj w łódzkim getcie zapisywali swoje radości i niepokoje. „Marzenie” Abramka Koplowicza, przetłumaczone na kilkanaście języków, to jeden z najpiękniejszych utworów literackich powstałych podczas czasu zagłady.

10.02.2017 piątek 18.00 WILLA RADOGOSZCZ
BAJKI POLSKIE, NIEMIECKIE, CZESKIE I ROSYJSKIE – pokaz diafilmów dla dzieci.

Wielokulturowa podróż po magicznym świecie bajek z rzutnika. Aura tajemniczości, przytulność wyciemnionego pokoju, zaczarowany świat statycznych obrazów, mądrość płynąca z dawnych baśni i spokojny głos lektora urzeknie małych i dużych uczestników pokazu. Tego wieczoru odwiedzimy Polskę, Niemcy, Rosję i Czechy. Przewodnikami w tej wędrówce będą Mariola i Grzegorz Ptak – artyści plastycy, twórcy teatru Księżyc, lalkarze, wielbiciele i popularyzatorzy dawnych technik animacyjnych. Zapraszamy dzieci powyżej 3 roku życia.

11.02.2017 sobota 14.00 GRODZISK MIASTO WIELU WYZNAŃ spacer historyczny z Łukaszem Nowackim.

ZBIÓRKA PRZED GEDEON RICHTER POLSKA (UL. PONIATOWSKIEGO)
Spacer przypominający wielowyznaniowy charakter Grodziska Maz., prowadzący uczestników po historycznych i współczesnych miejscach związanych z przedstawicielami rozmaitych narodów i wyznawcami różnych religii. Podczas wspólnej wędrówki zobaczymy fabryki zakładane przez niemieckich przemysłowców i wille rosyjskich urzędników, staniemy pod murami carskiego więzienia, odwiedzimy cmentarze: ewangelicki i żydowski, a także będziemy gościć w zborze baptystycznym i wspólnocie ewangelicznych chrześcijan.

11.02.2017 sobota 18.00 WILLA RADOGOSZCZ
LATARNIA MAGICZNA- pokaz teatralny dla dzieci

Laterna Magica przeniesie uczestników w zaczarowany świat pierwszych seansów projekcyjnych – przypomni o dziecięcym zachwycie i pierwszych olśnieniach, kiedy funkcjonalność nauki łączy się z cudem poznawania świata. Podczas pokazu zostaną zaprezentowane oryginalne i rekonstruowane urządzenia projekcyjne oraz dawne techniki animacji. Klimat pokazu podkreśli fortepianowa i pozytywkowa muzyka. Całość utrzymana będzie w wiktoriańskiej konwencji. Bohaterami pokazu Latarnia Magiczna będą lalki przedstawiające wynalazców: Giambattistę della Porta, Johannesa Keplera (Camera Obscura), Athanasiusa Kirchera (Laterna Magica), Williama Hornera (Zoetrope), Émile’a Reynauda (Praxinoscope, pierwszy film animowany), Bracii Lumiere (Kinematograf)

12.02.2017 niedziela 14.00 WILLA RADOGOSZCZ
BAHAR ZNACZY WIOSNA- opowieści dla dzieci
. Występują: Agnieszka Ayşen Kaim – opowieści, Marta Maślanka – cymbały

Bohaterami historii są młoda kaligrafka z dawnej Turcji, Bahar i jej Mistrz Abdal oraz młody Król Lechistanu. To opowieść, w której Zachód przygląda się Wschodowi z zaciekawieniem i wynikają z tego same dobre rzeczy. Użyta przez opowiadaczkę symbolika i obrazy to „skrzydlate słowa” orientalnych opowiadaczy od Bałkanów po Chiny, to budowanie przestrzeni dwóch kultur oraz pomostów między nimi w formie dostępnej dla dziecięcego odbiorcy. Życzliwym okiem przyjrzymy się charakterystycznym elementom kultury Wschodu i obyczajowości muzułmańskich domów. Historia wykorzystuje także relacje historyczne z podróży posłów polskich do Konstantynopola, tradycyjne wschodnie anegdoty.

12.02.2017 niedziela 18.00 POCZEKALNIA PKP
KONCERT DOBROTO

Występują: Daria Płeńska – śpiew, skrzypce, Ewa Żołądek – śpiew, Marta Hnat – śpiew, Patryk Walczak – akordeon, Krzysztof Guzewicz – instrumenty perkusyjne, Natalia Czekała – fortepian, Artur Siejka – kontrabas.

Dobroto to subtelny mariaż wielogłosu ukraińskiego oraz melodii i rytmów z pogranicza Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu. Międzykulturowy pomost, muzyczny koloryt oraz uniwersalny język, czyli muzyka jako samo dobro. Zespół powstał w styczniu 2011 r. z muzycznej współpracy pomiędzy ełckimi instrumentalistami z formacji Tygiel Folk Banda a gdańską grupą śpiewaczą Kadarka. Muzyczną ideą tego projektu było połączenie wielogłosu z szeroko pojętą muzyką świata. Jako że korzenie śpiewaczek leżą na Ukrainie, a one same tradycję śpiewu wyniosły z domów, ich śpiew jest niezwykle prawdziwy i przenikający.

13.02.2017 poniedziałek 19.30 SALA WIDOWISKOWA CENTRUM KULTURY
USŁYSZEĆ TANIEC – widowisko taneczne
(bilety w cenie 30 i 40 zł do nabycia w kasach Kina CK).
Usłyszeć taniec to niezwykły spektakl różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA.

17.02.2017 piątek 18.00 WILLA RADOGOSZCZ
PAPIEROWY GRODZISK- dyskusja o historii grodziskiej prasy.

Przedwojenna prasa grodziska, liczona w dziesiątkach tytułów, reprezentująca nieomal wszystkie opcje światopoglądowe, stanowiska partyjne i grupy wiekowe przynosi obraz miasta dynamicznego, pluralistycznego, wielobarwnego, ale także pełnego kontrastów. Jeśli istnieje w ogóle prawda o przedwojennym Grodzisku, kryje się ona na pożółkłych stronicach gazet takich jak Przyjaciel Grodziska, Echo Grodziska, Dos Grodzisker Wort i wielu innych, tworzących miasto z papieru.

18.02.2017 sobota 14.00 START POCZEKALNIA PKP
SĄSIEDZKIE PODWÓRKA – historyczna gra miejska.

Zanurz się w historię wielokulturowego Grodziska. Poznaj miejsca, w których krzyżowały się drogi polskich rzemieślników, żydowskich kupców, niemieckich fabrykantów, czeskich przedsiębiorców i rosyjskich urzędników. Odnajdź klucz do przeszłości i wyrusz na trasę gry, na której nie zabraknie zagadek, tajemnic, historycznych postaci i niecodziennych wrażeń.

18.02.2017 sobota 18.00 WILLA RADOGOSZCZ
KRESY JAKO OBSZAR WIELU KULTUR- spotkanie z Katarzyną Węglicką.

Grażdy, molenny, stare zaścianki, niedźwiednicy, kwestarze, obrzęd dziadów – to dzisiaj już zapomniany świat wielu kresowych kultur. Zapisany na kartach wielkiej literatury przez takich twórców jak: Vincenz, Rodziewiczówna, Mickiewicz, Schultz, utrwalony pędzlem wybitnych malarzy: Chagalla, Jarockiego, Sichulskiego. Co pozostało z tego zaczarowanego kręgu opowieści? Czy na Kresy, po latach sowieckiej dominacji, powróciły dawne tradycje i zwyczaje? Co przetrwało z tego wielokulturowego barwnego świata, który przyciągał podróżników, wędrowców, fascynował mieszkańców?

19.02.2017 niedziela 18.00 WILLA RADOGOSZCZ
KONCERT NANELI LALE

Występują: Helena Matuszewska – rebab, suka biłgorajska, Hubert Połoniewicz – kanun, Wojtek Lubertowicz – riqq, bendir, duduk, ney, Mateusz Szemraj – ud, perdesiz gitar.

Naneli Lale znaczy dosłownie „miętowy tulipan” – w języku tureckim pojęcie zupełnie abstrakcyjne. Zespół inspiruje się klasyczną muzyką osmańską wykorzystując oryginalne instrumenty tureckie – re-bab, ney, kanun. Historia grupy sięga roku 2010, bo wtedy właśnie po raz pierwszy zrodziła się dość odważna idea stworzenia zespołu Polaków, grających stricte klasyczne formy opierające się na tu-reckich makamach wykonywanych na klasycznym instrumentarium.

24.02.2017 piątek 18.00 WILLA RADOGOSZCZ
POKAZ FILMU DYBUK REŻ. M. WASZYŃSKI, 1937

Pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany całkowicie w języku jidysz. Uznawany za najwybitniejszy film żydowski wyprodukowany w Polsce.
25.02.2017 sobota 16.00 WILLA RADOGOSZCZ
CYGAN TO CYGAN- spotkanie z Lidią Ostałowską
.

Lidia Ostałowska – jedna z najbardziej uznanych polskich reportażystek. Związana z „Gazetą Wyborczą”. Absolwentka polonistyki UW. Autorka dwóch zbiorów reportaży („Cygan to Cygan” i „Bolało jeszcze bardziej”) oraz książki reporterskiej „Farby wodne”. Na tematy swoich prac wybiera historie tych, którym jest najciężej. Pisze o wykluczonych, mniejszościach narodowych i etnicznych, młodzieży z subkultur. Książka „Farby wodne” została nominowana do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Gwarancje Kultury 2012 oraz Literackiej Nagrody Nike 2012, a także zdobyła nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.

25.02.2017 sobota 18.00 POCZEKALNIA PKP
KONCERT DOLEWAWINOWICZÓW.

Występują: Justyna Jary – śpiew, Patryk Walczak – akordeon, Karol Szczubełek – kontrabas, Mariusz Pomian – gitara, Krzysztof Guzewicz – instrumenty perkusyjne.

Rodzina Dolewawinowiczów puszcza oko do publiczności bawiąc się formą i snując muzyczną awanturę, bazującą na muzycznym dorobku Cyganów. Przeplatając tradycyjne pieśni i melodie romskie swoimi przebojami, o trudnościach i uciechach bytowania, wciąga nas na szlak życiowej prozy. Niebywale wesołe, a czasem i romantyczne spotkanie z muzykami, którzy kochają życie!

26.02.2017 niedziela GODZ.18.00 WILLA RADOGOSZCZ
GROTA HUSEJNA- opowieści orientalne Alberta Kwiatkowskiego

Na program składają się historie prawdziwe i zmyślone. Tym zasłyszanym od ludzi towarzyszą opowieści pochodzące ze średniowiecznych perskich eposów oraz ustnej tradycji ludowej. Wszystkie one łączą się ze sobą, co pokazuje, jak życie przeplata się z mitem, legendą i baśnią.

Patronem medialnym wydarzenia jest portal GrodziskNews.pl

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata