reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

14

01 2017

Zima, czyli kto powinien odśnieżyć chodnik?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Zima, czyli kto powinien odśnieżyć chodnik? - Grodzisk News


Każdej zimy powraca dyskusyjna ? by nie powiedzieć sporna ? kwestia odśnieżania chodników dość swobodnie określonych w przepisach jako ?znajdujące się bezpośrednio przy ogrodzeniu?. Gdzie zaczyna się odpowiedzialność właścicieli posesji, a gdzie w dalszym ciągu odśnieżać powinni gminni drogowcy? Kiedy straż miejska ma prawo wlepić z tego tytułu mandat?


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Grodziscy urzędnicy podjęli próbę odpowiedzi na te pytania w tekście zamieszonym na stronie internetowej magistratu. Przyjrzyjmy mu się zatem. ? Według niektórych właścicieli nieruchomości, bezpośrednie położenie chodnika przy granicy nieruchomości powinno być interpretowane w ten sposób, że przez taki chodnik należy rozumieć chodnik stykający się z granicą działki danego właściciela. Jeżeli pomiędzy chodnikiem a ogrodzeniem znajduje się nawet niewielkiej szerokości pas zieleni, np. trawy, to w takiej sytuacji chodnik ten nie jest położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości, a właściciel nie ma obowiązku utrzymania czystości chodnika przez usuwanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń ? czytamy tam. I dalej: ? Interpretacja taka nie jest uzasadniona, a nawet prowadziłaby do absurdu. Według niej nawet występowanie pomiędzy granicą nieruchomości a chodnikiem pasa trawy o szerokości np. 1, 2 czy 5 cm, zwalniałaby już właściciela nieruchomości od obowiązku uprzątnięcia chodnika, a obowiązek ten byłby iluzoryczny, generalnie bowiem pomiędzy budynkami, ogrodzeniami i innymi obiektami położonymi wzdłuż drogi a chodnikami istnieją niezagospodarowane pasy czy też trawniki o szerokości od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, a nawet więcej, jeżeli szerokość pasa na to pozwala.

Urzędnicy przywołują również argument, iż ogrodzenia co do zasady powinniśmy budwac w granicy naszej działki, a co zatym idzie ?istniejąca linia ogrodzenia, szczególnie od strony pasa drogowego nie jest tożsama z granicą nieruchomości?.

W informacji magistratu możemy również przeczytać, że w przypadku większości działek mieszkalnych w mieście nie można jednoznacznie zakwalifikować chodnika jako leżącego ?bezpośrednio? przy granicy nieruchomości. ? Każda posesja posiada zjazd na drogę publiczną, a zgodnie z ustawą o drogach publicznych utrzymanie zjazdu na posesję należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi. Przy budowie chodnika utwardza się też dojście do furtki, a zatem co najmniej na długości bramy i furtki chodnik przylega ?bezpośrednio? do ogrodzenia posesji ? wyliczają urzędnicy.

Przypominają również, że odsunięcie chodnika od posesji jest wielokrotnie spowodowane różnymi uwarunkowaniami, np. koniecznością pozostawienia drzew w pasie drogi . Wpływ na odsunięcie chodnika mają wchodzące w pas drogowy części fundamentu ogrodzenia lub pas gruntu (zieleń, sączek) pełniący funkcję odwodnienia.





💬︎   dodaj komentarz

A co na to sądy? Urzędnicy, pisząc taki tekst, mogliby skopiować kilka wyroków z lexa.

aaa
14-01-2017 21:12








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.