06 02 2017

Zamieszkaj w rozwijającej się dzielnicy

06.02.2017, godz.: 07:09
Zamieszkaj w rozwijającej się dzielnicy

Statystyki pokazują, że w Grodzisku rokrocznie przybywa mieszkańców, którzy coraz liczniej zasiedlają także dzielnicę Łąki. Napływ ludności niejako automatycznie wpłynął na przyspieszenie rozwoju tego rejonu miasta, przede wszystkim pod względem inwestycyjnym.

Wydaje się, że wśród najważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych z punktu widzenia Łąk były budowa przejścia podziemnego pod torami kolejowymi oraz tunelu w ciągu ul. Bałtyckiej. Inwestycje zdecydowanie lepiej skomunikowały północną oraz południową część miasta i z pewnością ucieszyły nie tylko dotychczasowych mieszkańców dzielnicy, lecz także pozostałych grodziszczan, którzy szybko i sprawnie mogą przedostać się w do tej części miasta.

Można zatem powiedzieć, iż Grodzisk otworzył się na Łąki – z wzajemnością. Wiele wskazuje na to, że zjawisko będzie przybierało na sile, bowiem sprzyjają temu kolejne znaczące inwestycje. Prawdopodobnie jeszcze w 2017 roku rozpoczną się konkretne działania związane z budową zachodniej obwodnicy Grodziska, którą kierowcy pojadą prawdopodobnie w 2019 roku. Jednocześnie magistrat przymierza się do zaprojektowania i wybudowania przy ul. Ordona parku, który będzie swoistym buforem oddzielającym osiedla od obwodnicy zachodniej. Obiekt ma być jednocześnie atrakcyjnym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Warto w tym miejscu przypomnieć, że przy ul. Ordona właśnie zostanie w tym roku wybudowana świetlica środowiskowa dla mieszkańców.

Idźmy jednak dalej. W tym roku ruszy budowa parkingu wielopoziomowego przy ul. Żydowskiej. Zadanie opiewa na łączną kwotę ponad 11 mln zł, z czego 2,3 mln gmina zabezpieczyła jako wkład własny. Pozostałe dziewięć milionów pochodzić ma z dotacji unijnej. Czterokondygnacyjny obiekt pomieści około 300 samochodów i 100 rowerów. Znajdą się w nim miejsca przystosowane do potrzeb kierowców niepełnosprawnych, a także kilka stanowisk do zasilania samochodów elektrycznych.

A skoro o ul. Żydowskiej mowa, to dodać należy, że droga ta – wraz sąsiednią Towarową – zostanie kompleksowo zmodernizowana: będzie wyposażona w nową nawierzchnię i odwodnienie, oświetlenie, pojawią się tam też ścieżki rowerowe. Procedura inwestycyjna ruszy prawdopodobnie w połowie roku, gdy grodziski magistrat załatwi wszystkie kwestie formalne. Z tą inwestycją wiąże się niejako kolejna; mianowicie budowa galerii handlowej i biurowca w jednym. Czterokondygnacyjny obiekt nosić ma nazwę Trapez i stanie u zbiegu Żydowskiej i Towarowej, znajdzie się w nim też duży garaż podziemny. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ

Galeria TRAPEZ wizualizacja

Trapez to inwestycja podjęta przed dewelopera odpowiedzialnego za budowę grodziskiego Osiedla Platinum, które obecnie oferuje 300 mieszkań w Łąkach i dysponuje gruntem pod budowę trzystu kolejnych. Budownictwo mieszkaniowe w dzielnicy rozwijają zresztą nie tylko deweloperzy. Pod koniec roku gmina oddała do użytku 64 mieszkania komunalne przy ul. Traugutta. A w planach są kolejne inwestycje.

osiedle platinum łąki wizualizacja1 osiedle platinum łąki wizualizacja2

Wraz z przypływem mieszkańców w Łąkach przybywa miejsc, w których można zrobić zakupy – by wspomnieć np. niedawno otwarte supermarkety Netto i Media Expert – jak również pospacerować po terenach zielonych, które powstaną po zlikwidowanym złomowisku między ulicami Żydowską, Traugutta a Towarową, będzie tam park pamięci po cmentarzu żydowskim.

Mówiąc o Łąkach i terenach zielonych nie sposób nie wspomnieć o niedawno uporządkowanych Górach Szwedzkich, które są pozostałościami wczesnośredniowiecznego grodu będącego jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków na Mazowszu i jedynym tej klasy na terenie Grodziska.

Dodaj Komentarz

  • WkrótceŁąkers.

    Wszystko fajnie, szczególnie park na Ordna, szkoda tylko, że Górki Szwedzkie zostaną oddzielone od miasta obwodnicą. Skoro są aż tak unikalne, powinny być łatwo dostępne. No ale już chyba „po ptakach”.
    WkrótceŁąkers.

  • gość

    Osiedle super, polecam (tylko wspólnota do wymiany ale temu zaradzimy)!
    I okolica zapowiada się ciekawie jak tylko dojdzie do zapowiadanych inwestycji. Czekamy!

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi