27 07 2017

Z początkiem sierpnia start naboru wniosków o 500 plus

27.07.2017, godz.: 11:33
Z początkiem sierpnia start naboru wniosków o 500 plus
fot. Pixabay

1 sierpnia rozpocznie się nabór wniosków dotyczący nowego sezonu 500 plus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że złożenie wniosku jest konieczne, by przedłużyć wypłatę świadczenia na kolejny okres. Warto przy tym pilnować terminów.

Program „Rodzina 500 plus” to systemowe wsparcie polskich rodzin. Zgodnie z projektem, z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Rodzina z dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł otrzymają także rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka na każde dziecko, na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Oznacza to, że np. rodzina z dwojgiem dzieci spełniająca kryterium dochodowe otrzyma co miesiąc wsparcie w wysokości tysiąca złotych, podczas gdy rodzina przekraczająca powyższe kwoty w przeliczeniu na osobę dostanie 500 zł (na drugie dziecko). Świadczenie będzie można pobierać do ukończenia przez dziecko 18 lat, z kolei w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym w składzie rodziny brane będą pod uwagę pozostające na utrzymaniu dzieci do ukończenia 25 roku życia. Dodatkowo, wliczane też będą dzieci, które ukończyły 25. rok życia, legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna.

Co ważne dla rodzin pobierających też inne świadczenia, 500 plus nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych form wsparcia.

Główne zasady przyznawania świadczeń pozostają bez zmian. Chodzi tu w szczególności o kwoty wsparcia oraz kryteria, w oparciu o które ustalane jest prawo do świadczeń.

Trzeba natomiast pamiętać o terminowym złożeniu wniosku, to znaczy nie później niż w październiku, jeśli przekroczymy ten termin, to prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego.

Przytoczmy zatem nieco więcej informacji o terminach za naszym resortem. Jeśli wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik nastąpi do 31 października. Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.

W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzieńnastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Z początkiem sierpnia start naboru wniosków o 500 plus”

  1. Wniosek najwygodniej zlozyc przez internet – w bankowosci elektronicznej swojego banku lub PUE ZUS a z wykorzystaniem Profilu Zaufanego np. przez emp@tie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.