20 05 2019

Wzrost liczby kradzieży jednośladów. Oznakuj rower

20.05.2019, godz.: 07:59
Wzrost liczby kradzieży jednośladów. Oznakuj rower
Fot. grodzisk.pl

W ostatnim czasie w naszym powiecie wzrosła liczba kradzieży rowerów. Policjanci przypominają, że mieszkańcy wciąż mogą oznaczyć swoje jednoślady. Analogiczną akcję prowadzi również grodziska straż miejska.

Znakowanie rowerów polega na wygrawerowaniu na ramie, przednim widelcu oraz ramieniu przekładni jednośladu niepowtarzalnego kodu literowo-cyfrowego. Który trafia do policyjnej bazy danych. W rowerach o znacznej wartości materialnej na prośbę właściciela dokonuje się oznakowania dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół. Kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna, a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm. Ponadto na rowerze umieszcza się naklejkę informującą o oznakowaniu pojazdu.

Policjanci podkreślają, że znakowanie ma na celu przede wszystkim zapobiegać kradzieży. Należ bowiem pamiętać, że ważniejsze z punktu widzenia właściciela jest zniechęcenie złodzieja do zainteresowania się jego rowerem, niż ewentualna rola oznakowania w poszukiwaniu skradzionego egzemplarza. – Oczywiście, mając takie dane łatwiej możemy taki jednoślad skojarzyć z właściwą osobą – mówią nam grodziscy funkcjonariusze.

Wszyscy mieszkańcy naszego regionu, którzy chcą oznakować rowery proszeni są o wcześniejszy kontakt z grodziską komendą pod numerem telefonu 22 755 60 09. Znakowanie odbywa się w każdy poniedziałek w godz. 12.00 – 15.00 w gmachu przy ul. Bartniaka 19.

Grodziska straż miejska też oznakuje
Grodziska straż miejska postanowiła dać mieszkańcom dodatkową opcję znakowania pojazdów – nie tylko w komendzie policji, lecz także w jednostce SM.

Wcześniej należy jednak zadzwonić i umówić się ze strażnikami na znakowanie. Można to zrobić pod numerem 22 755 54 31 lub 986. – Procedura znakowania roweru, podobnie jak na policji, polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem, tzw. Engraverem, oznaczenia składającego się z liter i cyfr. Następnie pojazd jest rejestrowany w bazie danych straży miejskiej w Grodzisku Mazowieckim – opisują strażnicy.

– Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikro udarowa technologia „Engravera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po ewentualnym powierzchniowym celowym zatarciu znaków – dodają.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.