24 05 2018

Wysoka temperatura spotkania ws. CPK. Pełnomocnik rządu przedstawił szczegóły

24.05.2018, godz.: 11:33
Wysoka temperatura spotkania ws. CPK. Pełnomocnik rządu przedstawił szczegóły
fot. Pixabay

Dużo emocji i głosów niezadowolenia mieszkańców towarzyszyło wczorajszemu spotkaniu pełnomocnika rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego z lokalną społecznością w Baranowie. Minister Mikołaj Wild przedstawił po raz pierwszy, jaki obszar został wyznaczony jako teren inwestycji.

W zapowiedziach przed środowym spotkaniem strona rządowa zapewniała, że ma ono na celu wysłuchanie głosu mieszkańców i zarazem przedstawieniu im szczegółów inwestycji, tak aby obie strony miały jasną sytuację. Owo zebranie bynajmniej jednak nie przebiegało w atmosferze spokoju, rozemocjonowani mieszkańcy pytali wiceministra Wilda o swoją przyszłość w związku z planowaną przez rząd budową CPK. Dopytywali m.in. o wykup ziemi, ceny gruntu, odszkodowanie, gwarancję pieniędzy na koncie, prowadzenie działalności rolniczej. Podkreślali, że będą zmuszeni do sprzedaży gruntów na których nierzadko prowadzą działalność rolniczą od kilkudziesięciu lat. Pojawiła się również kwestia strat finansowych. Mieszkańcy w licznie zabierali głos, iż nie dość, że specustawa zmusza ich do sprzedania ziemi, to jeszcze stracą pieniądze z tytułu podatku.

Mikołaj Wild przyznał, że nie ma wpływy na przepisy prawa podatkowego. Jednocześnie zapewnił, że nie należy obawiać, iż wycena nieruchomości będzie każdorazowo czyniona na podstawie cen jak za grunty rolne, z zasady mniej warte od innych. Dodał, że odszkodowania  z tytułu budowy autostrad w ostatnich czasach sięgały 35-40 zł za metr. Mieszkańców wcale te zapewnienia nie uspokoiły. Co i rusz wypowiedzi rządowego pełnomocnik ds. CPK przerywały emocjonalne okrzyki i pytania, a także hasła, które mieszkańcy przynieśli na transparentach, np. „betonujcie piachy, a nie dobre gleby”, „Stracimy źródło utrzymania”, „Rujnujecie nam życie”.

Podczas spotkania Wild zakomunikował mieszkańcom jako pierwszym to, że teren inwestycji wyznaczony przez doradcę technicznego obejmujący łącznie 66,2 km kw. przeznaczonych pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, znajduje się na obszarze gmin: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski). To teren pomiędzy rzeką Pisią i miejscowością Szymanów od północy, autostradą A2 od południa i drogą krajową nr 50 od zachodu. Wild dodał, że to maksymalny obszar, na którym zostaną wyodrębnione dwie lokalizacje na których w następstwie ruszą postępowania środowiskowe. Poza tym terenem nie będzie działań inwestycyjnych. Wild jest zdania, że wybrany obszar zapewni bardzo dobrą komunikację lotniskowo-drogowo-kolejową.

Kolejną ważną z punktu widzenia mieszkańców informacją jest to, że 4 czerwca ma w Baranowie ruszyć punkt konsultacyjny ds. CPK. Według zapewnień Mikołaja Wilda, będzie tam można uzyskać informacje, dotyczące samej inwestycji, implikacji poszczególnych zapisów specustawy dla mieszkańców; korzyści i zmian wynikających z budowy lotniska; wreszcie – jakie będą kolejne kroki w ramach inwestycji.

2

Dodaj Komentarz

  • mieszkaniec

    Dlaczego nic nie wspominają o wywłaszczeniach gruntu pod budowę torów, nowych węzłów drogowych i linię tzw. kolei próżniowej?
    To dotknie ludzi na obszarze wielokilometrowego pasa z dala od CPK..

  • adamos

    I tak zrobia to co chca i tak po co wasze nerwy wasz stres… mamy panstwo bezprawia lamiacego konstytucje partie ktora rozdaje sobie pieniadze bo ciezko na to zapracowali jak to powiedziala pewna nie do konca rozumna istota. Czy bedziecie rozmawiac czy bedziecie krzyczec wiazac sie do drzew i tak to na nic oni to postanowili i to zrobia. Tu kolega pusze o torach itp… co to ich obchodzi ma byc i bedzie koniec kropka. Co ich obchodzi ze to ziemie grunty po dziadach pradziadach… masz oddac. Tak sobie wiekszosc zaglosowala 2 lata temu tak dzis cierpi cala polska … moze teraz ludzoe rusza glowa bo wiekszosc widzi co sie dzieje. Paliwo pi ponad 5.30 !! A pensja jak byla tak jest. Kiedys paliwo poszlo w gore chlebek zdrozl.. paliwo stanialo a chlebek jak byl tak zostal. Podatek w paliwie bo na drogi ?? A ” karowicka od katowic do radomska taka ze juz nie ma co latac… brawo ci ktorzy ich wybraliscie… dobra zmiana wszystko na + macie co chcieliscie. Zal mi tych rolnikow straca pokolenia ciezkiej mozolnej pracy…

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi