20 11 2017

Wyjątkowe brzmienie, czyli koncert muzyki szkockiej w Grodzisku

20.11.2017, godz.: 17:28
Wyjątkowe brzmienie, czyli koncert muzyki szkockiej w Grodzisku
fot. Facebook zespołu ÓIR

Szykuje się wyjątkowy pod względem brzmienia koncert w Grodzisku. W Poczekalni PKP wystąpi bowiem zespół ÓIR wykonujący tradycyjną muzykę szkocką. Wstęp na wydarzenie zaplanowane na 3 grudnia – wolny.

Muzyka szkocka zalicza się do szerokiego nurtu muzyki celtyckiej, zaliczanej gatunkowo do folku, a wykonywanej przez narody celtyckie zamieszkujące tereny dzisiejszej Irlandii, Walii, Szkocji, Anglii, Bretanii, Galicji oraz Asturii. Instrumentami wykorzystywanymi przez zespoły grające muzykę celtycką są m.in. akordeon, bodhrán, buzuki, dudy, harfa, harmonijka ustna, tin whistle, skrzypce itp.

Współczesna muzyka celtycka jest najczęściej wzorowana na muzyce folkowej Irlandii (często terminy celtic folk i Irish folk są używane zamiennie) oraz Szkocji, czasami przeplatając się z szantami.

W Polsce z roku na rok zyskuje ona nowe rzesze sympatyków. Zapewne przybędzie ich także w Grodzisku. Wystarczy przyjść i posłuchać grudniowego koncertu zespołu ÓIR. Artyści zaprezentują brzmienia typowe dla szkocji, posłużą się przy tym narodowymi instrumentami tego kraju – dudami małymi i wielkimi. Na tych pierwszych zagra Paweł
Dziemski, którego instrumentarium uzupełni flet poprzeczny.

Jan Kłoczko zagra na gitarze akustycznej, Mateusz Czarnecki na akustycznym basie, Ewa Kozioł na altówce, zaś wielkie dudy szkockie należeć będą do Pawła Brągoszewskiego.

Koncert odbędzie się w poczekalni PKP 3 grudnia o godz. 17.00.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi