11 06 2019

Wukadki będą trąbiły ciszej

11.06.2019, godz.: 14:33
Wukadki będą trąbiły ciszej
fot. Piotr Antos

Apele mieszkańców i samorządów gmin, przez które przebiega linia Warszawskiej Kolei Dojazdowej przyniosły efekt. Wukadka obniżyła bowiem głośność syren sygnalizujących zbliżanie się pociągów do przejazdu.

Mieszkańcy regionu od dawna skarżyli się na wysoki poziom decybeli emitowanych przez sygnał dźwiękowy. W próbę znalezienia rozwiązania problemu włączyły się samorządy. – Wspólnie z WKD doszliśmy do wniosku, ze rezygnacja z sygnału „Baczność!” nie byłaby dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. Natomiast dobrze by się stało, gdyby był on mniej inwazyjny. I okazuje się, że jest możliwość wystąpienia o pewne odstępstwa pozwalające zastosować inne elementy zwiększające bezpieczeństwo, chodzi m.in. o zmniejszenie prędkości pociągów do 20 km/h w strefie przejazdów niestrzeżonych, montaż dodatkowej sygnalizacji świetlnej czy montaż barier kierunkowych dla przechodniów. To pozwoliłoby obniżyć kategorię bezpieczeństwa i w rezultacie być może także zmniejszyć głośność syren z dzisiejszych 119–120 decybeli o pięć do ośmiu decybeli, co przy logarytmicznym, a nie liniowym sygnale byłoby bardzo odczuwalne dla mieszkańców – mówili przedstawiciele samorządów już w 2015 roku.

Przewoźnik z kolei podkreślał, że obniżenie głośności syren będzie możliwe wyłącznie w drodze uzyskania odstępstwa od Ustawy o transporcie kolejowym oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy.

Wygląda na to, że postulaty lokalnej społeczności zostały wysłuchane. – Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. w związku z wystąpieniami kierowanymi przez mieszkańców miejscowości leżących wzdłuż linii WKD, przeprowadziła we wszystkich pojazdach modernizację urządzeń emitujących sygnał dźwiękowy „Baczność” (tzw. makrofonów). Modernizacja miała na celu obniżenie natężenia podawanego sygnału, który jest niezbędny dla ostrzeżenia innych uczestników ruchu o zbliżaniu się pociągu do przejazdu kolejowego – poinformowała WKD.

– Zarząd spółki WKD, mając na uwadze konieczność zachowania wszelkich aspektów związanych z zapewnieniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa w obrębie linii kolejowej oraz w jej najbliższym otoczeniu, podjął decyzję o obniżeniu poziomu głośności syren do dolnej granicy obowiązujących norm. W zakresie realizacji zadania, w październiku 2018 roku nawiązana została współpraca z producentem makrofonów, firmą „Zöllner Signal GmbH” z siedzibą w Niemczech. Po przeprowadzeniu serii testów, w ramach których osiągnięto założony, odczuwalny spadek głośności wraz ze zmianą barwy dźwięku, prace zrealizowano na wszystkich 21 eksploatowanych elektrycznych zespołach trakcyjnych WKD. Sukcesywna realizacja na kolejnych pojazdach została sfinalizowana z końcem maja – dodała.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata