22 09 2017

Wójt Baranowa: W przyszłym tygodniu liczymy na konkrety ws. lotniska

22.09.2017, godz.: 12:20
Wójt Baranowa: W przyszłym tygodniu liczymy na konkrety ws. lotniska
fot. Pixabay

Od tygodnia temat budowy Centralnego Portu Lotniczego w Baranowie z afisza. Na dziś pewna wydaje się tylko ogólna lokalizacja – na terenie baranowskiej gminy, bo szczegółowa ma być znana dopiero po wtorkowym posiedzeniu rządu. – Kwestia dokładnego usytuowania lotniska jest dla nas kluczowa, w przyszłym tygodniu będę chciał spotkać się z ministrem, by porozmawiać już o konkretach – mówi nam Andrzej Kolek, wójt Baranowa.

Na dziś wiadomo tyle, że do wójta przyjechał w miniony wtorek (19 września) Henryk Kowalczyk, minister bez teki w rządzie PiS, i poinformował. Wybór Baranowa jako miejsca dla nowego lotniska jest już pewny. Port ma mieć osiemset hektarów powierzchni, a prace nad samymi dokumentami dotyczącymi jego budowy mają potrwać do 2019 roku włącznie. Następnie miałaby się rozpocząć roboty obliczone na około 10 lat.

Z punktu widzenia gminy, jej mieszkańców, a także mieszkańców ościennych samorządów to zdecydowanie za mało konkretów. – Mówimy o obiekcie który zajmie osiemset hektarów, czyli około jedenastu procent powierzchni całej gminy. Musimy dokładnie i możliwie jak najszybciej wiedzieć, w którym miejscu stanie lotnisko. Wiąże się to nie tylko z poważną kwestią wysiedlenia mieszkańców, czy określenia ścieżek podchodzenia do lądowania uciążliwych z powodu hałasu, lecz także ze względu ma dopasowanie choć innych planów inwestycyjnych Baranowa – mówi nam wójt Andrzej Kolek. – Liczmy, że po zaplanowanym na wtorek posiedzeniu rządu spotkam się z ministrem i uzyskam od niego już konkretne informacje na temat inwestycji. Jak na razie podczas spotkania sprzed kilku dni usłyszałem do ministra Kowalczyka, „wysiedleń nie będzie dużo”, i że lotnisko zostanie zlokalizowane w korytarzu wschód–zachód. To jednak na razie nie są oficjalne informacje. Dlatego liczymy na konkrety w przyszłym tygodniu – dodaje.

Wójt ma nadzieję uzyskać wówczas informację na temat ścieżki odwoławczej dotyczącej odszkodowań dla mieszkańców. – Te kwestie będzie pewnie precyzować specustawa, ale na potwierdzenie tego także liczę – zaznacza Kolek.

2

Dodaj Komentarz

 • Jedwabny Szlak

  Grodzisk jest „ofiarą” swojego świetnego położenia i ogólnego rozwoju tej części Mazowsza.
  Prawda jest taka iż świat może się wkrótce dynamicznie zmienić; islamizacja zach. Europy, powstanie Międzymorza i połączenie Polski z Chinami w ramach „One Belt, One Road” którego zwieńczeniem będzie ogromny komunikacyjny HUB – to wszystko będzie miało swoje daleko idące skutki.

  Zawsze trzeba się wzmacniać i rozwijać na każdym polu; interesy polityczne i ekonomiczne, gospodarka narodowa, wojsko i służby, nauka i kultura, infrastruktura, sprawne sądownictwo etc.
  Stary świat przemija, dla Polski jest to ogromna szansa ale też wyzwanie pełne zagrożeń. Zachodzą fundamentalne zmiany, a geostrategia i geopolityka są nieznane w Polsce. Zrozumienie tego wszystkiego prowadzi do prosperity, bogactwa. Do tego, że mamy tu pracę i nie emigrujemy za chlebem.

  Wydaje się, że na szukających ciszy i spokoju ciągle czekają Bieszczady.

  • Krzysztof Bravik

   Jeśli za rozwój okolic Grodziska uważasz fakt nastawiania wokół miasta wszelkiej maści magazynów spedycyjnych i węzłów betoniarskich potrzebnych przy budowie tych magazynów, to sorry, ale ja dziękuję za taki rozwój. Miasto jest sukcesywnie rozjeżdżane przez ciężki transport , choć nie posiada dróg dostosowanych pod taki transport. Degradacja infrastruktury jest totalna.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi