19 10 2017

Wójt Baranowa: Ostrożnie w kontaktach z ludźmi oferującymi pomoc ws. odszkodowań za CPK

19.10.2017, godz.: 10:54
Wójt Baranowa: Ostrożnie w kontaktach z ludźmi oferującymi pomoc ws. odszkodowań za CPK
fot. Pixabay

W temacie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego nie zaszły żadne zmiany od czasu spotkania w Ministerstwie Rozwoju z początku października. Uaktywniły się za to osoby, firmy i kancelarie prawne oferujące pomoc w negocjacjach i uzyskaniu odszkodowań z tytułu wykupu nieruchomości pod inwestycję. Wójt Baranowa apeluje do mieszkańców o ostrożność w specjalnym komunikacie.

Przypomnijmy: 4 października władze Baranowa spotkały się z pełnomocnikiem rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołajem Wildem. Baranowscy włodarze dowiedzieli się, że realizacja tego zadania czeka na akceptację Rady Ministrów, a obszar, na którym ma powstać to ziemia między drogą krajową nr 50 i  drogą wojewódzką 579. Łącznie będzie to obszar o powierzchni 11,4 tys. hektarów, z czego lotnisko z niezbędną infrastrukturą ma zajmować około 3 tys. hektarów. Na tym sprawa lotniska się jak na razie zatrzymała.

Niemniej jednak w gminie pojawiły się osoby i instytucje oferujące pomoc mieszkańcom w uzyskaniu odszkodowań za wykup ich ziem pod inwestycję. – Wzrost zainteresowania, nieruchomościami zlokalizowanymi na terenie naszej gminy jest naturalną konsekwencją planów związanych z budową lotniska i od początku należało się z tym liczyć. Obowiązująca w Polsce ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej nie daje gminie jako jednostce samorządu terytorialnego uprawnień i narzędzi do weryfikowania rzetelności i wiarygodności firm, które prowadzą działalność na jej terenie. Nie możemy takiej działalności kontrolować ani tym bardziej zakazać. Możemy za to uczulić Państwa na zagrożenia, które mogą się w tym zakresie pojawić – przestrzega w specjalnym komunikacie Andrzej Kolek, wójt Baranowa.

– Przykłady realizowanych na przestrzeni ostatnich lat dużych inwestycji wyraźnie wskazują, że bardzo często przyciągają one także uwagę różnego rodzaju pośredników, przedstawicieli handlowych, spekulantów, a także niestety zwykłych oszustów, których działalność prowadzona jest na granicy prawa lub wręcz ją przekracza. Aby osiągnąć swoje cele, bardzo często wykorzystują oni ludzką naiwność, brak specjalistycznej wiedzy albo nieuzasadnioną wiarę w obiecywane ogromne zyski i korzyści finansowe. Nie twierdzę, że jest tak w każdym przypadku, niemniej ze swej strony pragnę zalecić państwu daleko idącą ostrożność i rozwagę w kontaktach z pojawiającymi się firmami oraz przestrzec przed podejmowaniem pochopnych decyzji dotyczących podpisywania różnego rodzaju umów, porozumień lub innych zobowiązań, które mogą mieć wpływ na ograniczenie możliwości swobodnego zarządzania posiadaną nieruchomością lub niekorzystnego rozporządzenia własnym majątkiem – dodaje włodarz.

I przypomina: – Wszelkie działania w zakresie doradztwa prawnego, pośrednictwa w zakresie uzyskania odszkodowań, pośrednictwa przy sprzedaży nieruchomości i inne, wynikające z rządowych planów inwestycyjnych, a prowadzone na terenie Gminy Baranów przez prywatne przedsiębiorstwa, firmy, spółki, kancelarie i inne podmioty, są prowadzone wyłącznie na ich własną odpowiedzialność i nie należy wiązać jej z oficjalnymi działaniami Gminy Baranów, zaś wszelkie próby powoływania się w tym zakresie na Urząd Gminy w Baranowie lub bezpośrednio na moją osobę, są po prostu nieprawdziwe i będą skutkowały podjęciem stosownych kroków prawnych.

 

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi